Oletko saanut Helsingistä hiljattain ASO-asunnon?
Kuinka iso järjestysnumerosi oli?
t. jonossa aina vain, numero vähän alle 70 000
Kommentit (15)
Tämä tapahtui 2004 syksyllä. Hakivat tiettyyn kohteeseen kun siellä ilmoitettiin vapaita asuntoja (melkein 100 neliöinen kerrostalo as) ja saivat heti. En tiedä numeroa, mutta ilmeisesti kyseiseen kohteeseen ei ollut muita hakijoita.
Tarjolla olisi ollut Aurinkolahteen valmistuva rivitalo (5 h) mutta huonejärjestys ja huoneiden älyttömän pieni koko eivät meille kelvanneet, kun niihin koppeihin pitäisi mahtua 6 henkeä... Järjestysnumeromme on alkupäätä (nelinumeroinen).
Tämä on iso asunto (viisi huonetta), mutta kukaan ei halunnut tätä asuntoa. Oli kuulemma ollut jo pitkään tyhjillään.
Jonotusnumero saatiin toukokuun lopussa ja heinäkuun alussa tarjottiin asuntoa ja heinäkuun lopussa sitten tuli vahvistus, että saamme tämän asunnon.
ja isoa perheasuntoa, joihin olen kuullut olevan lyhemmät jonotusajat.
Ja... just vähän aikaa sitten taas yksi iso aso-asunto mun haluamalta alueelta laitettiin vuokralle, eli eipä jono lyhentynyt siinäkään :-)
Kuinka todennäköistä on että siitä rivarista vapautuu asunto edes viidessä vuodessa...?
Me saatiin eka tarjous 1kk jonotuksen jälkeen. Mutta olemme lopettamassa jonotuksen huomattuamme pois muutto ehdot.
sieltä asumisoikeusasunnot ja haettavat kohteet. Saat asunnon saman tien.
Vierailija:
sieltä asumisoikeusasunnot ja haettavat kohteet. Saat asunnon saman tien.
kohteita.. ei ne kai nyt sentään vapaana ole !
Vierailija:
Vierailija:
sieltä asumisoikeusasunnot ja haettavat kohteet. Saat asunnon saman tien.kohteita.. ei ne kai nyt sentään vapaana ole !
Vierailija:
Kuinka todennäköistä on että siitä rivarista vapautuu asunto edes viidessä vuodessa...?
ja käytiin tekemässä kaupat! Suositeltiin kaverille ja nyt ollaan molemmat perheet muuttamassa sinne. KAveriperheellä kävi sama juttu, hakivat numeron ja heti saivat asunnon. Eli kyllä ne vapaana on! (meidän asuntojen tiedot poistettiin netistä heti kun oltiin ostettu)
Vierailija:
Vierailija:
sieltä asumisoikeusasunnot ja haettavat kohteet. Saat asunnon saman tien.kohteita.. ei ne kai nyt sentään vapaana ole !
meille kun tarvitaan iso asunto 5 henkiselle perheelle.
parituhatta hakijaa ja rakentamisen jälkeen on vapautunut kaksi huoneistoa), joudut odottamaan aso-asuntoa n. 1-5 vuotta.
terv. kiinteistösihteeri