Säästövinkkejä kiitos! Jotain muita kuin ruokaan liittyviä haussa.
Kommentit (18)
Esim. osta lasten kaverisynttäreitä varten lahjat silloin kuin ne edullisesti kävelee vastaan. Pikkulahjajemma on ihan hyvä olla olemassa sellaisissa tilanteissa, kun lapsen repun pohjalta löytyy unohtunut synttärikutsu tälle illalle :-)
Autolla ajelua kannattaa todellakin järkeistää. Eli samalla reissulla voi hoitaa monta asiaa eikä kruisailla edestakaisin. Samalla säästyy myös kallisarvoista aikaa!
osta esim. nyt tammikuun alesta tarvitsemianne vaatteita 70% alella, hyödynnä muut tarjoukset, esim. kirjat ja lelut, osta niitä varastoon ja anna lahjoina pitkin vuotta.
Edellä mainittu omien menojen kirjaaminen on tosi tehokas keino nähdä mihin ne rahat todella valuu.
Pienistä puroista tulee iso virta...
Ja laita ne säästyneet rahat todella säästöön, erilliselle tilille mihin et koske vähään aikaan.
- valot pois, jos huoneesta poistutaan
- kodinkoneet kiinni, ei stand by-tilaan
- kuivausrumpu hitolleen
- jos on sähkölämmitys, laske lämpötilaa kahdella asteella
- ajastin auton lämmitykseen
jne jne
olen säästänyt pitkän pennin ottamalla kiinteän kk-maksun puhelimeen. voin juoruta 40 eurolla 1 000 minuuttia.
kun ystävät/kummit/sukulaiset kysyvät mitä halutaan lapsille synttärilahjaksi, mieti todella voisiko se olla jotain oikeasti tarpeellista:
esim. sukkahousut (ei tule kalliiksi lahjan ostajalle), sukkia, alusvaatteita, yöpukuja, puseroita, housuja jne lapsille ainaisten lelujen sijaan.
Ja ehdottomasti kannattaa kaikki krääsä (kirjat, luetut lehdet, koriste-esineet, vanhat verhot, matot, kalusteet, astiat jne jne ja , pienet, vanhat, käyttämättömät vaatteet viedä kirpputorille/huutonetissä myytäväksi, esim viime vuonna perheemme tienasi 1000 e neljästä kirpputori keikasta (viikko kirppis).
Osta vain tarpeellista.
ja osta käytettynä edullisesti hyväkuntoisia vaatteita lapsille ja omalle perheelle (ja hintakin on vain murto-osa uusista).
Kukaan ei huomaa hyvälaatuisista ja hyvin pidetyistä vaatteista että ovat käytettyjä. Ja sitä paitsi kierrätys on ekologista ja ihailtavaa!
* netti
* sähkö
* puhelin
* vakuutukset
* lainat
ja huomaat mitkä ovat juuri teidän perheenne rahareiät...
Ne voi olla yllättävät asiat... Yllättävän paljon voi mennä pikkujuttuihin mitä ei huomaa.
Osta vain siis sitä mikä oikeasti on tarpeellista ja välttämätöntä, tai sitten sellaista silloin tällöin luxusjuttua, ei niin että raha vain valuu käsistänne.
Myös ylimääräiset/turhat lehtitilaukset voi peruuttaa.. Ja vaikket tarvinnutkaan mitään ruokaan liittyvää, niin tässä kuitenkin yksi vinkki ;) Eli käy kerran viikossa kaupassa ja osta kaikki tarvittava kerralla, niin siinäkin säästää yllättävän paljon, kun jää kaikki ylimääräinen pois kauppakassista ;)
Jo siinä et tsemppaa niin aika turhaa on odottaa mitään suurta säästöä.
Säästäminen nimittäin vaatii vähän vaivaa, jos meinaa olla laiska voi sitten unohtaa oikeasti säästämisen...
-Osta ruuat halvasta liikkeestä. Sellaisesta jossa myydään vain ruokaa, ei esim .vaatteita.
-Käy kaupassa vain kerran viikossa. Tee halpoja perusruokia.
-Myy Huutonetissä kaikki tarpeeton
-Osta lapsille vaatteita harkiten eli mieti tarkkaan mitä todella tarvitaan. Itse en juuri osta aleista (talvivaatteita lukuunottamatta), koska usein tulee ostettua sellaista mitä ei todella tarvitse.
-Osta vaatteet kirppareilta tai hyödynnä kauppojen tarjouksia (esim. LIndex ja KappAhl -30% kupongit)
-Älä tilaa lehtiä tai osta kirjoja. Käytä kirjastoa. Muista palauttaa kirjat ajoissa, ettet saa sakkomaksuja.
-Ota eväät mukaan töihin
-Ota selvää mitä puhelut maksavat ja milloin on halvinta soittaa
säästät ne rahat mitkä säästyy... Eli ne tuottavalle säästötilille vaikkapa S-ryhmän säästötilille... Ja säästä jotain tavoitetta varten! (luksusmatka, remontti, uusi sisustus olohuoneeseen// isompi asunto/isompi ja laadukkaampi auto jne).
meillä ainakin kokonaislasku jää pienemmäksi. Jos mennään perjantaina markettiin, niin alle 100 Euron ei sieltä ulos kävellä. Sen sijaan lähi-Salesta ruuat saa 50 Eurolla ja lopputulos tasan sama eli jääkaappi tyhjä maanantaina. Ja kummassakaan tapauksessa ei kärsitä nälkää ja syödään ihan yhtä hyvää ruokaa. Marketeissa vaan tarttuu mukaan kaikkea turhaa.
Itse tein säästöbudjetin joku vuosi, kun tuntui, ettei rahat riitä. Seuraavista tingin:
- lehdet. Mulle tuli pahimmillaan lähes 10 lehteä. Lopetin tilaukset kerralla ja luen ne kirjastossa tai saan äidiltä (himotilaaja myös). Joskus harvoin ostan myös, jos on todella kiinnostava juttu kannessa.
- Autolla ajelu. Aloin vähän miettiä, missä ja milloin käyn. Lopetin sellaiset reissut, että ajelen humpsis 15 km/suunta vaan huvin vuoksi katsomaan jotain tavaraa tietystä kaupasta. SAmalla jäi paljon heräteostoksia pois.
- Ulkona syöminen. Vähennettiin tosi paljon ja nykyään käymme maksimi kerran kuussa.
- Puhelinliittymä lähti vaihtoon. Olen kova puhumaan puhelimessa ja siitä en luovu, koska kaikki läheiseni asuvat niin kaukana.
- Tongin vaatekaapit ja huomasin, että meillä kaikilla on hyviä ja melkein käyttämättömiä vaatteita siellä kaikkien kasojen alla eli vaateostokset jäihin joksikin aikaa.
- Kiinnitin huomiota veden ja sähkön kulutukseen. Tämä ei ole iso asia, mutta pitkän päälle merkittävä teko myös ympäristön kannalta.
- Laskimme asuntomme lämpötilaa 21-asteeseen. Miksi pitikin pitää isoa taloa 26-asteisena ympäri vuoden.
En koskaan laskenut, paljonko säästyi, mutta varmaan satoja euroja kuukaudessa.
Lisää ruoan energiatiheyttä. Oliiviöljyllä saa ruokaan kaloreita eikä tarvitse syödä niin monta kallista kevytjugurttia, että saa saman kylläisyydentunteen.
Kannattaa lukea vakuutukset tarkkaan. Monet ovat ylivakuutettuja tai samaa asiaa hoitaa kaksikin vakuutusta.
Lainan kilpailuttaminen kannattaa ja siinä voi tehdä isotkin säästöt kohtuullisen lyhyellä aikavälillä.
Säästyvä raha todella kannattaa laittaa heti myös tilille, jolle kertyy korkoa. Jos on kyseessä lyhyen aikavälin säästö, niin korkotili lienee paras. Samoin kannattaa tehdä niin, että siirtää vaikka sinne tilille omalta käyttötililtä vaikka vitosen kerrallaan joka kerta kun käyttää nettipankkia. Säästötili sellaiseksi, että sinne saa tallettaa rajattomasti ilman kuluja, mutta nostojen määrä rajattu.
Yksi hyvä tapa on myös se, että tyhjentää aina kotiin tullessaan lompakosta kolikot säästöön. Mä opiskelin aikanaan ulkomailla ja mun äiti säästi itselleen monet lentoliput tällä tavalla.
Samoin joka tilistä tietty prosenttiosuus säästöön heti kun raha tulee käyttöön.
Mä varoisin jonkin verran tuota alennusmyyntiostoksilla oloa. Toki monet tekevät hyviä kauppoja, mutta moni tekee kyllä turhiakin ostoksia, kun saa hyviä alennuksia. Meillä on todettu parhaimmaksi ostaa tavaraa vain kun sitä tarvitaan.
Kannattaa muuten tarkistaa todella myös ennakonpidätysprosentti. Ainakin täällä monet maksavat ihan turhaan vuoden aika jopa tuhansia euroja veroja, koska saavat isoja palautuksia. Kannattaa nekin eurot laittaa jo palkanmaksun yhteydessä säästöön eikä vasta pahimmillaan vajaan kahden vuoden kuluttua.
Tuhannen euron liikaa maksetusta ennakonpidätyksestä moni olisi tehnyt hyvän tilin lyhentämällä joko lainaa sen verran etuajassa tai säästämällä sen vaikka siihen lomareissuun.
Nettiliittymä tulee työn puolesta, kuten molempien kännytkin - joten niissä nyt ei voi kauheesti säästää. Lehtiä tulee 3 kpl (sanomalehti, TM ja kodinkuvalekti ja niissä maksettu jo ens vuosi).
t ap