hei te, joilla käy kotona siivooja!!
Mitä maksatte siivouksesta?
Itse tarvitseisin kunnon siivouksen 2krt kuukaudessa (pölyt, matot ulos ja petivaatteet, imurointi ja lattioiden pesu)
neliöitä on reilu 100.
ja käykö teillä " pimee" siivooja vai maksatteko verot?
Kommentit (13)
Montako tuntia menee kertasiivoukseen?
en ole ottanut kumpaakaan, vielä. En tiedä palljonko aikaa menisi jos siivoisi noin harvoin. Pari-kolme tuntia/kerta?
Meillä käy 2krt/kk. Toisella kerralla on n. 3 ja toisella n. 5 tuntia. Neliöitä reilut 100. Tuntitaksa 25 e. Ei ole pimeä :)
24e/h!?!? Pakollisten kulujen jälkeen tuosta summasta jää vähemmän käteen kuin ihan tavallisena työntekijänä... Ärsyttävää näin siivoojan näkökulmasta!! Yrittäminen kävi tuossa mielessä mutta näillä nykyisillä hinnoilla se ei leiville taida lyödä. Tuntiveloitus pitäisi saada ainakin 36e/h, jotta myös siivoojille voitaisiin maksaa REILUMPAA palkkaa kuin 7e/h. Raskasta työtäkin vielä ja orjan palkka. Itse hain kouluun ja vaihdan uusille urille. Harmittaa vaan siivoojien arvostus ja palkka.
Vai oletteko ihan omalla kaveriporukalla muodostaneet sellaisen?
Onko kaikkien siivoojat pimeitä vai panttaatteko kiusallanne tietoa =(
Eikö jonkun firman kautta tule suunnilleen samanhintaiseksi?
Taksa vaihteli, miten kukin halusi maksaa siivouksesta. Asunnon koolla / siivouksen määrällä ei ollut oikeestaan väliä. Pienessäkin, mutta sotkuisessa asunnossa oli toisinaan enemmän siivottavaa kuin isommissa perus siisteissä.
lattiat ja mattojen pöllytys 2 tuntia, 24 eur tunnilta, sis alv
Ei ole pimeä, harvoin pimeänä ottaminen edes kannattaa nyt kun kotitalousvähennys on niin hyvä.
Tai ainakin mitä ihmisiltä on kuullut, " ihana tulla duunipäivän jälkeen puhtaaseen kotiin" , niin se minkä todellisuudessa itse joutuu maksamaan on aika vähän siitä hyvästä minkä saa kun himassa käy kotisiivooja :)
Suosittelen kyllä kaikille lämpimästi kotisiivoojaa - ainakin jos on laiska itse siivoon :)
t. siivousfriikki
Vierailija:
21 eur + alv / tunti. Siivooja käy pari kertaa kuussa, eikä ole " pimeä" .