Kuultua , pienessä kunnassa oli kunnanjohtajan paikka auki
haetaan korkeakouluarvosanan omaava tai vastaavaa kunnanjohtajan sijaisuuteen: joku Taloushallinnon merkonomi sai tuon sijaisuuden kun muitakaan pätevämpiä ei ollut tarjollla , voiko näin suomessa tapahtua vuonna 2006
Kommentit (4)
Avoimessa yliopistossahan voi kuka tahansa opiskella. Vai tarkoititko korkeakoulututkintoa? Arvosanan saa yhdestä suoritetusta kurssistakin.
Ei ole välttämättä mitenkään herkkua ruveta pikkukunnan kunnanjohtajaksi. Paljon vastuuta ja hommia, ja vaikeita päätöksiä. Kukapa pätevä sellaiseen hommaan rupeaisi, kun muuallekin pääsee.
Pitää olla perillä taloudesta, kunnallisoikeudesta, osata johtaa henkilöstöä, luotava suhteita sidosryhmiin, ja ei varmaan haittaa jos saa vielä kuntalaisten luottamuksenkin.
Ei se kunnanjohtaja nyt jossain pikkukunnassa mikään hirveen korkee virka ole. Monet pyörittää paljon isompia rahoja jossain pikkufirmoissa.