keskenmenosta kysyttävää!
Sain keskenmenon rv 7 ja soittelin neuvolaan. Sieltä vain sanottiin että luonto hoitaa sen. Ei tarvi mitään kontrollia, itse pitää vain tehdä raskaustesti muutaman viikon päästä. Täällä kun lukee juttuja niin kaikilla on ollut jonkunlainen kontrolli tai jälkitarkastus! Onko tämä näitä kuntien säästöjuttuja? Pitäisikö mennä yksityiselle vai luottaa siihen, että kaikki on tullut pois?
Kommentit (4)
Sanottiin myös, että jos vuoto kestää yli viikon ja/tai uusi testi on positiivinen, on mentävä näytille.
ei tartte tehdä kontrollia jos vaikuttaa normaalilta. siis vuoto loppuu eikä jää iänkaiken tuhruttamaan, testi näyttää negaa eikä tulee mitään hajuja tai tulehdusoireita.
masti tullut ulos. Jos huolettaa, mene yksityiselle tai sitten soitat neuvolaan/tk:seen/päivystävään sairaalaan ja sanot että hirveät vatsakivut. Pakko niiden on silloin ottaa.
Itsekin tosin jouduin vaatimaan sitä moneen kertaan, mutta pääsin kuitenkin lopulta. Jos eivät neuvolasta suostu lähettämään, soita suoraan sairaalan naistentautien poliklinikalle, tai mene sinne päivystykseen ja sano että on kipuja.