Onko avaimet käteen-rakentaminen oikeasti näin halpaa?!
Katselin Design-talon sivuilta hintoja ja yllätyin erittäin positiivisesti. Lähes parisataaneliöistenkin talojen avaimet käteen-hinta on alle 200te! Miten voi olla noin halpaa rakennuttaa talo, eihän tuossa tarvitse tehdä juuri mitään itse? Täälläpäin maksaa suuret rivitaloasunnotkin huomattavasti enemmän. Tuttavapariskunta juuri rakensi hartiapankkivoimin 200 neliöisen talon ja heillä upposi siihen se 200te eikä riittänytkään.
Mitä järkeä ylipäätään rakentaa itse jos toinen rakentaa sen valmiiksi tuolla hinnalla? Onko näissä tosiaan laatuero niin huomattava vai mikä? Olen ymmärtänyt että Design-talot ovat ihan hyviä ja ainakin ulkoapäin mukavan ja laadukkaan näköisiä.
Kommentit (8)
Suurimmassa osassa valmistaloja puuttuu esim. perustukset, jotka voivat maksaa todella paljon. Lisäksi mitä olen kuullut, valmistalot eivät yleensä todellakaan ole valmistaloja siinä merkityksessä, että kun olet laskun maksanut, muutat vaan sisään. Kannattaa tutustua tarkaan siihen, mitä talopakettiin sisältyy ja mitä ei.
päälle tulee muita kustannuksia (tontti, liittymät, luvat yms) vielä vino pino
Mutta tosiaan kohtuuhinta noin isosta talosta.
kun laittaa noihin kyseisen talotehtaan hintoihin noin 60 t -100 t lisää ollaan lähellä lopullisia kustannuksia ilman tonttia. Meillä pääkaupunkiseudulla maatyöt ilman räjäytystä ja paalutusta eli ns. helpot työt sisätäyttöineen maksoi 35 t euroa. Konetyö on kallista. Lisäksi liittymät 6 500 euroa. Mainitsemasi talotehtaan paketti ei myöskään sisältänyt lämmitystä eli jos ottaa maalämmön niin lisää n 15 - 20 t. Lisäksi valvonta ja pääsuunnittelu puuttui eli vastaava mestari maksaa noin 4 t ja ja pääsuunnittelija noin 1 t. Lisäksi tulee lupamaksut yms. Jos sitten haluaa vielä vähän tasokkaammat materiaalit kuin näihin paketteihin sisältyvät halpikset ja lisää varustelua keittiöön (en tarkoita edes mitää über luxusta) niin ne sitten maksaa taas.
Eli kyllä talotehtaat koittaa saada asiakkaita koukkuun näillä hinnoillaan joista puuttuu kuitenkin lopuksi 30% vähintään ilman tonttiakin.
Lisäkustannus tulee tontista, luvista, liittymistä (vesi, maakaasu/kaukolämpö, sähkö), autotallista/katoksesta ja vastaavan mestarin palkaa tosiaan vielä. Lisäksi muutokset maksavat lisähintaa ja en ole varma sisältyykö esim. maakaasulämmitys (tekniset vempaimet) hintaan, vai sähkö vaan teknisine tiloineen.
Pihaan saa uppoamaan vaikka kuinka.... Mutta minustakin kuulostaa kohtuuhintaiselta esim. kastelli jota olen katsellut, toki varustus on minimiä mutta ihan kiva silti.
Jos joskus vielä rakennamme, teetämme ehdottomasti avaimet käteen -talon. Ensimmäisen eli tämän nykyisen rakensimme itse ja hintaa tuli 230 000 huolimatta valtavasta työpanoksesta. Rakennusmateriaalit on niin kalliita yksityiselle ostajalle että kannattaa miettiä, alkaako nykyhinnoilla itse rakentamaan. Talotehtaat saa nimittäin samat tuotteet murto-osalla kuin yksityinen kuluttaja. He kun rakentavat satoja taloja vuodessa ja heillä on yhteistyösopimukset tuottajien välillä. Hintaeroa ei välttis ole valmiissa talossa teki sen alusta itse vai ottiko avaimet käteen talon. Jälkimmäisissä on kivoja malleja, ja ovathan ne arkkitehdin suunnittelemia ja käytännössä hyviksi ja toimiviksi todettuja, koska ne pysyvät mallistossa vuodesta toiseen. Meillä on tässä omassa talossa liian pieni eteinen eikä vaatehuonetta. Eipä semmoista osattu kaivata kun ensimmäistä itse rakennettiin.
Eli käytä kerrointa 1,7-2 niin saat lopullisen hinnan.
Näin opasti henkilö, jonka firma tekee noita avaimet käteen taloja.
Me rakennutimme avaimet käteen tyylillä jämerä kivitalon ~180m2 talo jossa 60m2 autotalli+varastotila. Ja tontteineen kaikkineen tämä tuli halvemmaksi (ja nopeammin valmis) kuin tuttavapariskunnan puutalo jonka he rakensivat itse. Talot ovat aikalailla "samantasoisilla" sisustusmateriaaleilla ja asuin neliöillä (tuttavapariskunnalla on itseasiassa pienempi tuo autotalli, heillä 1 auton, meillä 2 auton)