Onko ketään, joka on saanut Pelastusarmeijalta apua? OV
Siis joulun valmisteluun. Kiinnostaisi oikeasti tietää, kun itse olen joka vuosi laittanut rahaa tuohon nettikeräykseen. Haluttaisi kuulla, että siitä on jollekin oikeasti apua. Ja ehkä muutama tarina auttaisi myös tuon av-potin kasvattamisessa ;)
Onko teille tullut joulu tuon avustuksen kautta?
Kommentit (3)
elämäntilanne ja sitten saa vuoronumeron, jolla lahjakortit voi tiettynä päivänä hakea. Avustusnumeroon jouduin soittamaan puoli päivää, ennenkuin pääsin läpi.
Paikkakuntakohtaista, Oulussakin viime vuonna ihan eri systeemi kuin 2 vuotta sitten, eli tarkasta oman paikkakuntasi pelastusarmeijalta.
Korttienjakotilaisuudessa pidetään ensin pieni jouluhartaus ja sitten siellä odottaa 200 ihmistä jotka kutsutaan vuoronumerolla.
eri päivänä ne, jotka eivät ole aiemmin saaneet apua ja jouluaattona jaetaan loput kortit, jos niitä jää, niille jotka ovat aiemminkin apua saaneet.
sossun päätös tai päätös viimeksi maksetusta tuesta. 3 Henkkarit kumminkin tarkastettiin kun korttia haettiin.
Nyt lähden töihin
pelasti meidän joulun, vaikka tuo yksi lahjakortti menikin pesuaineisiin, vaippoihin ja korvikkeeseen, sain silti vielä jouluruuatkin ostettua vaikkakin oli pakko ostaa myös perushygieniatuotteita.
Ja ennen joulua maksettu lapsilisä menikin sitten opintolainan lyhennykseen, kuten muinakin kuukausina.
Nyt olen töissä pienellä palkalle, enkä hae avusta tänä jouluna