Pitäiskö työpaikan tupakkatauot kieltää?
Kommentit (16)
sen voi rajoittaa esimerkiksi asiakaspalvelussa tai työssä, jossa jonkun pitää sitä työtä koko ajan tehdä sen taukolaisenkin puolesta, kahvitaukojen yhteyteen. Sitten taas jossain pitkäjänteisessä toimistotyössä jokainen kantaa vastuun työstään ja haittaa ei varmaan ole sen suuremmin. Joku käy vessassa 5 kertaa päivässä ja joku taas käy 5 kertaa tupakalla, mutta ei tarvi sitä vessaa joka tunti.
mutta käytännössä kaikki sitä eivät noudata.
Minä käyn lakisääteisillä ruoka ja kahvitauolla tupakalla.
Lounastauko ja kahvitauot on TESissä. Se on sitten mielestäni ihan sama mitä kukin tekee tauollaan - jauhaako skeidaa naapurin kakaroista työkaverin kanssa vai kipaseeko tupakalla.
Minä hörppään sumppini ja käyn tupakalla vajaaseen 10 minuuttiin. Nämä jotka jää kahvitauolla jauhamaan sontaa, venyy kahvitauko varttiin. T: 7 vai mikä se oli...
Sehän on ihan tutkittu juttu miten paljon enemmän menee taukoihin aikaa niillä kun tupakoi.
En polta nykyisessä työpaikassani mutta entisessä poltin. Kävin tupakalla ihan silloin kun ehdin ja huvitti eikä se ollut keneltäkään pois, sillä minulla oli selkeästi omat työni, jotka minun oli tehtävä. Jos en tehnyt niitä töissä, tein sitten kotona. Työni oli sellaista, että saatoin välillä istua kahvillakin yli tunnin, jos ei ollut mitään kiireellistä tekemistä. En ravannut tupakalla koko aikaa, vaan kävin jotain 1-4 kertaa päivässä.
ja sellainen kymmenkunta eukkoa siellä istuu päivästä toiseen puolisen tuntia kerrallaan - siis aamukahvilla ja iltapäiväkahvilla. Lounas venähtääkin sitten jo yli tunnin mittaiseksi. Pikkuesimiehet ovat pahimpia, joten helppo siinä on muidenkin lorvia. Pari naista istuu kahvitauolla joskus jopa tunnin.
Tupakoitsijat eivät kahvipöydässä istu - käyvät parvekkeella n. 3 min ajan ja palaavat töihin pariksi tunniksi.
Eli kannattaako tupakkatauot kieltää vai valvoa jotenkin niitä kahvipaussejakin?
Kunhan huolehditaan ettei tupakointi häiritse muita (tapahtuu ulkona, kaukana ovista ja tuuletusaukoista eikä stumppeja heitellä sinne tänne).
Itse en polta enkä tajua mitä huomaavaisten ihmisten tupakointi minua häiritsisi. Ja kuulkaas, voin ihan hyvin soittaa jonkun henk.koht.puhelun työpaikalla eli en minäkään ihan koko aikaa tee töitä.
Jos töissä on pari lintsaavaa tyyppiä, tupakoivaa tai tupakoimatonta, niin ei siitä kannata vielä yleistystä tehdä.
koskaan pitänyt ollakaan.
Hassua että joku voi niitä puolustaa.
tupakoitsijoille ei tietenkään ylimääräisiä taukoja. Samat tauot jokaiselle poltti tai ei..
eli sama määrä taukoja kaikille
jos tupakalla ravataan työaikana monta kertaa ja aina se 5-10 min menee kuitenkin niin silloin tupakoiva tekee vähemmän työtä samlaa työajalla kuin tupakoimaton, eli joko palkassa pitäisi näkyä tai sitten samat ylimääräiset tauot kaikille tupakoi tai ei
Mikä tarkoittaa sitä, että pidän 10 minuutin kahvitauon joka tunti. Esimies ei ole ottanut kantaa kumpaakaan.
Kävi tupakalla tai ei, niin kaikki eivät vain ole yhtä tehokkaita.
Siirrytään urakkapalkkaan kaikkien kohdalla?
Periaatteessa kannatan savuttomia työpaikkoja.
Mutta ei niitä tupakoitsijoitakaan saa vainota. Kunhan leimaat itsensä ulos kun menevät ylimääräisille tauoille.