Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kyllä on kusinen tilanne töissä

Vierailija
04.01.2007 |

olen lasten parissa työskentelevä ja vikat 3kk ollut samassa pienessä pkssa missä 2 lapsiryhmää eli isot ja pienet.

Koko tämän ajan on ollut sijaisen saaminen ongelma jos ja kun joku tai jotkut ovat poissa esimerkiks sairaana. Ja pieni pk on aika haavoittuva mitä tulee poissaoloihin kun kummassakin ryhmässä vain se 3hlöä ja hekin samaan aikaan paikalla vain klo 09-15 välisen ajan. Eli ihan normisti rikotaan päivähoitolakia (siis muissakin päiväkodeissa kuin tässä kyseisessä) kun aamuvuorolainen ja iltavuorolainen on yksin 1-2,5h/pvässä 12-23 lapsen kanssa.

Noh meidän ryhmän työntekijöistä on 1 ollut poissa tämän viikon ja onpa voielä ensiviikonkin,sijaisia ei oikein ole. Pomo hälyttäny paikalle taas kerran talon entiset työntekijät, siis 2 60+v naista jotka jo eläkkeellä!! ja toinen vielä sairaseläkkeellä! Tokihan heidän ei olisi pakko tulla paikalle mutta hyvää hyvyttään tulleet. Toinen kyllä totesi minulle eilen ettei enää tule, kunto ei kestä ja pomon touhut mättää.

Ensivko ratkaoistu niin että pomo pyytänyt paikalle miniäkokelaansa!!!

Kouluttautumattoman naisen mikä tarkoittaa käytännössä sitä että olen työkaverini kanssa lain mukaan kaksin ja lapsia haastaviakin sellaisia useita on ryhmässä päivästä riippuen 20-23.

Ja mulla iltavuoroja eli olen tämän kokemattoman, kouluttautumattoman mutta kuulema " reippaan" (jeeeee) hlön kanssa yksin joka pvä klo 14.30-17. Jipiiii:(((mihinkähän tästä valittais vai ollako vaan hiljaa kuten talon vakkarityöntekijätkin? on aika korkea kynnys valittaa mitään mistään kun ei ole vakituisella paikalla ja sais varmaan sellasen maineen ettei kys kunnasta ainakaan enää töitä heruis.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
04.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Milloin tässä maassa oikeasti tajutaan että suuta avaamalla alkaa tapahtua? Jos ei tapahdu on sitten firmassa mätää ja antaa mätääntyä sitten omassa paskassaan, löydät paremmankin työn.



Itse olen aina valittanut työpaikamme epäkohdista, kenkää en ole saanut vaan nimenomaan vakituisen työpaikan ja arvostuksen. Turhasta en valita.

Vierailija
2/2 |
04.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

työpaikkani pomo on sellainen täti ettei sen silmille pahemmin viittisi hyppiä. Niin kireää, pilkunn*ssijamaista ja huumorintajutonta naista en ole ennen allanni tavannut ja sentään aika moneen naiseen tutustunut.

Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme yksi