jos ei lapsesi osaa istua hiljaa, niin ÄLÄ vie sitä joulukonserttin!!!!!
Äläkä myöskään Kauneimpiin joululauluihin ainakaan pääkaupunkiseudulla, missä lapsille on vaikka kuinka paljon omia Kauneimmat joululaulut-tilaisuuksia. Ja kaikkea muutakin joulutapahtumaa lapsille. Ei siis tartte tunkea sitä hemmetin pentuasi sellaisin musiikkitilaisuuksin, missä muut haluavat rauhoittua. Harjoitelkaa tapoja lasten tilaisuuksissa, niitäkin riittää ainakin täälläpäin. Pienempien paikkakuntien asioista en tiedä, siellä ehkä pitää tehdä kompromisseja, että lapsetklin pääsevät joskus johonkin.
Hyvin käyttäytyvät lapset tervetuloa vakavampiinkin konsertteihin, jos kiinnostaa!
T:ärsyyntynyt ja pettynyt joulumusiikin kuuntelija
Kommentit (37)
mutta tossa alkuperäisessä viestissä puhuin ehkä tyyliin nelivuotiaista, joiden on ihan hyvä jo saada jotain kulttuurielämyksiä, mutta ei aikuisten konsertissa...
missä luulette niiden oppivan, että hiljaa ollaan, jos ei koskaan pääse mihinkään sellaiseen???
mutta tossa alkuperäisessä viestissä puhuin ehkä tyyliin nelivuotiaista, joiden on ihan hyvä jo saada jotain kulttuurielämyksiä, mutta ei aikuisten konsertissa...
Mut vietiin ekaa kertaa kaksi vuotiaana Finlandia taloon "aikuisten" konserttiin. Hyvin kuulemma meni ja siitä lähtien kävin konserteissa 2-3 kertaa vuodessa. Yhä vieläkin käyn ja oman lapsenikin vein samanikäisenä. Hyvin meni sekin.
Olen kokenut saman ärsytyksen monissa tilaisuuksissa.
Olen sitä mieltä, että lapsia pitää viedä erilaisiin tilanteisiin ja tilaisuuksiin MUTTA
* jo ennakolta lapselle on selitettävä, millainen tilaisuus on, mitä siellä tapahtuu, mitä siellä saa tehdä ja mitä ei
* tilaisuudessa on tarvittaessa luovuttava hetkeksi omasta nautinnosta ja ohjattava lapsen käyttäytymistä oikeaan suuntaan. Jo se ei onnistu, lähdetään pois häiritsemästä muita.
Vain osallistumalla voi oppia ja se vaatii aikuisen ohjausta.
vaan vasta hiukan isomman. Ja tosiaan sillä riskillä, että aikuisen on lähdettävä lapsen kanssa kesken pois.
haluat viedä lapsilta jouluriemun...
älämölön alettua!
t. 2 kiljukaulan äti, jota harmittaa lastensa käytös
haluat viedä lapsilta jouluriemun...
Siis sinusta:
- pienelle lapselle tuo jouluriemun se, että saa itkeä, kiljua ja häiriköidä aikuisille tarkoitetussa, lapsesta tod. näk. äärimmäisen tylsässä konsertissa
- 150 aikuisen joulurauhalla ei ole mitään merkitystä sen yhden lapsen "riemun" rinnalla - lapsella ja hänen arviointikyvyttömällä vanhemmallaan on oikeus pilata konsertti kaikilta muilta vierailta, jotka ovat ehkä maksaneet paljonkin päästäkseen kuulemaan konserttia?
- ei ole mitenkään epäkunnioittavaa esiintyjiä kohtaan, että yleisössä on kilpaileva solisti, joka pahimmassa tapauksessa ylittää esiintyjien äänenvoimakkuuden (ainakin a cappella konserteissa ja kirkon kaikuvissa tiloissa)? Olin juuri itse esiintymässä, ja tempo meinasi pahasti lähteä heittämään, kun joku lapsi takapenkissä aloitti konsertin, enkä kuullut edes muita laulajia sen huutamisen alta!!
Kyllä, lapsen on hyvä ja tärkeä saada kulttuuri- ja taidekokemuksia, mutta vanhemman ON ajateltava myös muita kuulijoita. Huutava lapsi viedään pois HETI. Näin toimivat esim. erittäin kulttuuritietoiset muusikkoystäväni lastensa kohdalla. Ja ne lapset, erityisesti 3-vuotias, kuulkaa osaavat keskittyä, sillä toiminta on ollut johdonmukaista!
esim. isomman muskarin joulujuhlassa istuttiin reunassa niin, että mummi olisi vienyt tarvittaessa 1-vuotiaan pois ja vanhemmat olisivat jääneet katsomaan esitystä (mutta sattumalta 1 v oli hiljaa ja mummikin näki kaiken). Tänään olin taas palkannut lapsenvahdin ja vanhemmat olivat liikkeellä kahdestaan - kuuntelemassa muiden penskojen vikinää, hyppimistä ja huutoa.
Lukikohan muuten se, joka epäili, ettei meillä olisi lapsia, ollenkaan tuota alkuperäistä viestiä... Vai onko luetun ymmärtämisessa vikaa
kymppi oli sitä mieltä, että haluan viedä lapsilta jouluriemun, vaikka NIMENOMAAN korostin, että lapsiakin toki viedään lasten joulutilaisuuksiin
t:ap
Jos maksamme lipun myös lapselle, tai esimerkiksi on kyse joululauluista kirkossa, niin katson kyllä myös lapsellani olevan oikeus osallistua tilaisuuteen, vaikka joku takakireä perheenäiti siitä herneet nenäänsä vetäisikin. Pyrimme ohjaamaan lastamme soveliaaseen käytökseen, muttemme todellakaan lähde pois jos lapsi esimerkiksi kirkon tilaisuudessa alttaritauluja, maalauksia jne. kommentoi. Kaikille tilaa riittää...
5-vuotiaan kanssa lasten kauneimmissa joululauluissa, missä lapsi istui ihan hiljaa (välillä lauloi) koko ajan. Tänään oltiin silti "aikuisten" kauneimpia joululauluja laulamassa ja otettiin vielä kuopus kohta 3-v mukaan. Istuttiin taaimmaisessa rivissä, joten ei voitu montaa ihmistä häiritä. Lapset olivat hiljaa lukuunottamatta muutamaa sanaa, mutta nuorempi kyllä "seilasi" penkillään, mutta siinä ei ollut vieressä, eikä takana ketään, joten ei varmasti ketään häirinnyt. Jos olisivat alkaneet huutaa, itkeä tms. oltais poistuttu paikalta.
ihan turha ostaa lippua käytöstavattomalle lapselle, paras jättää kotiin. Alttaritauluista keskustellaan kotona tilaisuuden jälkeen. Olen kyllä huomannut, että nykyisin eivät aikuisetkaan osaa kirkossa käyttäytyä, kun kerran ovat lipun ostaneet/kirkollisveronsa maksaneet kuvittelevat, että saavat puhua ääneen kirkossa.
mutta jos alkavat häiritsemään muita kuulijoita, on kohteliasta poistua salista. Samoinhan tehdään silloin jos iskee yskänkohtaus, lähdetään yskimään eteiseen eikä estetä muita kuulemasta esitystä.
Minua niin rasittaa kun lasta käytetään tekosyynä muiden terrorisoimiseen. Jos lapsi ei vielä osaa tai jaksa istua hiljaa tilausuudessa on vanhemman velvollisuus huolehtia siitä, ettei lapsi häiriköi muita.
Enkä minä vihaa lapsia. Ainoastaan ajattelemattomia vanhempia.
Jos maksamme lipun myös lapselle, tai esimerkiksi on kyse joululauluista kirkossa, niin katson kyllä myös lapsellani olevan oikeus osallistua tilaisuuteen,
Niin lapsella onkin - oikeus osallistua tilaisuuteen. Sen sijaan lapsellaKAAN ei ole oikeutta
- häiritä muita käytöksellään
- pahimmassa tapauksessa pilata koko konserttisalillisen iltaa huutamalla muusikoiden yli
- juoksennella villinä ja vapaana kirkon käytävillä vanhempien keskittyessä konserttiin.
Tässä ketjussa ei ole kyse pienestä kommentoinnista tai supattaen tehdystä kysymyksestä - jos lapsesi käytös ei selvästi häirinnyt ketään ympärillä olevaa, on turha vetää hernettä nenään aivan asiallisista, _huonosti_käyttäytyviä lapsia koskevista muistutuksista. Lapsen käytös konsertin tyyppisissä tilanteissa on aina vanhemman vastuulla, ja vastuun kantaminen tarkoittaa sitä, että tilaisuudesta poistutaan, mikäli käytös on häiritsevää.
mutta voi kun ne olisivatkin vain lapset, joiden oleminen vaatii harjoittelua. Kuinka monta kertaa sitä on tullut oltuakaan tapahtumassa, jossa jotkut aikuiset puhuvat kovalla äänellä kesken esityksen. Eikä auta yhtään, vaikka pari kertaa katsoo heitä vihaisesti ja kolmannella kerralla kehottaa olemaan hiljaa, sama tahti vain jatkuu. Olen ollut sellaisissakin tilaisuuksissa, joissa perheet häiritsevät siksi, että lapset istuisivat kyllä hiljaa, mutta aikuinen puhuu kovalla äänellä lapselle jotakin koko ajan.
kirkkoon porttikielto KAIKILLE lapsille. Mitenhän siinä raamatussa oikein sanottiin lapsista??? Taitaa pipo kiristää aika monella.
ja aina ne saman perheen lapset tuottaa ongelmia - jotkut eivät osaa kasvattaa lapsiaan kunnioittamaan toisten esityksiä ja muuta yleisöä.
Miksi sen äänekkään lapsen vanhempi ei kiellä lastaan tai vie pois kun ei osaa käyttäytyä.
minusta lapsia ei tarvitsisi viedä aina edes lasten tilaisuuksiin. Ei ole oikein, että maksaa kalliin lipun lapsilleen, jotka eivät voi nauttia esityksestä ollenkaan, kun vieressä karjuu kurkku suorana jonkun vauva tai vuoden kahden vanha lapsi. En tajua, miksi viedä lasten teatteriin tai konserttiinkaan vielä sen ikäistä lasta, joka ei yhtään jaksa istua paikallaan, jolla on päiväuniaika parhaimmillaan ja joka ei vielä saa esityksestä irti yhtään mitään, kun ymmärrys ei vielä riitä.