Joululahjoihin menevä summa/lapsi
Päätin, että tänä jouluna ostan vain yhden lahjan per lapsi. Lapset ovat 8,- 11- ja 13-vuotiaat. Aiempina vuosina olen ostanut kolme tai neljä (kirja, vaate ja pari lelua).
Nyt päätin, että krääsän ostaminen loppuu tähän, koska kama on nurkissa jo tarpeeksi. Kuopus saa Nintendon, keskimmäinen I-Podin ja esikoinen digikameran.
"Anopin tekele" kauhistui lahjojen arvokkuudesta, mutta perustelin, että kyllä aiempinakin vuosina on mennyt helposti tuo 150 e/lapsi lahjoihin. Parempi ja ekologisempi ostaa yksi todella toivottu.
Mites muilla?
Kommentit (52)
Lahjoihin menee varmaan tuo 150 euroa täälläkin, mutta kyllä sillä sitten on saatava 10-15 lahjaa.
Miksi ei osteta vain sitä yhtä lahjaa? Koska sitten ne ihan samat tavarat saa ostella pitkin kevättä ja kesää jos nyt ei osta...
Ei siinä tavaranpaljoudessa mitään menetä jos ostaa 15 joululahjaa, verrattuna siihen joka ostaa vain sen yhden. Se kun joutuu ostamaan ne muut 14 sitten keväällä. Mutta saapa sitten ainakin elvistellä, että meillä ei olla materialisteja - mikä ei välttämättä alkuunkaan pidä paikkaansa.
Meillä ostetaan myös hyödyllisiä juttua lahjoiksi, vaatteita, kirjoja jne. Vuodessa hankitaan noin 20 kirjaa lapselle. Jouluna niistä lapsi saa varmaan 5-6 kirjaa.
Tarkoitus ei ole todellakaan elvistellä! Mä ostan vaatteita ja kirjoja pitkin vuotta alesta ja annan niitä saman tien.
Mulla on vaan tullut mitta täyteen tosta lelumäärästä, mitä meillekin on 13 v:n aikana kertynyt nurkkiin. Ja kun mistään ei voisi luopua...
Meillä on viisi lasta, joista neljä jo teinejä.
Tuolla ajattelin pärjätä. Lapset ovat 3,5v ja 1,5v, leluja on jo ihan liikaa ja tiedän että sukulaisilta on tulossa hurjasti lahjoja.
Katselen sitten alesta joskos löytyy jotain kivaa ja tarpeellista.
Kaikki lapset ovat pieniä, joten eivät osaa verrata lahjan hintaa. Ostamme vain yhden lahjan, niinkuin joka joulu tähän mennessä.
Meillä lahja on lahjaa. Vaatteet, sukset yms. kuuluvat lapselle itsestäänselvyytenä, emmekä halua niillä lapsia ilahduttaa jouluna, niitä vaan sitten ostellaan pitkin kevättä. Mutta leluja/pelejä meille ei osteta kuin synttäreillä ja jouluna. Ja kyllä, lelutkin kuuluvat lapselle itsestäänselvyytenä, mutta jostain kumman syystä sitä lelurojua on joka nurkka täynnä.
Ja joka joulu tenavat ovat saneet 4-5 lahjaa, kun mummit ja kummitkin ovat muistaneet. Joten tavaraa riittää, varsinkin kun muksuja on 5.
Meillä "onneksi" vain yksi lapsi ja vasta 3 v, joten eipäs paljon älyä katsella paljo maksaa, eikä toiveina ole vielä kuin esim. pikkuauto. Halvaksi tulee! Hänelle meiltä vanhemmilta pari lahjaa, yhteensä alle 10 e. Isovanhemmat + muut sukulaiset ja kummit huolehtivat, ettei lahjoitta jää, vaikka heillekkin olen kyllä sanonut, että aivan turhaan hankkivat mitään kallista.....
Minäkin päätin ostaa vaan yhden lahjan per lapsi, mutta pahalta näyttää että lipsun periaatteestani :) Viimevuotinen opetti, että yksi lahja riittää per lapsi. Sukulaisilta tulee niin paljon leluja ja muuta tavaraa, että itse päätin ostaa vaan todella tarpeellista. Ymmärrän kyllä, jos lahjoja ei tule paljoa muualta, lapsen on tylsä saada vaan yksi iso paketti. Kyllä meillä ainakin pienenä laskettiin paketit todella tarkkaan :D
lapset (8 ja 5 vuotta) ymmärsivät sen. Päädyimme kuitenkin ostamaan lasten esittämien toiveiden lisäksi koko perheelle Nintendo Wiin Fitin ja muutaman pelin kera. Nyt joululahjoihin onkin sitten mennyt yli 700 euroa... Oma moka ja kaikki lähti siitä, että minä halusin Fitin.
Minäkin päätin ostaa vaan yhden lahjan per lapsi, mutta pahalta näyttää että lipsun periaatteestani :) Viimevuotinen opetti, että yksi lahja riittää per lapsi. Sukulaisilta tulee niin paljon leluja ja muuta tavaraa, että itse päätin ostaa vaan todella tarpeellista. Ymmärrän kyllä, jos lahjoja ei tule paljoa muualta, lapsen on tylsä saada vaan yksi iso paketti. Kyllä meillä ainakin pienenä laskettiin paketit todella tarkkaan :D
että mummeilta ja kummeilta niitä paketteja tulee - eli avattavaa riittää kuitenkin
:-) t. ap
mieluummin yksi toivotta lahja kuin paljon ei toivottua krääsää.
4.5 -vuotias poikamme saa meiltä vanhemmilta yhden lahjan, joka maksoi 28 euroa.
M
Yritetään nyt pysyä tiukkana ja olla ostamatta mitään. Yksi lahja on siis molemmille lapsille ostettu. Jos jotain lisää ostetaan, niin se on sitten ihan jotain tarpeellista.
Lapsia on kolme. Onneksi ei ole koskaan tarvinnut pelätä mitään krääsää kummien tai sukulaisten puolelta. Miksi kukaan ylipäätään ostaa kellekään mitään krääsää? Kiusallaan?
Meillä on kaksi lasta, 1 ja 3 v. Saavat yhden yhteisen lahjan (leikkikeittiö) ja sitten molemmille yksi isompi oma. LIsäksi saavat kumpikin vielä yhden pienemmän oman lahjan. Summaksi tulee n. 50e/lapsi. Meillä kans isovanhemmat kovia lahjanostajia, samoin kummit, joten tarpeeksi tulee lahjoja ihan varmasti. Leluja ostellaan tarpeen tullen myös pitkin vuotta, tosin pienessä mittakaavassa.
Lapsia on kolme. Onneksi ei ole koskaan tarvinnut pelätä mitään krääsää kummien tai sukulaisten puolelta. Miksi kukaan ylipäätään ostaa kellekään mitään krääsää? Kiusallaan?
Mitäs ne on, jotain 50-60 € / setti.
Joulun alla saa tietenkin toivoa jotakin. /v tytär toivoo jotakin taskukissoja. Minä en ole voisin sanoa koskaan ostanut lapsilleni (vaikka isompiakin lapsia on) mitään tallaisia pikkuleluja. Mutta jos lapsi jouluksi antaa yhden toiveen, niin saakoon sen. Eipä taida rahapussi paljon laihtua moisesta ilon tuottamisesta.
joululahjana pelit, kirjat, lelut, yöpuku/oloasu (saa sitten aattoiltana pukea uuden päälle). Tilpehööri, kuten joku yllä mainitsi ,mm. petshopit jätän hankkimatta. Samoin tietokonepelit.
Hampurista ostellut kivoja leluja schleissin pääasiassa, lapset tykkäävät paljon. Ihme miten vähän laadukkaampia leluja on suomessa ylipäätään tarjolla?
joten rahaa palaa 300 euroa (saa Nintendo Wii:n sekä pari peliä).