Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Jouduitteko luopumaan autolla ajosta raskauden loppuvaiheessa?

28.11.2005 |


Eli kuinka pitkään (mille viikoille) pystyitte tuplamasun kanssa ajamaan autoa ja kuinka pitkiä olette? Ja oliko autossa turvatyynyä?



Minä tässä asiaa pähkäilen, kun olen 168cm pitkä ja noraalistikaan ei itseni ja ratin väliin jää kauhean montaa kymmentä senttiä tilaa. Ratti on kyllä mahdollisimman lähellä konepeltiä, mutta silti onnetumuustilanteessa voi turvatyyny laueta liian lähellä kasvoja. Tietty vähän auttaa, kun pitää turvavyötä tiukalla, mutta rupeaa jo vähän mietityttämään loppuraskaus, kun silloin pitää varmaan tuolla äitiyspolilla käydä säännöllisesti ja sinne on kotoamme matkaa 45km. Mahtuuko sitä ratin taakse istumaan ollenkaan ja kuinka turvallista se edes olisikaan??

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä ajoin ihan viimeiseen asti autoa. Olen myös 168cm. Masu oli aikas kokoinen, sf-mitta yli 40cm, silti mahduin ihan ok ajaan. Autossani on turvatyyny. Käytin myös vyönalentajaa, että äkkijarrutus- tai kolaritilanteessa vyö ei olis puristanut vauvoja. Terkut, Frankie & tytöt kohta 10kk

Vierailija
2/8 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jouduin luopumaan, se oli joskus rv32:n paikkeilla. Jalat eivät kummassakaan autossamme (pikkukottero ja farkku) enää yltäneet polkimille niin että vatsa olisi mahtunut ratin taa (siis minä ratin ja penkin väliin). sf-mitta oli tuolloin 40+ cm, lopussa taisi rv 39:llä olla 45 cm. Olen 160cm pitkä - pitkäjalkaisempi olisi ehkä autoa voinut ajaa siis.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vielä viikolla 39 muistan käyneeni kaupassa yksin autolla. Nyt kun ajattelee niin ehkei se nyt olis ollut enään niin järkevää:) Mulla viimeiset mitat viikolta 37 oli sf:45cm ja vatsanympärys 150cm.

Itse olen myös 168cm ja en ollut aikaisemminkaan mikään ihan pienen pieni tyttö:)

Meillä sai ratin nostettua ylöspäin ja työnnettyä hieman sisään,ehkä tämä auttoi asiaa kummasti.

kauheeta kun nyt miettii näitä juttuja en tajua kuinka ikinä siihenkin paikkaan vaan sullouduin:)



martina ja lapset 1v6kk

Vierailija
4/8 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ajoin jopa pyörällä joskus viikolla 34, tosin vain parisen kilometriä ja siitäkin suuren osan seisten, mutta kuitenkin :)



Ihmettelin itsekin, kuinka mahduin ratin taakse, vaikka vatsa oli iso nimenomaan eteenpäin. Minullakin oli turvavyönalennin käytössä ja autossa turvatyynyt. Mittaa minulla on 172cm.



Hilla ja mussukat 1½v

Vierailija
5/8 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viikkoja on nyt 35+2 ja viimeksi viime perjantaina ajoin autoa. Olen 153cm pitkä, just ja just mahdun vielä siihen väliin, mut juuri tuon pe reissun jälkeen (neuvola) päätin et en enää autoa aja kuin hätätapauksissa! Meilläkin autossa on turvatyynyt, joten ei varmaan ole kauheen " turvallista" enää ajella jos jotain sattuis! Mä joudun lyhyyteni vuoksi siirtämään penkin mahd. lähelle, mut sit vaan laitan selkänojaa enemmän taakseppäin, mut tuo sit tekee sen et hyvä kun rattiin yltän;P Ja meidän auto on ford focus ja toinen millä oon ajellut on opel astra, et pienemmän luokan autoja ovat, isompia en varmaan kauheen hyvin enää pystyis ajaan, koska ei ylttäis jalat polkimiin!!

toivon vaan ettei pahemmin tarvis enää ajella kun aiheuttaa aika ikävästi supistuksia:/ Niin ja sf-mitta mulla on tällä hetkellä 44cm ja ympärys 124cm!



Rölli-peikko ja tylpykät 35+2

Vierailija
6/8 |
02.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

" Turvatyyny ja raskaus

Etenkin raskauden loppupuolella äidin vatsa tulee niin lähelle rattia, että kuljettajana toimimista ei voi suositella olipa autossa turvatyyny tai kuljettaja käyttäisi pelkästään turvavyötä. Etumatkustajan paikalla olevan turvatyynyn vaikutuksista ei ole toistaiseksi riittävästi tietoa ja siksi sitä ei suositella odottavan äidin istuimeksi. Jos siinä kuitenkin joutuu istumaan, on hyvä siirtää istuin kiskoillaan taaimpaan asentoonsa."



Pistää vähän miettimään...



t.ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
03.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä autoissa oli molemmilla puolilla edessä airbagit ja suositus on että viimeisen kuukauden aikana ei odottavan äidin ole hyvä ajaa. Maha ei ihan hirmu iso ollut, mutta olen todella lyhyt, joten tuskin ihan viime viikoilla olisin helpolla ratin taakse mahtunut.

Vierailija
8/8 |
06.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joulukuussa jouduin luopumaan kuskin paikasta ja laskettu aikani oli 25.3 mutta tytöt syntyi jo helmikuun puoles välis. Ja oon kans tosi lyhyt 147 et neuvolatätiki jo sanoi et on parempi etten ratin taakse enää hyppäis, en kyl olis enää mahtunukkaa. Oli seki jo pieni ihme että näinkin pieni ihminen pystyy kasvattamaan sisällään 2 pientä ihmistä. =)