Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mun molemmat synnytykset päättyi kiireelliseen sektioon

31.01.2008 |

Mutta eka meni luomusti 5päivää, sain ainoastaan sellaisia lääkkeitä joiden piti vauhdittaa synnytystä (jokainen ymmärtää ilmeisesti ettei ne toimineet) ja sitten savihaudetta ja aquarakkuloita kipuun. Sektio oli toki kaikkea muuta kuin luomu, mutta pelasti hengen, sekä mun että lapsen. Toinen oli myös luomu ekat 4päivää, ennen sektiota myös. Tässä sama juttu, yritettiin vauhdittaa synnytystä, ei edelleenkään wörkkinyt. Poikkeuksena oli nukahtamislääke jonka lääkäri pakotti mut ottamaan, kun olin jo valvonut supistusten takia niin kauan. Oikeastaan mitään järkevää kivunlievistystä ei mulle olisi voinut laittaa, ettei synnytyksen edistyminen lopu kokonaan. Otin sen tabletin pitkin hampain ja hourailin kamalien painajaisten keskellä supistusten kipua, ei ollut kiva tyrkyttää sellasta myrkkyä mulle. Tällöin oli kivunlievityksenä kaurapussit, vesi (kunnes tuli kakkainen lapsivesi, silloin ei saa vedessä enää olla) ja aquarakkulat. Muutamia tunteja ennen sektiota pyysin epiduraalin, tunsin ettei voimat riittäisi kuitenkaan enää synnyttämiseen, eli joko sektio tehdään samassa puudutuksessa tai jos ihme tapahtuu ja vauva syntyy normaalisti, arvasin että ne joutuu auttaa mua imukupilla tms ponnistuksessa, ja sitä en mieluusti kokisi ilman puudutteita. Kuulema ensi kerralla (mikäli sellainen tulee), olisi järkevintä mennä suoraan sektioon. Saa nähdä jääkö mun lastenhankinta tähän.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
01.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei pitäis liian myöhään enää yrittää kirjoitella, ja nyt vasta hokasin että täähän on ihan väärässä paikassa :D Tähän viestiin siis yritin vastata:





iita05 - 11.04. 19:22 (1/14)

Onko lapsenne syntyny ' ' luomusti' '

oletteko ottanu jotain kivunlievitystä? Vai millä olette lievittäny kipua. Minua kiinnostaa tämä yks nelkästä lapsestani on syntyny luomusti. Ja jos vielä meille lapsia suodaan niin haluaisin mahdollisesti kokeill jotain muuta kuin spinaalia.





Pahoittelen kämmiä :D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla