//MAALIsmasut ja helimiQ 1.päivä//
Kommentit (41)
Mulla ollut jo aiemmissa raskauksissa niitä.Ekan kerran kun supistus ikäänkuin jäi päälle soitin tyksiin hädissäni.Käskivät suihkuun ja panadolia naamaan.Harjoitus suppareita ne kuitenkin ovat koska synnytys supparit tulevat ja menevät säännöllisesti.Yhdellä pitkäkestoisella ei kohtu lasta maailmaan pukkaa=)
Rintapumpuista.Mulla oli ekan kanssa jos jonkin moista härveliä mutta ykköseksi nousi sähköinen pumppu.Tuttavan lastentarvike liike loppui ja hän lahjoitti ns vuokra pumpun jäämistöstä minulle.Ihan mielettömän kätevä vaikka onkin iso pkt.
Se onkin ollut ystäväpiirissä lainassa ja monta kaveria auttanut kun esm rintatulehdus iskenyt.
Täytyis varmaan kaapista kaivaa ja pölyt pikkuhiljaa pyyhkiä.
Muutenkin on pumppu hyvä olemassa.Meillä lapset, kaikki,ovat mielellään juoneet pullosta omaa maitoani ja olenkin voinut jo pienen vauvan jättää hetkeksi isän hoiviin.Esm oma pelastus oli kolmannen kohdalla kun istukkaa oli jäänyt kohtuun ja viikko synnytyksestä aloin vuotaa ihan hirveästi.Sairaalaan takaisin ja kaavintaan.Ennen kuitenkin ehdin pumpata runsaasti maitoa isälle pulloon ja hän saikin hyvin tytön syötettyä kun odottelimme nukutuskaasujen haihtumista.Olivat sairaalassa koko ajan kuitenkin mukana.
Ja yleisesti vauvoilla ollut tiheän imemisen rumba iltaisin ja maito tuntunut loppuvan kesken.Päivällä kun sitten pumppasin pulloon sain sen annettua illalla lisäksi,eikä korvikkeihin ole tarvinnut turvautua.
Tälläistä löpinää nyt alkuun.Palaan ja jatkan,jahka kerkeen=)
Jouhia ja Duppista myös minä huhuilen!!!!!!!!!!
Helmikuu on nopea, koska siitä puuttuu päiviä. :D
Mä täällä kiukuttelen. Kuopus ei pääse viikonlopuksi reissuun, jos on vähäänkän sairaana. Noh, tuolla sitten aamupalapöydässä köhii ja nenä tukossa. Höh.. Mä taidan soittaa ja sanoa, että katsotaan tilannetta vielä huomenna aamusta uudelleen. Jos on sama homma niin jääkööt kotiin. Mutta kun mä oikeesti oisin halunnut, että oltais miehen kanssa päästy kahdestaan oleilemaan, kun jotenkin tuntuu siltä, että nää kahdenkeskiset ajat alkaa käydä vähiin pikkuhiljaa.. Pitäis saada parisuhde siihen kuntoon kaikella huomiolla ja hellyydellä, että tämä (ja mies) kestää läpi synnytyksen ja sen jälkeisenkin ajan mua. Minä kunen ole mikkään helppo kumppani.. :(
Masussa oli koko eilisen päivän hurja vilske ja lopulta sitten illalla kaikki rauhotuttiin samaan aikaan yöunille. Aamusella alkoi puskeminen samaan aikaan, ko mies heräsi töihin ja mulla aivan järkky nälkä. Ei siinä muuta, ko leipää kehiin ja syömään ja ehdinpä vielä tunnin nukkuakin ennenkö oma kello soi. :)
Laskiaispullia sitten eilen puputettiin ja piru, että oli hyviä. Miehelle evääks pakkasin pari kans töihin, saavat työkaverit kuolata. ;) Hän kun on kuulemma ainoa, jolla on joka päivä kotiruokaa ja jotain herkkuja mukana, leivonnaisia tai muuta namia. Noh, kerran kun oli valmisruokaa herralla niin silloin luulivat, että meillä on perheriita. :D
Jahas, neiti kävi tässä ja pyysi, että mitattais kuitenkin lämpö. Ei kuulemma ole varma, että onko sitä vaiko ei. Mitataan sitten. Hitsinhitsi. Itse tässä jo päässyt siihen vaiheeseen, että nenän kautta saa happeakin niin hymykin jo irtoaa.
Mies toi kaks Primulan R.-torttua ja voi vitsi, että ne on sitten Niin paljon parempia ko Fazerin. Siis mie pijän. Mut en kyllä syönyt, ko puolikkaan. Noin tyyristä herkkua pitää pitkittää ja syödä tänään vaikka sitten toinen puolikas ja huomenna taas pala jne. ;) Ja kun on niitä pulliakin niin niitä sitten. Ja TAPPI se kehuskeli niillä valmiilla pullilla ja kaakaolla. Eihän niitä pullia voi syödä minkään muun, ko kaakaon kanssa! :D Sehän ois jo ihan häväistys, jos kahvia tai teetä vetelis. Sit se ois jo tavallinen kerma-hillo-pulla..
Mitenkäs teidän herkkulakkoilijoiden loppuraskaus sujuu?? ;)
Papu ja Hermanni 33+6
Pikaisesti pinoudun ennen neuvolaa ja tulen sitten jossain vaiheessa kertomaan neuvola kuulumiset.
Voi surku, kun papusen :) perheessä sairastetaan, yrittäkäähän parantua! Harmi jos teidän yhteinen viikonloppukin kaatuu lapsen sairasteluun. Yhteinenaika on kuitenkin tosi tärkeetä, mutta eihän se auta kun joku toinen kerta sitten nauttia kahdestaan olosta.
Voi hitto teitä ja teidän laskiaispullia, älytön himo ja kaappi on täynnä pannaria ja lettuja. Ajattelin kuitenkin ostaa paistovalmiita pikkupullia ja kokeilla tulisiko niistä hyvät laskiaispullat... Tiedän olen laiska, enkä jaksa leipoa!
Sain mä kuitenkin eilen siivottua! Nyt on siisti koti. Maha tosin oli taas vähän hellä tuon urakan jälkeen. Kestosupistuksia tulee täälläkin, niitä oli jo esikoista odottaessa, yleensä liikkuessa on kestosupistus ja joskus supistus jää muuten vaan päälle, viimeksi ei kukaan ottanut asiaan kantaa, joten en ole nytkään tuosta sitten välittänyt.
Rintapumpuista: Minäkin vannon tuon aventin pumpun nimiin (sähköistä en ole kokeillut). Mulla oli ainun vetopasuuna lainassa kun esikko syntyi ja pumppaaminen oli kivuliasta ja vaikeaa, se kun piti tehdä kahdella kädellä ja pumpata vaikka kuinka kauan, tuloksena väsyneet kädet ja hartiajumi. Ostin sitten aventin-pumpun ja se on ollut huippu.
Möhkis ja tiitiäinen 32+6
Masussa kävi yöllä melkoinen myllerrys. Sain onneksi kuitenkin nukuttua. Esikoinen huuteli huoneestansa ja tahtoi meidän sänkyyn -ja sinnehän mahtuu ;-)
Just eilen oli puhe miehen kanssa siitä (tai minä puhuin), että tää pikkukakkonen opetetaan kyllä pullollekin. Haluan kunnon rintapumpun (en ehkä kuitenkaan sähkäriä) jotta korvikkeita ei tarttis antaa. Esikoinenhan ei ikinä oppinut pullosta juomaan sen jälkeen kun laitokselta tultiin kotiin, eikä sitten opeteltukaan. 1v4kk imetin ja lapsi siis siirtyi heti tavalliseen maitoon vuoden ikäisenä... Tuttikin jäi 3kk ikäisenä pois eli minä jatkoin tutin roolissa. Aika aikaansa kutakin, mutta nyt olen vähän " viisaampi" itseäni kohtaan ja tietysti vähän itsekäskin ja opetan vauvan juomaan pullostakin.
Avent -pumppu on siis kai saanut ihan positiivisen maineen? Mikä sen hinta olikaan?
Eihän teistä kukaan tupakoi raskaana? Tiedän yhden nuoren äidin, joka polttaa yli askin päivässä ja saa vauvan keväällä :-(. Tulee niin kurja mieli lapsen puolesta. Muutenkin tällä perheellä on asiat vähän " rempsallaan" , ja etenkin miestäni huolettaa heidän pärjäämisensä kun heidän vauva syntyy... Onneksi kyseessä ei ole kuitenkaan alkoholisti tai huumehörhöäiti. Silloin puuttuisin minäkin.
Hip hei helmikuu! Kivaa, kun on lyhyt kuukausi ja kohta saan jäädä kotiinkin! :-)
*tänään vähän paremmalla tuulella kuin eilen*
Telma ja möyryvauva 32+1
Ihanaa, hyvin nukuttu yö takana. Ihan pirteenä heräsin jo kuuden aikaan, kun oli saanut nukkua monta tuntia ilman herätyksiä. Pissittelytkin ajottui tuonne alkuyöhön. Neidillä oli ihan hirvee aamu, kiukutteli, itki ja huusi kun hyeena. On se rankkaa tuo uhmittelu.
Suppareista: kiitos Leanna, mä kyllä arvasin ettei niillä Hippua päivänvaloon saateta, mutta ovat vaan niin kovin ikävän tuntuisia. Suihkuun on tietty vaikea mennä, kun on pois kotoa eli pitänee vaan noikin " vaivat" kestää ;)
Pumpusta: mulla on tainnut olla just toi " vetopasuuna" kerran käytössä, ei ihme ettei tulosta syntynyt. Nyt on kuitenkin sit sähköinen hankittu, toivottavasti vaan toimii yhtä hyvin kun edellinen, vaikka on eri merkkiä.
( . )Hippu on taas hipihiljaa, pitää mennä juomaan mehua ja kuuntelemaan onko ketään kotona. Masennus alkaa väistyä, tais eilinen hemmottelu auttaa, on niin kiva kun on kauniit kädet ja jalat. Ens viikolla menen kasvohoitoon.
Kevättä kohti.
-m- ja Hippu rv 35+1
Se on tosiaan helmikuu,mahtaisikohan uusi tulokas syntyä tässä kuussa?Olen kyllä miettinyt sitäkin mahdollisuutta,että lapsihan saattaa syntyä vasta huhtikuunkin puolella,jos menee kaksikin viikkkoa yli,kun laskettu aika on maaliskuun puolenvälin jälkeen...Tänään onkin sitten neuvola,kuten monella muullakin,niitä kuulumisia sitten myöhemmin.
Rintapumpuista:Itse hankin jo esikoisen aikana aventin käsikäyttöisen pumpun ja hyvä oli ostos,sillä oli paljon käyttöä varsinkin sitten kaksosten kanssa.Itselläni ei sähköinen vempain toiminut,kun sellaista sairaalasssa kokeilin.
tityli 33+5
Tuli mieleen tosta pullolle opettamisesta. Ei onnistunut meidän neidin kohdalla; ei uponnut pullo eikä tutti (ja tätä yritettiin todella monta kertaa). Äidin tissi oli ainoo mikä kelpas. Kovasti olis sukulaiset halunneet auttaa ja ottaa neitiä pieniks pätkiks hoitoon, mutta kun tissittelykin oli niin epäsäännöllistä ei auttanut itku markkinoilla. Kun 6kk tuli ikää, neiti lopetti imemisen kertalaakilla (kyllä siinä oli taas mamma paniikissa), sit kelpas pullo ja tuttikin. Nlan terkkakin oli ihan ihmeissään (ei ollut ennen törmännyt tällaiseen). Tulipahan pumpulle käyttöä, kun rinnat oli vielä " imetysvaihde" päällä. On totakin naurettu sukulaisten kanssa monet kerrat. Millanenkohan imijä nyt saadaan :D
-m-
Ja roikun täällä taas koko päivän!
MÖHKIS: Juu, surku näin. Mies se vaan totesi, että kyllähän meidän suhde voi ihan hyvin, oli tilanne mikä tahansa ja mä en kuulemma voi enää edes synnytyksessä sanoa sille mitään niin, että se lähtis kävelemään. Hih, se on hyvä se. :D Pelottaa, että puran siihen kaiken kipuni ja se ottaa itseensä ja jää potemaan syyllisyyttä siitä miten se Oikeasti ON hänen vikansa, että mä kärsin. Nuo miehet kun on joskus varsinainen arvoitus. TAPPIkin sen tietää.. ;)
TELMA: Ei polta tämä äippä ainakaan. Mutta silloin aikoinaan poltin, kun esikoista aloin oottamaan ja jätin sen sitten kokonaan siihen. Tyhmä aloitin uudestaan heti, kun mahdollista (niin sanotusti) ja sitten, kun aloin odottamaan kakkosta niin lopetin, mutta lipsuin sitten siitä jonkun verran. Yksikin on liikaa, mut en mä itseäni syyllistänyt siitä. Vähensin kuitenkin niin, että poltin satunnaisesti ja noin askin koko raskauden aikana. Silloin poltti lapsen isäkin niin se oli vaikeampaa olla ilman. Noh, sittenpähän lopetin kokonaan ja oon nyt ollut puoltoista vuotta polttamatta. Jäi siitäkin tosin yks pahe.. Kun joskus kuppia otan niin silloin myös suon itselleni sauhuttelun, jos siltä tuntuu. Mutta nythän ei sitten sitäkään tule tehtyä, kun en raskaana ollessa juo edes. :)
Riippuvaisuuksia on niin monenlaisia ja tämä perussuomalainen melankolinen luonne ei paljon anna periksi niistä, jos ei oikeasti ole riittävästi tahtoa päästä eroon joistain asioista.
Neuvolassa oli eteisessä takki naulakossa ja mua kuvotti laittaa omani siihen viereen, koska se toinen takki todellakin haisi röökille, vanhalle viinalle ja ties mille ja pahasti. Mun kävi niin sääliksi sitä syntymätöntä lasta jo siinä vaiheessa. Mut että vaikka itse ei ole mikään malli-äiti niin silti tuntuu, että joskus on varaa arvostella muitakin. Suotakoot se meille..? :)
Papunen ja laskiaispullan kermat sylissä..
Mulla oli esikoisen aikaan lainassa sellai kummallinen vekotin, jossa oli kaks vähän eripaksusta putkea ja se toinen meni sinne toisen sisään ja sit sitä piti kaksin käsin nyhtää ja yrittää samalla pitää se rinta siellä suppilossa, ettei se tyhjiö karkaa ja se oli kyllä aivan kamala! Onks se nyt se MASULIN vetopasuuna??
Mites sit tollai sähkölaite? Ei mua kyllä kamalasti kiehdo ajatus laittaa mun tissejä johonkin sähkölaitteeseen? Imeekö se ne nännit tötterölle? Vai säilyykö ne omanmuotosena? Puristaako se sähköinen yhtä lujaa kuin se sellai verenpainemittari? Se tuntuu kamalan epämukavalta käsivarressa enkä sitä tunnetta kyllä soi aroille rinnoille! Jääkö siinä sitten molemmat kädet vapaaks niin, että voi touhuta jotain muuta samaan aikaan?
Näin jossain kaupassa sellasen pumpattavan, jossa oli kahvat niinkö sumutinpullossa. Ootteko koskaan sumutinpulloa pumpanneet montakymmentä kertaa putkeen? Mulla ainakin käsi hajoaa siihen leikkiin. Ei saa kunnon otetta, sit alkaa hiertyä nahat käsistä ja sit väsyy käsi siihen pumppaamiseen ja joutuu kaksin käsin pumppaamaan. Onko se nyt sitten samanlainen se käsikäyttönen?
Auttakaa nyt tyhmää sitten mäjessä!!??
On mulla lapsia juu, mutta kun en niitä pitkään imettänyt (piiiitkät tarinat nekin) niin en oikein tiedä näistä asioista, mutta nyt haluisin kyllä imettää pidempään.
P
Ei se sähköinen pumppu onneks mikään tehoimuri ole. Rinta laitetaan siihen " suppiloon" , joka peittää ehkä hieman reilun nännipihan alueen (en muista). Pumppu päälle ja se alkaa tehdä sellasta tasarytmistä imua. Ei ainakaan mulla tuntunut pahalle. Mä istuin pöydän ääressä ja luin lehteä eli ei sen kanssa voi oikein liikuskella.
Tosta käsikäyttöisestä suihkupullo -versiosta voi kokeilleet kertoa, mutta en usko että se niin kovin raskas on pumpata.
-m-
ZELDATAR;
Ei toi jomotus niin kovaa ole etteikö sitä kestäis..ellei se sitte ala muuttua jotenki. Mä luulen että selkä on vaan jumissa pahemman kerran :(
TELMA;
Tää mamma ei ainaskaa tupakoi..lopetin polttamisen jo vuosia sitte kun aloin seurustella ton miehekkeen kanssa - se kun ei ollenkaa voinu ymmärtää moista ja mua hävetti :)
Sisko taasen ei ' pystyny' kokonaan lopettamaan, joten nlassa sopivat että 1 tupakka/pvä eikä yhtään enempää..ja se riitti! Kuulema sama määrä nikotiinia sun muuta tulis niistä korvauslaastareista,e ikä äidin kauhee stressi tee lapselle hyvää..tiedä sitten..kyllä mä olisin raskauden takia kuitenki lopettanu.
MASULI;
Tommoset hoidot usein auttaa masiksee :) mun on niihin tosin turha mennä kun ei mulla ole edes kynsiä (puren ne sitä mukaa pois kun kasvavat)..joten mitä noita hoitamaan :)
PAPU;
Et sä pysty muhun tota tartuttamaa...mulla on virus-suojaus kunnossa :) Arvaapa mikä mulla on ongelmana tänään...tahtoo mokkapaloja! Tahtoo tahtoo, mut ulkona on -22 pakkasta enkä jaksais rääkätä autoa, jauhot on loppumassa..tyrmistyttävää! Joko on käveltävä tai ketkupolkkailtava kaupalle..tai oltava ilman :( mutta enhän mä niitä muutenka vois syödä kun oon lakossa..mutku mies pyys niitä..tulisitko tekemää mun puolesta? Saat syödäki osan :)
RINTAPUMPUISTA;
Siis onko se sähköne vähä niinku lypsykone..sillee tykyttää? Musta tuntuu kans jotenki epäilyttävältä tunkea tissini johonki sähkövempeleesee - ties mitä siitäki seuraa. Muuten mun kysymyslista noudattaa PAPUn kaavaa...kertokaahan ihan ratakiskosta vääntämällä.
Missä on JOUHI ja DUPPIS???? Onkohan Duppiksen ' peeni mees' joutunu nyt siihen leikkaukseen ja ovat sitä jännäämässä kun ei mitään kuulu..toivon sydämestäni että kaikki menis loistavasti!! Missähän se Jouhi sitte..toivottavasti ei oo ihan vielä poksahtanu...kunpa kuuluis jotain.
( . ) Mä en enää tiedä millon tulee kivuton suppari ja millon ei, tuntuu että masu on jatkuvasti semmonen kova - napakka..kai se on niin täys että tuntuu kovalta.
Kovin tuo Puksutti siellä potkiskelee, tasaseen tahtiin. Eilen illalla räpels jotain tuolla nivusissa - ajattelin josko se tekis päälleen tilaa ja laskeutus kohta puoleen mutta eipä kai. Ainaki se kärilö tunnusteli päätä tuolta oikeen nivusen lähimaastosta, että ei se vielä paikoillaan ole..tyyppi vaan hyörii ja potkii :)
Mieskin eilen totes että nyt pitää sitte alkaa tosissaan funtsia sitä nimeä kun tietää kumpi se on...eihän tässä tietty montaa kuukautta ookaan aikaa miettiä :) Ihanaa kun toinen on niin onnessaan ja suunnittelee kaikkea. Ei sillä etttei olis ollu aiemminkin, mutta nyt on kuulema jotenki paljon ' todellisempaa' miettiä tulevaisuutta kun tietää kumman kanssa touhuaa (on se pienestä kiinni)..
Koira vaatii taas lenkille..toivoton tapaus, tarhassa ei voi olla kun pari minuttia kerrallaan mut lenkille on päästävä..silläkin uhalla että käpäliä palelee jo postilaatikolla..silti on mentävä melkein kilsan päähä ennenkun herra suostuu kääntymää kotiin päin. Herätetään hilpeyttä kun poitsulle puetaan maastokuvioinen toppatakki :) vaan tossut puuttuu.
Tappert ja Puksutti 34+4
Ja osataan käyttää tätä konetta!!
Hih, no juu, voin tulla leipomaan. Jaksais tässä taas ihan keposeen puuhastella jotain. :D Mä kyllä niitä mokkapaloja tein jo sillon viime vai toissa viikolla, että etkö niitä sillon voinu syyä, kun niitä täällä oli??
Mä kans kauhuissani kyllä katoin, että jauhot on vähissä ja siis loppuu se leipominen kohta, jos ei niitä kukaan tänne kohta kanna. Eli mies lähtee kauppaan tänäänkin. ;) Minen tykkää siitä autolla ajelusta enää, kun on jotenkin niin kamalan hankalaa. :(
Ja pyh, ihan jonninjoutavia tollasseet virussuojat! Mut mistä niitä saa, jos täälläkin lakkais näitä pöpöjä pomppimasta..? ;)
Kiitos vaan MASULILLE neuvoista ja etukäteiskiitos teille, jotka jaksatte kokemuksianne ja neuvojanne jaella. Täällä kyllä ootellaan. :)
HEEEIIIIHH!! Eikös DUPPIKSEN pitänyt muuten muuttaa nyt kuun vaihteessa jo?? Että josko heillä ei nämä yhteydet vielä pelaa, kuten meillä..?? (Tosin että meitä ajatellen voisi kyllä rouva kirjastossa käydä.. ;) ) Mut että täällä ootellaaaann!!
P
Tulipa vaan mieleen, että pitäiskö laittaa tuo sairaalakassi valmiiks. Mitä te sinne laitatte mukaan? Siis omien hygieniajuttujen lisäks. Onko monella jo kassi valmiina?
-m-
Ihana pakkaspäivä jälleen kerran ja aurinkokin välillä näyttäytyy pilviverhon takaa... Mulla menee kuitenkin tämä päivä varmastikin ihan harakoille!! Voi surku!! :/ Viime yö oli aivan kamala... Sain nukutuksi varmaan kolme tuntia!! Nukahdin illalla kylläkin ihan hyvin, mutta kahdeltatoista kävin veskissä ja sitten ei enää uni tullutkaan. Sain kuin sainkin unen päästä kiinni ja sitten heräsi poika syömään. Hän ei sitten rauhoittunutkaan syömisen jälkeen. Hän peuhasi, kitisi ja välillä parkuikin kuin syötävä. Sitä sitten kesti melkein kaksi tuntia!! Laitoin sitten supon ja annoin palasen kurkkua. Ressukalle tulee vissiin taas hampaita, kun nenäkin taas vuotaa... Saimme kuitenkin sitten piinallisen taistelun jälkeen pojan rauhoittumaan ja nukkuikin ihan kohtuu hyvin puoli toista tuntia. No välillä vähän kitisi, mut silti... Poika sitten heräsi puoli kuusi ja oli pirteä kuin peipponen; leikki ja temmelsi. Voi mies parkaani, kun yö meni ihan harakoille. Hänkään ei siis pahemmin saanut nukutuksi ja hänellä oli klo 7 lähtö työmatkalle... Mä en ymmärrä mikä siinä on, kun mieheni pitää aikaisin aamulla lähteä reissuun, niin poika pitää sellaista mekkalaa yöllä et oksat pois??!! No mies sitten lähti reissuun ja mä raahasin rattaat sisälle tuolta varastosta. Laitoin pojan sinne, jos vaika nukahtaisi... Ei mennyt valehtelematta kuin alle viisi minuuttia, niin poika oli sikeässä unessa ja nukkuikin sitten 2,5 h. Minäkin sain sillä aikaa sitten hieman levättyä!! Että sellainen yö meillä täällä... :/
Kashimir: Pidetään se pikkuisen sukupuoli salaisuutena loppuun saakka... :)
Papu: Teilläkö sitä flunssaa podetaan?? Me ollaan onneksi kaikilta pöpöiltä vältytty... Loka-joulukuun aikana meillä oli kyllä tuo esikoinen jatkuvasti nuhassa ja yskässä. Nyt kyllä koputan puuta, kun ei ole pitkään aikaan ollut mitään!!
Tappi: Vai mokkapaloja... Mä tein mokkapaloja muutama päivä sitten. Teen yleensä pellillisen, mutta nyt tein puolikkaalla ohjeella ja tein vaan ihan piirakkavuokaan. Ne oli niiiiiiin hyviä!! Ajattelin tehdä ihan vähän vaan niitä, kun mä kuitenkin syön ne kaikki oli sitten pellillinen tai jotain muuta. :) Mä ne rohmusin taas melkein yksinäni, mies sai vain pari palaa. Heh!! Hyi minua! Liikakiloilta en kylläkään välty, on se sellainen kaloripommi. Ne mokkapalat voisi olla sellaista laihduttavaa tekoa... Äh, pirskatin Tappi!! Nyt tekee niitä taas mieli.
Täällä puhuttin pitkästä tammikuusta... Mun mielestä se meni todella nopeasti ja tämä helmikuu menee vielä nopeammin!! En malta millään odottaa, että saan nyytin kainaloon. Tosin ei kyllä tertteis vielä syntyä, kun kaikkea pitäisi vielä keretä tekemään. Se Madame mammahan " ennusti" et meidän muksu syntyy 10. helmikuuta pienenä, mutta terveenä... Saas nähdä. Mulla on sellainen olo, et voisin lähteä synnyttämään ihan milloin vaan. Mua ei siis jännitä yhtään!! Eilen sillä äippäpolilla käynti herätti taas vanhat hyvät muistot mieleen vuoden takaisesta synnytyksestä... Mä olen nyt muutamana yönä nähnyt synnytysunia. Ne eivät ole olleet mitään kauhukertomuksia tai vastaavia... Kaikissa niissä unissa olen ponnistanut konttausasennossa...
Voi juku!! Kohta meidän ihanat pikku palleromme syntyy!! :)
Masuun ei mitään uutta... Tuolla " Vilkas" heittää taas kunnon kuperkeikkaa. Äippäpolilla lääkäri sanoi, ettei heitä enää kuperkeikkaa. Pää on jo niin alhaalle, et se alkaa olla mahdotonta, hyvä niin... Mulla ei ainakaan ole huolia tuon perätilan suhteen!! Neuvola olisi ensi viikon torstaina... Nyt alkaa sitten neuvolakäynnit parin viikon välein. Täällä meillä ei kaupunki enää tarjoa uudelleen synnyttäneille neuvolakäyntejä viikon välein, vaan ne ovat parin viikon välein loppuun saakka...
Mulla on toi Ainun käsikäyttöinen rintapumppu. Se toimi oikein hyvin, mut eihän mulla ole paremmastakaan kokemusta... Tosin mun maidontuotanto oli valtavaa. Ei tarvinnut kuin vähän näyttää pumppua, niin pullo oli jo täysi. Ei siis tarvinnut raastaa kädet ja rinnat verillä...
Telma se kyseli noista tupakoivista äideistä. Mä poltin ennen esikoisen syntymää satunnaisesti 6 vuotta. En siis koskaan polttanut työaikana tai kouluaikana. Ainoastaan vapaa-ajalla, baareissa ja silloin kun hermot meni. Tupakointi loppui kuin seinään, kun huomasin olevani raskaana. Olen polttanut yhden savukkssen esikoisen syntymän jälkeen ja hyi helvetti et maistui pahalle (anteeksi ruma kielenkäyttöni)!! Ei tee kylläkään yhtään mieli... Yök!! tietysti jokainenhan taaplaa tyylillään, mutten voi ymmärtää miten joku voi polttaa raskaanaollessaan?? Ihmettelen!! Ne pienet suloiset ihmisenalut tuolla kohdussa ovat niin puolustuskyvyttömiä... Mun tekisi mieli läväyttää joskus päin näköä, jos nään odottavan äidin rööki suussa!! Mulla se pistää vihaksi. Tästä tulikin mieleen, et viime viikolla kävin asioilla ja näin sellaisen tilantten et mun ois tehnyt mieli huutaa kurkku suorana; nuorella parilla oli todella suloinen pikkutyttö, jota se isä kantoi autolle turvakaukalossa. Äiti tuli myöhemmin perässä ja molemmat pistivät tupakaksi siinä heidän auton vieressä. isä oli laittanut siis jo tytön autoon. Parit savu vedettyään he molemmat kömpivät autoon tytön luo ja röökit edelleen suupielessä roikkuen... Auto seisoi niin pitkään paikoillaan et he polttivat röökinsä loppuun. Auton ikkunat eivät olleet kuin vähän raollaan. Sitten he heittivät tupakkansa pihalle ja lähtivät. Voi sitä vauva parkaa!! Miten joku voi tehdä noin!?? Mulla on muutama kaveri jotka ovat polttaneet 5-10 savuketta päivässä koko odotuksen ajan ja heidän heidän lapsillaan on ollut kaikilla koliikki!! Ähäkutit, siitäs saivat... Mä nauran heille paskset naurut nurkan takana...
Mutta nyt pitää mennä levolle...
Hanna ja " Vilkas" rv 33+3
Kamala, kun tuli kuule oikein kiukunpuuska tosta sun kertomasta. KELE!! *raivotuhinaa*
Ja sama tietteks eilen, kun hain kuopusta eskarilta niin yks lasten isä ajoi autolla ohi. Ei vilkkua kummassakaan risteyksessä päällä, kun kääntyi ja hyvä, kun jarrua ehti painaa. Ei ketään muuta autoilijaa näkynytkään, mutta se periaate!??
Minä se koitan kaiken tehdä lapsen turvallisuuden eteen ja sit on tollasia nuijia olemassa. Tuskin niillä ne ajotavat mihinkään muuttuu, vaikka lapsetkin kyydissä ois. Ja toi kuitenkin oli vielä suht pieni asia..
Eli HANNA_N tekee meille kaikille mokkapaloja, kolmetoista pellillistä, kun jotenkin tuntuu, että siellä huushollissa ei oo jauhot vähissä!?? ;)
Höh, mitä mun vielä piti..
MASULI: Kovasti oli tästä puhetta toista viikkoa sitten. Itse en aio koko kassia pakata, kun sairaala on tossa ns. vieressä ja ei mulla sinne kuitenkaan lähtö vielä tule (eli menee yli 36vkon ja ei tarvi Kättärille lähteä).
Mutta siis kännykkää ja laturia oli, vauvalle tuttia (jos haluaa), kameraa (ja sen laturia) oli kans sekä omia siteitä (sairaalan siteistä jos ei tykkää). Mitähän muuta..? Kirjaa, kynää, paperia, jos niinkö turhaa aikaa on eikä sitä vaavia koko ajan tuijota. Joku muistaakseni oli ottamassa itselleen suklaata mukaan. Ja mausteita, kun sairaalan ruoat ei tarvii vähän lisämaustetta, sanoin joku. Enempää en nyt jaksa pohtia.
Me ollaan pikkuhiljaa pakattu hoitokassiin valmiiks niitä kuteita ja muuta, joita vaaville otetaan mukaan sitten, kun iskä hakee meidät kotiin.
Omat kotiintulovaatteet ajattelin laittaa vaatekaappiin muovipussiin niin, että mies voi sen napata samalla mukaan.
P
Ei oo oikein antanut nää sivut kirjautua tänne ja lukemiseenkin on mennyt älyttömät ajat kun luet yhden sivun niin seuraavaa ei olekaan enää saanut lukea. Vieläkin tuntui herjaavan ton kirjautumisen kanssa vaikka lukea jo antaa normaalisti.
Piti jo kalenterista tarkistaa milloin se laskiainen on kun täällä jo pullia syödään. Kerkeette jo kyllästyä kun aloititte jo nyt.
Perjantaina oli neuvola ja kaikki oli ok. Mahaa paineli niin kovasti ettei vauveli uskaltanut oikein koko päivänä liikkua. Terkka kun ei ollut varma miten päin siellä ollaan. Ens viikolla ois jo uus aika ja uus terkkakin.Voi olla ettei tuo alkuperäinen olekaan enää ollenkaan loppuajasta minulla.
Ainut mistä valitti oli painon nousu. Nyt on tullut 14.5 kiloa. Viimeksi ei haitannut mut nyt sitten taas. Ja minä oon vielä luullut saavani enemmän kiloja kun äitillekin oli tullut vissiin lähemmäs 30 kiloa.
Koitahan Caius vielä pitää pikkuinen sisälläsi, kerkeää vielä vähän kasvaa.
Vielä en ole pakannut sairaalakasseja vaikka pitäisi kohta jo varuilta laittaa.
Täällä on oikeestaan nyt kolmen viikon sisällä ruvennut olemaan supisteluja. Eikä kauppareissulla jaksa enää samalla tavalla kun ennen.
Mahassa on taas menossa mahoton möyrintä. Kyljet saa jo aika kyytiä.
Nyt tilaa muille
Dumle 34+5
Ai et sairaalakassi, voi vide - ei kai me nyt NIIIIN pitkällä vielä olla? Eihän??
No ei vaiskaa, muistelin eilen illalla et joskus puolen välin tienoolla suunnittelin että rv34 ku on täys ni pakkaan kassii jo jotain tarpeellista (sellasta minkä voi etukätee huoletta laittaa), ja teen ainaki listan mitä pitää muistaa, et on helppo kerätä paniikissa kaikki kasaan (tai helppo miehen tuoda myöhemmin)..tässä sitä sitte ollaa rv34 on täys eikä kassia näy...ehkä jotain pitäs laittaa, mutkun se lääkärineuvolakin on vasta rv37..ei kai nyt ennen sitä...
Tästä tulee taas sama juttu ku vauvakamojen hankinnastakin..ei ennen rv12..ei ennen np.ultraa, ei ennen rv20..ei ennen...sitte yht' äkkiä hoksaa että niitä on nyt pakko alkaa hankkia vähän vauhdilla! Aina sama juttu.
Vauvan kotiintulo vaatteita laittelin eilen valmiiks..tai siis kasasin ne päälle laitettavat sen järjettömän ison toppapuvun sisälle vaan. Kunhan mies sitte muistaa tuoda sen toppapuvun sisuksineen ja kaukalon ni hyvä tulee..ja jotain mä takuulla unohdin sieltäkin.
SAIRAALASSA OLO JA MYSSY??
Jossain välissä oli juttua jostain ' piposta' ja pikku-myy nauhoista jne..what? Pitääkö mun hankkia semmone ohkane pipo jo sairaalaa varten? Pitääks siellä olla joku lätsä päässä vai? Minkälaine sen lätsän sitte pitää olla? Silkkimyssy, puuvillapipo...??? tollo taas utelee nii...
Tulin just kahen km;n lenkiltä ajurin kanssa taas..menipähän ripeesti, ihme juttu. Nyt funtsin et jos söis välipalaa ja ottas potkurin ja hurrais lähikahvilaa (sinne kilsan päähän) kaakaolle/kaputsiinolle :) ja laskiaispullalle (eikä niihin VOI kyllästyä...ei toivoakaan)..kun pitäs nostaa rahaa et voi hakee naapurista kantoliinan ja alkaa harjotella miten se sidotaan..kaverilta ostin kun hän ei tuntenu omaks jutukseen..nyt hän ol sen äitinsä mukana laittanu tännepäin ja se olis hakua vaille mun..saas nähdä miten eukon käy - voiskohan tolla lappalaisella harjotella..hmmm
Taptap..kohtii välipalaa kurkottaa
terveisiä.
hemppa oli hieno 128
painoa tullut yht. 10kg
paineet 120/74
kiinnittynyt on
kohdun kaula pehmennyt ja 1cm pitkä ja auennut 1cm
syke 148
Eli kaikki hyvin :) ja viikkoja 35+3
Telmakos se oli kun kertoili huolestuneensa odottavasta perheestä? Onko näillä sitten entuudestaan lapsia vai ekaako odotetaan. Ajattelin vaan että voihan sitä aina kysyä, kun äidin näkee että onko kaikki kunnossa.
Ne on niin kauheita ne tapaukset joissa on yksinäinen äiti joka sitten tekee jotain kauheaa itselleen saatika vauvalle.
Täytyy olla aivan hirvittävän pohjalla jos lastaan vahingoittaa. Tai jos tämä äiti asuu teidän lähellä, hän varmaan käy samassa neuvolassa, niin voithan sielläkin puhua asiasta, jos he eivät ole moiseen kiinnittäneet huomiota.
Yleensä kun paha olo raskausaikana ei siitä yhtään parane kun lapsi on syntynyt. Toivon että perheen asiat jotenkin selkiytyisivät.
Tammikuu on joka vuosia yhtä kiduttavan pitkä,onneksi helmiq on nopea.
Kummasti se aika vaan kuluu vaikka onhan tässä meillä loppukuun la omaavilla vielä aikaa.
Kuinka moni mahtaa synnyttää helmikuun aikana?
Eiliset pinot lukematta nyt niiden kimppuun.
Mutta uusi päivä on TÄSSÄ:Pinoon mars!!!!
L+5+rv 32+