Yksityinen ultra Satakunnassa?
 Onko kukaan käynyt? Missä ja mitä maksoi?
 Siinähän ne oleellisimmat jo tulikin!
 -Alpukka rv25+5
Kommentit (17)
 eli edellisen vastaukseni jälkeen olen käynyt myös torilinnassa. lääkäri on kumminkin sama kuin jolla olen aiemminkin käynyt, eli e. taina. hän kyllä kysyttäessä kertoi arvionsa sukupuolesta, mutta muistutti että ei se nyt ihan 100% varma asia ole.
 torilinnassa maksu oli tosiaan halvempi kuin toisaalla, ja ainakin me oltiin siellä myös palveluun&lääkäriin tyytyväisiä.
 ensimmäisessä raskaudessa, samaten kun tässä raskaudessa T. Elolla Torilinnan lääkär iasemalla. Torin laidalla. Saa nopeeta ajan.
 Ultra maksaa 65 e/krt ja siitä haetaan itse kelalta korvaus. Heillä ei ole käytössä Kelan suoraveloitusta. Niin ja toimistomaksu on 4,5e, menee muistaakseni 1. kerralla. Muut kerrat ilmaisia, siis toimistomaksun suhteen.
 nuusku-nuu & poika 1v 4,5kk & maha-asukki rv 22+4
Mitenkäs paljon muuten se kelalta saatava korvaus suurinpirtein on?
 Kaivoin pöytälaatikon kätköistä viimesimmän kelan päätösen ja korvaus oli ollu 34,91e, joten itelle siitä jää maksettavaa 30,09e.
 Ensimmäisessä odotuksessa soittelin Porin yksityiset lääkäriasemat läpi ja tuo oli edullisin. Muistaakseni Porin lääkäritalolla ja Itäpuiston lääkäriasemalla molemmissa hinta pyöri 80 e hujakoilla ja siinä oli jo kelan korvaus. Korjatkaa joku jos olen väärässä.
 Tässä vielä kelan peruste tuolle korvaukselle:
 Lääkärin määräämän tutkimuksen ja hoidon kustannuksista korvataan 75 prosenttia enintään vahvistettujen taksojen määristä. (Meidän tapauksessa taksa oli 60e). Ennen korvauksen laskemista kiinteä omavastuu 13,46 euroa vähennetään taksasta kerrän yhtä määräyskertaa kohti. Korvaus lasketaan taksan määrästä, jos peritty maksu ylittää taksan.
 nuusku-nuu
e. taina oli lääkäri, tosi kiva ja pätevä... maksettiin muistaakseni jotain 70 euroa.
Alpukka:
Onko kukaan käynyt? Missä ja mitä maksoi?Siinähän ne oleellisimmat jo tulikin!
-Alpukka rv25+5
Mulle ainakin kerrottiin molemmista lapsista kumpi on. ( Tyttö ja poika!)
 Nostan tämän.. Ja jatkokyselen.. :)
 Eli mikä on T. Elon etunimi? Onko joku käynyt hänellä nyt lähiaikoina ja mitä on maksanut? Onko tuo n.60e ollut hinta pelkästä ultrauksesta, vai kuuluuko siihen myös sisätutkimus?
 Kävin lääkäritalossa ja muistaakseni maksoi 60-70 euroa, kelakorvaus vähennettiin suoraan kassalla. Aika helppoa ja nopeaa. Menen nytkin samaan paikkaan loppuraskauden tutkimukseen, enkä siis neuvolaan. Oma lääkäri on niin ihana, että siitä on valmis maksamaan.
 rv 34+1
 kun löysin haulla tuolta sellaisen vanhan keskustelun, jossa oli juttua, että tuolla torilinnan lääkäriasemalla ei kerrota sukupuolta niin pitääkö paikkansa? Kuulostaa aika hassulta kun kysymyksessä nyt kuitenkin on yksityinen lääkäri..
 Voinhan sitä tietty samalla varmistaa kun aikaa varaan..
Alpukka:
kun löysin haulla tuolta sellaisen vanhan keskustelun, jossa oli juttua, että tuolla torilinnan lääkäriasemalla ei kerrota sukupuolta niin pitääkö paikkansa? Kuulostaa aika hassulta kun kysymyksessä nyt kuitenkin on yksityinen lääkäri..
Eli paikkansa pitää, ainakaan Kilkku ei kerro sukupuolta ultrassa, kysyin asiaa häneltä kun ultrasi rv 30 kun olin hänellä tarkastuksessa. Ultralaite siellä on aika kehno verrattuna esim. SatKs:an ultralaitteeseen ja lisäksi kyseisellä lääkärillä on hieman sellainen epäasiallinen " tytöttely-asenne" . Muista torilinnan lääkäreistä en tiedä sen tarkemmin, mutta enää en ainakaan kyseilelle lääkärille mene, muiltakin olen jälkeenpäin kuullut huonoa palautetta. Ehkä tosiaan halvin kun Kelalta saa sen päälle 30 e takaisin siitä 63 eurosta, mutta silti...
Kaisu
 Niin itseänikin alkoi epäilyttämään, että onko se halvin välttämättä sitten kuitenkaan hyvä ratkaisu... Eihän tuo 30e lisää hintaan niin älyttömästi kuitenkaan ole. Itse ainakin olen valmis maksamaan hyvästä ja ammattitaitoisesta palvelusta...
 En kuitenkaan n.150e mitä yksityiset ultrat täällä Raumalla maksaa...=)
 Mutta joka tapauksessa kiitos kaikille vastauksista! Ja lissäkin kommentteja kuulen mielelläni!!
 Mimalelle vielä sellainen kysymys että millä lääkärillä olet tuolla lääkäritalossa käynyt?
 itse helsingin seudulla yksityisellä asemalla työskentelevänä voin kertoa että noin halvalla ei tee meidän asemilla missään ketään....
 no okei,se kenellä olen itse käynyt :) ei ottanut mitään maksua.....
 mutta siis pyöreesti +-100¿ jää kelakorvauksen jälkeen maksettavaksi. riippuen kuka lääkäri tekee.
Ja eppuliinille: Siellä Helsingissähän nyt maksaa kaikki enemmän! Mutta on myös palkka-taso erilainen mitä täällä... =)
 Itsekin olen kuullut tuosta Kilkusta, ettei ole maailman ystävällisimpiä lääkäreitä... Itse olemme tykänneet T. Elosta kyllä.
 Siihen sukupuoli kyselyyn en osaa sen paremmin sanoa, koska itse emme ole halunneet tietää sukupuolta etukäteen kummassakaan raskaudessa.
 nuusku-nuu rv 23+2
 Soittelin tuonne Porin lääkäritaloon ja varmistin vielä hintaa...
 Ensin sanoi jonkun n.85 e, en muista enää mitä sanoi tuosta hinnasta, mutta sitten sanoi että ultra n.50 e+lääkärinpalkkio 50-70e! Ja varmistin itsekkin vielä eli hinnaksi itselle jäisi n.100e!
 Mimale vielä jos näet tämän niin olisin kiitollinen vastauksesta! Eli siis millä lääkärillä olet käynyt ja miten ihmeessä minulle sanottiin tuollainen hinta?
Minäkin soitin Porin Lääkäritaloon viime viikolla ja kyselin alkuraskauden ultran hintoja. He yhdistivät puhelun jonkun naistentautien lääkärin sihteerille ja hänen laskutoimituksensa mukaan hintaa jää Kelan korvauksen jälkeen itselle noin 70 euroa. Varasin sitten ajan Torilinnasta T. Elolta, koska siellä oli vähän edullisempaa.
En nyt juuri muista, mitä viimeksi maksoi ultra (rv 28 kävin viimeks), mut samaa hintaluokkaa tuo oli n. 60-70e. Ja siis tuohon hintaan sisältyy ultran lisäks sisätutkimus.
Nuusku-nuu 35+1