Varpaat
Toivon että joku asiantuntija (lenkkeilijä/fysioterapeutti tms) osaisi auttaa. Olen yrittänyt harrastaa kävelyä, mutta homma kaatuu aina kipuun. Kunnolliset kävelyyn tarkoitetut kengät on olemassa, sukat ok jne. Alussa kävely sujuu hyvin, mutta pikku hiljaa alkaa tuntua pistelyä oikean jalan varpaissa ja aika nopeasti ne puutuvat yksitellen...lopulta kävely muuttuu todella kivuliaaksi, eikä liikunnan ilosta ole enää tietoakaan. =(
Missä siis vika? Kävelenkö väärin? Tuntuu että jännitän pohkeita kävellessäni vauhdikkaammin, voisiko syy löytyä siitä?
Muistan, että aiemmin keskeltä jalkapohjaa on alkanut pistämään todella kipeästi, eikä kävely silloinkaan ole ollut herkkua. Nyt kuitenkin vaiva muuttunut puutumiseksi. Olen haaveillut lenkkeilyn (juoksun) aloittamisesta, mutta se tuntuu todella kaukaiselta haaveelta näillä vaivoilla höystettynä.=(
Kiitos kaikista neuvoistanne! =)
Kommentit (3)
Mulla sama ongelma. Kyselin kerran siitä fysioterapeutilta ja hän pikaisesti arveli että voisiko olla syynä se että kengännauhat puristaa liikaa jostain kohtaan. No asia on kokeilematta kun ei ole monista syistä johtuen ollut aikaa lenkkeilyyn. Mutta jos joku osaa tähän jotain vastata niin olisi minustakin kiva kuulla. Koska ongelma on ihan uusi minulle. Kenkien vaihtokaan ei apuja tuonut.
kiropraktikko voi auttaa puutumiseen liittyvissä asioissa.
Varpaat puutuvat kävellessä - missä syy?
Lipesi vähän liian nopeasti.=) Saman kysymyksen laitoin av:lle, mutta josko täältä löytyisi varmimmin asiantuntijoita. Kiitos! =)