Rv 5+3, korkea kuume, poskiontelon tulehdus, lääkkeet, vaikutus?
Ultrassa kävin tarkastamassa tiistaina, et onkos se " takiainen" tarttunut oikeeseen paikkaan ja lekurin mukaan 99% varmuudella se on kohdun sisäpuolella. ( Tämä ihan siksi että olin kärsinyt viikon verran jo tosi kovista mahakivuista ja olin varma, et kohdunulkoinen sieltä löytyy!)
Uusinta ultra sykkeen näkemiseksi 21.12 torstaina parin viikon päästä.
Nyt vaivaa sitten kuume mikä välillä nousee korkealle, mun normaaliin ruumiinlämpöön verrattuna, tällä hetkellä jo 38,4.
(Normaalilämpö 36,6 ja normaalisti kuumetta max.37,5.Nyt raskaana ollessa " normaali lämpö" on ollut n.37,5)
Sit lääkäri totesi tänään kaupanpäälle poskiontelon tulehduksen, johon raskaana olevien lääkekuuri. Sain myös yskää hillitseviä/kuumetta laskevia yskänlääke tabletteja.
Kauhukseni tajusin, että viime yönä en herännyt ollenkaan ylimääräiselle vessa reissulle, mikä on ollut jo vakio juttu n.5pv?
Samoin ainoa " turvallinen" oireeni on ehkä hiipumassa, eli nännit on vähemmän arat.
Voiko kuume sotkea näin paljon kroppaa? Ja riittäkö virtaa tarpeeksi tuonne mahan puolelle pienen ihmisen alun luomiseen...?
Takana yksi km 07/06 ja siksi kauhuissani tartun " kaikkeen mahdolliseen" , mikä voisi toiveet taas kerran viedä pois.
Onko kenelläkään ollut alkuraskaudesta kovaa kuumetta ja miten se on vaikuttanut raskauteen/vai vaikuttaako se esim. kehitykseen?
Kaikki tieto otetaan ilolla/kauhulla vastaan.
Kommentit (4)
Mulla oli esikoista odottaessa juuri samoilla viikoilla kauhee kuume ja myöskin poskiontelotulehdus, johon söin lääkekuurin. Olin ihan paniikissa asiasta että kuinkahan vaan vaikuttaa masuasukkiin, mutta terve poika tuola nukkuu tyytyväisenä, joten ei syytä huoleen!!! Noista yskänlääkkeistä en oo ihan varma et saako niitä syödä (luulis kyl jos lääkäri kerta määränny), mutta ite kärsin sillon pitkin raskautta ihan kauheista yskistä ja sanottiin vaan että KÄRSI, yskänlääkettä ei voi raskaana ollessa ottaa. Tosin kahdessa vuodessa on ehtinyt muutoksia asiassa tapahtumaan! :o)
Poskiontelotulehduksesta toivuttuani sain vielä elämäni kaameimman mahataudin -tavaraa tuli kummankin pään kautta jatkuvalla syötöllä ja taas olin huolesta sekaisin että mitähän nyt tapahtuu... Ja mitäänhän ei luojan kiitos tapahtunut! Kunhan muistaa levätä kunnolla ja sairaslomaa kannattaa hakee jos vähänkin siltä tuntuu, pitää muistaa että nyt on vastuussa muustakin kun vaan itestään!!!! Kyllä työt sielä odottaa!!! :o)
Jaksamisia ja pikaista paranemista!!!
t. Tini78
Odotan kiinnostuneena lisää vastauksia, sillä olen itsekin pohtinut samaa =) Ja myös siltä kannalta, että kuinka mahdolliset sairastelut vaikuttavat raskautumiseen. Meillä esikoinen tuntuu tuovan päiväkodista kaikki pöpöt ja olen sairastellut viimeisen puolen vuoden aikana kuusi flunssaa!
Nyt olisi toinen lapsi haaveissa, on ollut jo kesästä lähtien, mutta ei ole kuulunut. Olen taas kerran ollut tämän viikon kovassa flunssassa ja kuumeessa ja juttelin juuri tänään lääkärin kanssa aiheesta. Lääkärin mukaan useat peräkkäiset flunssat voivat aiheuttaa sen, että kroppa on jatkuvassa stressitilassa, jolloin raskauskaan ei välttämättä ala niin helposti.
Tämä tuli nyt hiukan aiheen vierestä, mutta kirjoitin jos jollakin olisi kokemuksia. =)
Ap:lle: Kun odotin esikoistani, olin pari kertaa flunssassa ja kuumeessa. Tällöin lääkärit vakuuttelivat minulle (lähes hysteerinen kun olin) että normaalit kuumeet ja flunssat ovat täysin vaarattomia vauvalle. Eli tsemppiä sinulle toivottelen!
Nalle ja poika 1v10kk
Kuume edelleenkin vaivaa ja räkä ei lähde kunnolla liikkeelle, et todennäköisesti tie vie ensi viikolla punkteeraukseen.. =(
Soittelin tutun hoitsu-äidille, et millä sais kuumetta alaspäin, niin keinot on tooooooosiiiiii vähissä. Nää vanhat perinteiset konstit kunniaan vaan.
Yks mikä tässä mietityttääkin, et mahtaako tää olla perinteistä flunssaa? Töissä on pari viikkoa riehunut virusperäinen vatsatauti, johon kuume on liittynyt myöskin.
Ja eikös ne virusperäiset taudit ollu just vaarallisia tässä vaiheessa?
kaverin äidin kans kun juteltiin niin sano, et jos kolmatta päivää kuume pomppii tuolleen niin sit lääkäriin. Voi olla tulehduksesta silloin kyse. Kun todellista tilaa ei tiedä tän kuumeen kanssa, kun vedän noita kuumetta lievittäviä lääkkeitä samalla.
Joku kyseli siitä yskänlääke jutusta? Tuon lääkkeen nimi on Panacod, alentaa kuumetta ja vähentää yskänärsytystä. Tehoaa kyllä!
ärsyttää vaan huomenna mennä sit yksin tuonne päivystykseen jonottaan, kun mieskin lähtee reissuun sopivasti...
No, jospa tää olo tästä alkais helpata, jatkamma appelsiinien syöntiä ja mustaherukkamehun juontia... (Appelsiini/mustaherukka= c-vitamiinia)
kuumeella ei ole vaikutusta sikiön kehitykseen eli tavalliset flunssat ym. on vaarattomia. Mutta tietenkin jos olisi joku muu vakava infektio niin se olisi sitten ehkä toinen juttu, mutta kuulostaa ihan perinteiseltä taudilta:)
Oireesi saattavat vaaan nyt tuntua " erilaisilta" kun olet kipeä. Ja kyllähän ne myös vaihtelevat muutenkin päivittäin, tulet huomaamaan sen viikkojen kuluessa:)
Parantumista vaan kovasti!!