Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

raskaana taas...

02.04.2006 |

menkat myöhässä, yhdet menkat ollu synnytyksen jälkeen. hommailtiin 13pv maanantaina, tiistaina kävin gynellä, jossa näkyi kypsyvä munasolu, oletan ovuloineeni to tai pe, juuri tein testin plussaa tuli. touhutipasta sai tämä vauva alkunsa.



juuri olin päässyt yli vauvakuumeesta ja hankkinut ehkäisyn ensi kiertoa ajatellen. innoissani olin töihin menossa.



nyt kaikki suunnitekmat muuttui!

miten jaksan neljän pienen kanssa, lapset 3v8kk, 2v ja 8kk



sekavat fiilikset!mies raivona varmaan, en ole vielä uskaltanut kertoa!epäilyksiäni vasta puhuin!

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
02.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

pärjäät varmasti,onnea vaan matkaan!!!!!

Vierailija
2/13 |
02.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

haikaroilla taitaa olla melkosen huonot kartat ja kompassit, kun lentelee vallan vääriin osotteisiin...;) me asutaan varmaan niin pienellä syrjäkylällä,ettei löydä meitä:D kyllä se tuosta vielä iloksi muuttuu!:) toisaalta,tekis mieleni sanoo,et jos ette kerran lasta halunnu,niin miks ette käyttäny vaikka kortsua... mut en sano;)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
02.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin 8½ kuinen tyttö (ainukainen) ja minä kanssa koko aika pelkään että tulen raskaaksi. Kondoomin käyttö on niin vaikeeta, kun on pitkään voinut harrastaa seksiä ilman. Meillä ehkäsyneuvolaan tosi pitkät jonot. Jo yhtiä kuukautisia kauhun sekaisin tuntein odotin, onneksi ne tuli, nyt on taas sama juttu. Minullakin suunnitelmat olisi vähän muuta kuin toinen lapsi.



On se kyllä kumma, vaikka aikuinen olen ja tiedän tasan mitä seuraa, jos ehkäisyä ei käytetä, mutta kun ei mene jakeluun...



Toivottavasti sinun kuukautiset sieltä tulla tupsahtaisivat.

Vierailija
4/13 |
03.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mar_i - Liekö siitä kuukautisten tupsahtamisesta kovasti iloa, kun ketjun aloittaja kuitenkin on jo tehnyt positiivisen raskaustestin...?



Mutta mutta.. Niin kuin Mittumaarikin jo sanoi, tämä ei välttämättä oo ihan oikea paikka tämmöselle alotukselle.. Valitettavasti kun täälläkin on monia jotka ovat kuukausia, jopa vuosia, turhaan yrittäneet saada lasta alulle, niin tämmöset on kuin kääntäisi veistä haavassa.

Itse hyvinkin vilpittömästi olen onnellinen muiden kuumeilijoiden plussista, mutta tällaiset kyllä tuntuu pahalta. Väkisinkin tulee mieleen sama kuin s-a-a-r-a:lle.. On se niin väärin! Haikaralla on väärä kartta.. :(





glemei *6,5v ehkäisyttä, yhä lapseton*





















Vierailija
5/13 |
03.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ole kiittollinen ja onnellinen saat olla, kun lapsia saat! Varmasti on ajatukset sekaisin, kun noin yllätyksenä tulee, mutta varmasti vielä onneksi muuttuu. Ainakin toivon niin...



Selmiina, myös hieman katkerana kuulee näitä vahinkolaakeja. Haikaraa tännekin toivottu pian vuoden.

Vierailija
6/13 |
03.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä taas ymmärrän tavallaan tän keskustelun aloittajaa. Täytyy muistaa, että jokaisella on erilaiset tilanteet ja et on hyvä et tällä palstalla pystyy avautuun. :) On jokaiselle varmaan käynyt jonkinlaisia kömmähdyksiä ton ehkäisyn kans. Ei pidä tuomita. :) Jaksamisia ja toivottavasti tilanne alkaa purkautuun. :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
03.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Mä kyllä komppaan nyt monia muita tässä jutussa. Ehkä tää aloitus olis ollu sopivampi tuonne Odotus-palstalle..

Vierailija
8/13 |
03.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta älkää nyt teilatko minua mutta ei se kondomin käyttö vaikeaa ole, anteeksi vain, se on ihan asenne kysymys! Meillä ehkäisty monta vuotta kumilla eikä KOSKAAN ole vahinkoja tullut, kunhan käytetään alusta loppuun. Eriasia on sitten puhkeamiset yms, mutta sellaistakaan ei ole tapahtunut.



AINA on riski raskauteen kun ehkäisyä ei käytä, ja ehkäisykään ei ole 100% varma, joten jos lasta ei halua, niin MIKSI pitää tavallaan sitten ottaa tietoinen riski? Se takia että mies ei halua kumia? Ainahan tästä ei ole kyse, mutta todella usein mies on sitä kumia vastaan. Mutta uskon ettei miehelläsi ole aihetta suuttua asiasta, onhan hänkin tietoisen riskin ottanut!



Nämä tuntuu vaan niin... omalla tavallaan pahalta, kun on niin paljon lapsettomuudesta kärsiviä ihmisiä. Mutta tosiaan, varmasti pärjäätte lasten kanssa, lapset ovat siunaus ja lahja! :)

Voimia!



T:Neiti21

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
03.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosiaan tuo otsikkokin oli jo niin " masentava" , että oli ihan pakko katsoa mitä tämä viesti pitää sisällään....



Tosiaan ihmettelin minäkin miksi tämä viesti on täällä " kuumeilijoissa" , jotka (ainakin oman käsitykseni mukaan) yrittävät kaikin keinoin tulla raskaaksi...?? Ehkä juuri tuo " odotus" puoli olisi ollut oikeampi osoite viestillesi :)



Monen mielen ehkä pahoitit sitä tuskin kuitenkaan tarkoittamatta... Mutta: toivon sinulle oikein onnellista raskausaikaa!!!



Terkuin: Odotuspuolelta vieraileva 6 vuoden lapsettomuuden jälkeen vihdoin raskaana oleva Je_Ni

Vierailija
10/13 |
03.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tiedän miltä tuo " lapsettomuus" tuntuu. yritimme ensimmäistä lastamme puolitoista vuotta. toista lasta noin 7kk.

kolmas lapsemme tulikin helpommin, lääkityksen avulla. ja tämä päättikin tupsahtaa näin.

emme todellakaan olettaneet tärppäävän näin. tiedän monia jotka kamppailevat lapsettomuuden kanssa. siksi kannankin tästä asiasta huonoa omaatuntoa.



tosiaan elämä ja lapset on lahjoja!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
03.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minäkin ihmettelen tuota kortsunkäytön vaikeutta. En ole ollut yhdenkään miehen kanssa, joka olisi kehdannut sen käytöstä kieltäytyä. Eikä tekisi kyllä mielikään sellaisen tollon kanssa puuhata. Toisekseen, eipä se paljon nautintoa estä. Pillerit saa muualtakin kuin ehkäisyneuvolasta jos ne tosiaan haluaa. Ja imettäessäkin voi ehkäistä esim. minipillereillä, jopa hormonikierukalla.



Tsemppiä uuteen raskauteen. Kaipa sinullakin kävi mielessä se, että ilman ehkäisyä voi tulla raskaaksi.

Vierailija
12/13 |
03.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli meille on nelonen myös tulossa, tunteet heilahtelee laidasta laitaan, haluan---- en halua....



Enkä usko, että alkuperäisen kirjoittajan tarkoitus oli ketään loukata, elämäntilanteet nyt vaan ovat erilaisia...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
03.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllähän minäkin toisaalta ymmärrän aloittajaa. Paikka tälle aloitukselle on vain totaalisen väärä.

Ja siksi vain _toisaalta_ ymmärrän, kun kuitenkin lapsia on ennestään kolme, joten tietää mistä ja miten ne tulee. Ja jos siltikin ottaa riskin olla käyttämättä ehkäisyä, niin raskautuessaan saa syyttää itseään tai vaihtoehtoisesti nauttia onnellisesta sattumasta.

Kuitenkin, onnellista raskausaikaa, eiköhän se siitä iloksi muutu, kun totutte ajatukseen. Uskoisin, että kun olette aiempia lapsianne joutuneet odottelemaan ja lääkitystäkin käyttämään, niin tämä uusi tulokas lopulta onkin ihme ja onnelline sattuma. Ainakin toivon niin. :)





glemei