Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuukupin käyttäjiä???

08.05.2007 |

Olen jostain ketjuista sivulauseessa huomannut jonkun puhuvan kuukupeista. Kertoisittekos ystävälliset käyttäjät, että millaista se on. Eli kaikki omat kokemukset ilmi! Olen miettinyt siirtymistä sen käyttöön, mutta en ole uskaltautunut.



Onko käyttö helppoa? Mistä tietää millainen pitää ostaa? Miten käytännössä toimii? Onko mukava? Puhtaus ja desinfiointi? Kaikenlaisia käyttökokemuksia, pliis.. Pienikin sananen on tärkeä! :)



Olen käynyt niitä kauppaavilla sivuilla, mutta koska olen perusskeptikko, haluaisin kommentteja muiltakin sivuilta, kuin itse tuotetta mainostavilta.. ;)



Kiitos jo etukäteen!



-Paaru

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
08.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli ensimmäisen kerran käytin juuri ja olen ihan myyty. Harmittaa vaan etten aikaisemmin keksinyt;)



Ostin suomalaisen valmistajan kupin jostain nettikaupasta sekä siihen liittyvän pesuaineen. Helppo asettaa (ainakin tällainen kerran synnyttänyt). Poisotto nipistää hieman, mutta ei paljon kummemmin kuin tampoonin käyttö. Musta tosi jees, että voi käyttää yölläkin, mitä tampooneja ei voi tai suositella. Ja hygieenisemmältä tuntui kuin noiden tampoonien käyttäminen ja voi pitää kauemmin paikoillaan. Ja vaikka laittaa etukäteen odottamaan, kun menkat pitäis alkaa.



Olen käyttänyt kestopikkuhousunsuojaa samalla. Se on jäänyt lähes puhtaaksi.



beccy

Vierailija
2/5 |
08.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

on mullakin sanottavana. Tilasin Mooncupin kaksi vuotta sitten. Varmaan olisin tilannut Luneten jos se olisi ollut jo markkinoilla, mutta tyytyväinen olen ollut.



En ole koskaan ollut tamponien ystävä ja siksi epäröin piiiitkään, mutta kuppi osoittautui helpoksi ja miellyttäväksi käytössä: se toimii mulla niin runsaan kuin niukankin vuodon aikana. Menkkojen alkupäivinä tyhjennän 3-4 kertaa päivässä, viimeisinä niukkoina päivinä riittää hyvin se suositeltu vähimmäismäärä 2krt/vuorokausi. Ohivuotoja ei ole tullut koko aikana kuin pari kertaa, nekin runsaan vuodon aikana, kun en ole ajoissa tyhjentänyt.



En olisi koskaan uskonut, että menkat voi ihan oikeasti unohtaa, mutta kupin kanssa sekin on mahdollista. Ihan pitää muistuttaa itselleen tyhjennyksestä. Eli kuppia ei tosiaankaan tunne sisällään. Kupin antennin katkaisin kokonaan pois, se oli tuhra uloke. Puhtaanapitokaan ei minusta ole vaivalloista, kun vaan pääsee vessaan, jossa on lavuaari lähellä. Olen käyttänyt kupin pesuun apteekista saatavaa Lactacydiä, (tosin esim. töissä huuhdellut ihan vaan vedellä) ja sitten menkkojen jälkeen keittänyt kupin.



Minua ei enää kirveelläkään saa siteiden käyttäjäksi, on se kuppi vaan niin mainio :)





Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
09.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

http://www.kuukuppikunta.net/



Sieltä löytyy paljon tietoa aiheesta.



Ja kyllä, kuppi on todella loistava keksintö! Säästää rahaa, luontoa ja limakalvoja. Käytön opetteluun menee hetki ja vaaditaan hieman kärsivällisyyttä, mutta kun sen oppii, se sujuu kuin pyörällä ajo. Kupin kanssa voi nukkua ja urheilla, uidakin. Suosittelen lämpimästi. Ikinä en enää ala tamponien ja siteiden kanssa luttaamaan. Kuppeja on tiemmä kahta kokoa, synnyttämättömille ja synnyttäneille (tai tietyn vuosimäärän täyttäneille). Kun uusi kuppisi saapuu, sen koko saattaa tyrmistyttää: tuommoinen kylpyammeko mun pitäisi tunkea sisuksiini? Mutta kyllä se sinne vaan sopii ja istuu. :)

Vierailija
4/5 |
09.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen synnyttämätön ja olen käyttänyt kuukuppia reilun vuoden ajan. Tilasin Divacupin pienemmän (synnyttämättömien) mallin ja olen ollut tosi tyytyväinen.



Kupin käyttö vaati hieman harjoittelua, mutta aika nopeasti siihen oppi. Tosin vasta ehkä neljännellä käyttökuulla ei tullut enää ohivuotoja, eli kupin oppi kunnolla laittamaan paikalleen ja tarkastamaan sen asennon. Hämmästyttävän vähän sitä ihminen tietää omasta anatomiastaan, ennen kuin alkaa kunnolla näppituntumalla tutkimaan :)



Suosittelen lämpimästi kuppia sen helppouden vuoksi, itse pärjään kahdella tyhjennys+huuhtelu -operaatiolla vuorokaudessa (eli aamulla ja illalla) ja muina aikoina ei koko hommaa tarvitse edes ajatella. Pesen kupin kuukautisten aikaan pelkällä vedellä. Kuukautisten jälkeen keitän vettä ja laitan kupin kannelliseen pakasterasiaan kiehuvan veden kanssa joksikin aikaa. Lisäksi pesen kupin Lactacyd-saippualla taas ennen kuukautisia ja joskus kuukautisten aikaankin tyhjennyksen yhteydessä, jos on kovin likaisen oloinen. Viralliset pesuohjeet saattaa olla vähän perusteellisemmat, mutta itse olen todennut tämän riittävän, koska kuppi on kuitenkin aina joko vessan laatikossa kangaspussissaan tai " sisälläni" eikä siksi pääse kovin pöpöjä keräämään.



Rohkeasti kokeilemaan! Sijoitus ei ole suuri, mutta jos tykästyt, säästät sillä todella paljon rahaa koska kuppia voi käyttää jopa 10 vuotta.

Vierailija
5/5 |
09.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Itsellä kuppi on jo kolmatta vuotta käytössä. Mooncup-merkkinen on minulla. Erittäin tyytyväinen olen ollut. Minulla riittää tyhjennys aamuin illoin, muulloin ei tarvitse menkkoja ajatella. Tamponeja oli hankala käyttää, kun niitä pystyi käyttämään vain runsaimpina päivinä,muulloin kuivasivat liikaa. Kuukupin kanssa ei ole sellaisia ongelmia ja usein laitan sen paikalleen jo silloin kun vasta odota kuukautisia tulevaksi, erityisesti jos olen menossa johonkin.



Käytän runsaimpana päivänä sidettä varmuudeksi, mutta kyllä ihan turhaan, olen vain niin yltiövarovainen. Muulloin pikkuhoususuojaa.



Desinfioin kupin aina ennen kuukautisia keittämällä sitä 5-10 minuuttia. Menkkojen aikana aina tyhjentäessäni kupin pesen sen kuumalla vedellä ja lactoline-saippualla (sillä hajusteettomalla versiolla). Minulla tuli joskus hiivan oireita kun en tehnyt tuota saippuapesua.



Kupin käytön oppii melko nopeasti. Alussa voi tulla ohivuotoja, kun ei osaa laittaa kuppia oikeaan asentoon. Se antenni kannattaa leikata pois, ettei pistele, itse jätin pikkiriikkisen töpön kun pelkäsin töppääväni ja leikkaavani pohjan auki.



Mooncupin ainoa huono puoli on se, että siinä on kohokirjaimin kirjoitettu se nimi mooncup. Ja niitä kohokirjaimia on vaikea saada puhtaaksi. Ilmeisesti kotimaisessa lunetessa ei tätä ongelmaa ole? Sen hommaan seuraavaksi sitten kun kupin vaihto joskus on käsillä.



Minulla kuukuppi on ollu oikea vapautus. Aivan ihanaa, ettei tarvitse enää menkkojen takia kärsiä, nyt ne eivät haittaa elämää enää mitenkään. Usein unohdan että koko menkat onkaan!