2007 Yritykseen ryhtyvät ------- viikko 4
Huomenia kaikille :)
Aloitan tässä uuden pinon jotta ei kasva tuo edellinen turhan suureksi.
Kommentit (54)
Onnea Lastwish! Lisää plussauutisia odotellaan tälle viikolle =)
Meillä olisi tänään pojan kanssa vapaapäivä. Ajattelin, jos lähtisi vähän kaupungille hummaamaan. Ei aina viitsi tätä kotiakaan siivota. Vähän on kyllä etova olo, mutta josko se tuolla raikkaassa pakkassäässä helpottaisi. Rinna täytyy suojata hyvin. Ne on jotenkin tosi herkät lämpötilavaihteluille. Sattuu saunassa ja jos heitän esim. koiran pihalle ilman takkia.
Olen aika varma, että raskaus on alkanut vähän olettua myöhemmin. On tainnut kierto olla vielä sen verran sekaisin pillereistä. Joku viikon verran ollaan varmaan " jäljessä" . Sen takia ei varmaan ole järkevää varata alkuraskauden ultraa vielä. Joskus ens kuun puolen välin jälkeen olisi varmaan kannattavampaa. Sitten varmistuu se laskettu aikakin (jos mahassa nyt joku kasvaa). Nyt se olisi 26.9, mutta lokakuun puolella vauva taitaa syntyä. Esikoinen meni viikolla yli. Meillä on vähän sukuvika tuo yliaikaisuus, mutta tokihan vauva voi syntyä etuajassakin. Kaikkea voi sattua.
Nyt hiusten pesulle, että päästään liikenteeseen.
Mukavaa päivää kaikille!
Lillis
P.S. Kitikös se oli, joka oli mielissään säiden parantumisesta. Tottahan se taitaa olla, että hyvät säät vaikuttaa ihmisten mielialaan ja sitä kautta varmasti myös raskautumiseen =) Nyt sitten vaan touhuun.
[color=red][size=3]
Tässä olemme me, jotka yritämme vauvaa vuodelle 2007
[color=green][size=2]
@nne85 01/07 ? ensimmäinen lapsi
-marissa- 01/07 toinen lapsi, lapsi -06
72oinas 05/06 kolmas lapsi, lapset -00, -02
Afu-82 /07 ensimmäinen lapsi ?
alli78 11/06 kolmas lapsi, lapset -00, -01
Debi75 01/07 ensimmäinen lapsi
Doodels 01/07 ensimmäinen lapsi
ellaelmeri 01/07 toinen lapsi, lapsi -04
eppuliina 01/07 toinen lapsi, lapsi -02
Ja_me 01/07 toinen lapsi, lapsi -05
Janna@ 10/06 ensimmäinen lapsi
jasminmaria 10/06 ensimmäinen lapsi
iMamma 07/06 ensimmäinen lapsi
Kiti76 01/07 toinen lapsi, lapsi -06
lastwish 01/07 viides lapsi, lapset ?
lilliputti_83 01/07 toinen lapsi, lapsi -05
maajo 01/07 ?
mammamiau seitsemäs lapsi, lapset ?
mammuliz 01/07 ensimmäinen lapsi
Manna07 01/07 ensimmäinen lapsi
Mansikkamamma /07 neljäs lapsi
meiko 01/07 toinen lapsi, lapsi -05
miiku85 06/06 ensimmäinen lapsi
minni1974 /07 kuudes lapsi, lapset -93, -95, -02, -04 ,-06
moonshine 01/07 kolmas lapsi, lapset ??
nasuli78 01/07 viides lapsi, lapset -98, -00, -01, -05-
Nelli_79 01/07 ensimmäinen lapsi
Nezzie 01/07 kolmas lapsi, lapset -01, -03
Niiloakseli viides lapsi, lapset -98, -01, -03, -04
paivi79 10/06 toinen lapsi, lapsi -04
priscilla 11/06 neljäs lapsi, lapset -97, -99, -01
pyykkivuori /07 kolmas lapsi, lapset -01, -03.
sannis85 01/07 ensimmäinen lapsi
Sumunen /07 neljäs lapsi, lapset ?
tearangel 01/07 toinen lapsi, lapsi -05
tosca 01/07 toinen lapsi, lapsi -05?
Tutti 07/06 kolmas lapsi, lapset -00, -03
Plussaannet [color=red][size=2] ♥[/size][/color] [color=red][size=2] ♥[/size][/color] [color=red][size=2] ♥[/size][/color]
lilliputti_83 la 26.9.07
lastwish la 6.10.07
älkää sitten välittäkö typoista :) korjailen niitä taas ens viikon listaan...
Ehdotuksia mitä tohon listaan lisätään jos lisätään... paikkakuntia, ikiä tms... vai vasta tuolla odotus puolella jos yhessä kasassa pysytään?
Heikolta näyttää tästä kierrosta nyt meiän raskautuminen, ite oon kipee tosin menkat on vasta loppumassa, mutta mies joutuu lähtee duunimatkalle ensviikon alussa ja ei tietoa koska pääsee kotiutumaan. Samperin työnantajat ku ei anna ihmisten rauhassa tehdä lapsia :*)
Eipä kai tässä muutakaan kun tonne vällyjen väliin lämmittelemään, pikkumies nukkuu parvekkeella toivottavasti tarkenee...
Kiti kp 6/30 jotain
Meillä taidetaan mun kovan painostuksen johdosta ryhtyä yritykseen kohta puoliin! :P Ennestään meillä on 07/04 syntynyt tyttö. Pillerit lopetin vasta viikko sitten, joten kierrosta en tiedä vielä mitään...
Hyvää alkuviikkoa kaikille! Meidän viikko alkoi raskaustestin tekemisellä, kp 31 tänään, mutta vakikierto on vaihdellut 27-30 sen jälkeen kun jätin pillerit pois elokuussa. Tein marketin Pregent-testin, eikä siihen näyttänyt muuta ilmestyvän kuin kontrolliviiva. Pettyneenä painuin takaisin petiin vapaapäivän kunniaksi. Flunssa on tosiaan vain flunssa, eikä alkuraskauden oireita... Yleensä mulla on muutama päivä ennen menkkoja pientä tiputtelua, nyt ei ja siksi testin tein. Mutta ehkä kierto on vain sekaisin, tammikuu on ollut aika sekava.
Oliskin kyllä ollut ihan liian hyvä tsäkä, jos olis nyt tärpännyt. Ei varsinaisesti edes yritetty, ja oletetun oviksen aikoihin mulla oli järkyttävä vatsatauti ja peitot heilui vain silloin, kun juoksin vessaan :)
MUTTA kun tänään pari tuntia myöhemmin heräsin uudestaan, kaivoin kuitenkin sen tikun vielä roskiksesta (uuh, taitaa kuulostaa pateettiselta) ja siinä oli kuitenkin ihan vaalea haamuviiva. Nyt olen kaivanut täältä ihmisten kokemuksia kyseisestä testistä, ja niitä löytyy molempiin suuntiin, enemmän kuitenkin niillä joilla haamu on ollut plussa. Ei kai sitä hormonia ole roskiksesta siihen tikkuun päässyt? Voisko sittenkin olla plussa? Käyn varmaan tänään osatamassa apteekista testin ja kokeilen huomenaamulla, vai pitäisköhän odottaa pari päivää (en malttaisi...)?
Onnea plussanneille! Ja tsemppiä muille, pidetään kollektiivisesti peukkuja pystyssä.
Manna07 avasi keskustelun noista raskaustesteistä, ja tuli vaan mieleen, että onko ne marketissa myytävät testit luotettavia? Kun jostain oon kuullut, että ne olis ihan yhtä hyviä ku apteekissa myytävät. Onko totta?
Ensi viikolla pitäis sitten testata, jos ei tätiä kuulu, ja mietin tässä että apteekkiin vai markettiin :)
Manna07: Kannattaa odottaa muutama päivä, niin tulos on varmempi. Helpommin sanottu kuin tehty, tiedän. Toinen vaihtoehto on ostaa apteekista Early Detection testi, joka on minusta ainakin hirmuisen herkkä testi.
Muuten ei kai raskaustesteillä ole juurikaan eroja tai näin ainakin farmaseutti minulle kertoi. Luultavasti marketin ja apteekin raskaustestitkään eivät toisistaan poikkea. Samaa hormoonia mittaavat. Ainoa ero taitaa tosiaan olla se herkkyys.
Tuosta Pregent-testistä en ole kuullut, että se olisi näyttänyt vääriä haamuja.. Mutta RFSU-testit on näyttäneet paljonkin, että niitä ei ainakaan kannata ostaa.;) Itse plussasin esikoisen aikaan herkällä Aconin testillä, joita saa kätevästi tilattua ainakin täältä: www.kotitestit.com Nykyään noita tosin myydään apteekeissakin (kasettitestinä), taitaa olla juuri noita Early Detection, joista joku tuossa puhuikin.
Noita ajattelin itsekin tässä tilailla viikonlopuksi... ;)
Täällä siis kp 21/28-?, dpo 5 ja kovastikin piinailuttaa.. =)
Niin ja paljon onnea LastWish:lle plussasta!!! :) Perässä tullaan! ;)
Olis kyllä kiva jos pääsis useammin piipahtelemaan täällä sivuilla, nytki salaa pomon selän takana..=) Joku kysy viime viikol et mistä päin olen, niin olen Tonttilasta/Joutjärveltä, asutaan siinä joutjärven rannal ja noide kahden alueen liitoskohdilla.. Olen 22, tänä kesänä tulis 23 täytee.. Että samaa ikäluokkaa ollaan, oisha se kiva jos tärppäis samoihi aikoihi, ni vois sit vaik joskus nähä vauvojen tai mahojen kanssa..mut nyt tuli kiire.." nähää taas"
Nyt (tai siis eilen) alkoi yritys. Mojova ovis tuntui ja siitä sitten alettiin tuumasta toimeen :) Toista lasta kuumeillaan. Esikoinen on nyt 7 kuinen (06/06 syntynyt poika)... jolla tänään on oikea känkkäränkkä päivä.
Takana on kaksi keskenmenoa ennen ekaa raskautta, joten varovaisesti ilman odotuksia lähdetään liikkeelle. (todellisuudessa näen itseni kesällä masu pystyssä :D)
Itse olen 28 ja mies 30. perheessä on myös kaksi kissaa ja pikkuinen koira. espoossa asustellaan. ja tallista löytyy heppa.
Hassua sinänsä, että ekaakin alettiin yrittää tammikuussa (05).. no on ainakin helppo laskee kuinka monta kuukautta on yritetty.
mymmeli kp 14/28 dpo 1
Kiva oli taas lukea kaikkien kuulumisia ja mukava saada uusiakin mukaan!
Niin, edelleen siis odotellaan ja kärvistellään. En tiedä uskallanko ääneen sanoa, mutta nyt jo aika positiivisilla fiiliksillä. Menkkaoireilun olisi jo pitänyt alkaa, mutta punainen paholainen loistaa poissaolollaan. Mielikuvissa minäkin olen jo kesässä ja maha pystyssä.
Raskaustesteistä mulla ei ole kummempaa kokemusta. Esikoisen kanssa tarvittiin yksi testi. Silloin ei höntyilty ja jännitelty, ihmeissämme vain olimme, että voiko se muka tärpätä ensiyrittämällä. Jos siis ihan tositarkoituksella lapsenteossa ollaan. Apteekin testin tehtiin siinä vaiheessa kun oltiin jo ihan varma, että olen raskaana.
Nytkin on Apteekin testi ostettuna kaapissa odottelemassa, ja itse asiassa vasta täältä palstalta muista keskusteluista bongasin, että testejä saa marketeistakin. Ei vaan ollut koskaan käynyt mielessä.
No, nyt kaapissa olevan testin aion tehdä torstaina jos ei mitään merkittävää tapahdu. Siihen asti piinailen. Onneksi sentään selvisin vihdoin takaisin töihin, niin päivät kuluvat vähän kivuttomammin kuin kotona potiessa ja unelmoidessa.
No joo, minä jatkan odottelua, jatkakaa tekin puuhissanne!
-Ja_me kp 32/30-34
Me ei päästä vieläkään " tositoimiin" !! Tänään piti aloittaa papakokeen jälkeen yritys mutta meitsi otti ja tuli kauheaan flunssaan, joten sitä koetta pitää siirtää myöhemmäksi. No, pari päivää on tullut ovislimoja, joten voi olla, että ovis ois jo joka tapauksessa mennyt ohi. Toivottavasti ensi kierrossa päästään jo antamaan raskaudelle mahdollisuus. Vähän olen pettynyt, mutta toisaalta ihan hyväkin juttu: saan ainakin tehtyä yhden tärkeän opiskeluprojektin loppuun ilman mahdollista pahoinvointia (sitä oli esikoisesta ihan kiitettävästi) ja yhdet bileetkin ois tulossa, joten sielläkin voin ottaa pari lasillista ilman että tarttis epäillä oonko raskaana.
Onnea plussanneille!! Ja +onnea muille!!
Piina viikkoa elellään täällä. viikonloppuna pitäis mankkojen alkaa. tosin kaikkeni olen tehnyt sen häätämiseksi.
Oviksen jälkeen rintojen arkuus lisääntyy päivä päivältä. vihlontaa alavatsalla, väsy,jano ja sellanen outo ilmiö kun kramppeja varpaissa. Tiedä mitä oireita sitten ovat ettei vaan tee pääkoppa ittelle kepposia. Mut toiveet on korkealla. Jotenkin on positiivinen fliilis tässä yrityskerrassa et olis vihdoinkin meidän vauvan vuoro. Eka yritys kerta olisi km jälkeen. Varsinaisesti yritys on aloitettu jo 05/06. Joten vauva olisi enemmän kuin tervetullut!
Tseppiä kaikille yritykseen, toivottavasti saadaan paljon plussauutisia.
Täällä päin on tänään huono päivä :( Onneksi ulkona on mitä ihanin keli joten edes jotain piristystä illlalla luvassa kun pääsee koiran kanssa lenkille.
Töissä on taas kiirettä ja täällä uudessa työpaikassa ei ole niin kamalasti kiinnitetty huomiota tuohon ergonomiaan joten taas on niskat julmetun kipeät ja päässä tuntuu ilkeä sirittävä ja juiliva kipu. Ainoa mikä auttaa on lihasrelaksantti (kolmiolääke) jota en tietenkään ota jos ehkä ihmeen kaupalla olenkin raskaana... Ja tuntuu että kaikki minulle osuvat asiakkaat ovat joko raskaana tai sitten juuri synnyttäneet, masentaa...
Noista raskaustesteistä oli puhetta. Itselleni olen ostanut Prismasta saatavia testejä ja aion luottaa niihin sillä niissä muistaakseni oli herkkyys 25U/l joka on tismalleen sama kuin meillä täällä labrassa käytettävissä pissatesteissä. Kunhan vaan muistaa (=malttaa) tehdä testin aamupissasta niin tuloksen pitäisi olla oikea kunhan vaan kontrolliviiva ilmestyy.
Plussatuulia kaikille ja toivottavasti tästä päivä lähtee paranemaan, huoh...
-Doodels
Mulla -06 syntynyt poika! Toista yriteeän, mut eipä oo viel tärpänny!
kk80:
Mulla -06 syntynyt poika! Toista yriteeän, mut eipä oo viel tärpänny!
Lisäystä edelliseen: Asustellaan Tampereella.Minä 27v ja mies 32v.
Testikommentteja on ollut kiinnostava lukea, kiitos. Siltä saralta nyt tuoreimpia kokemuksia. Eilisen pregentin roskishaamun jälkeen en malttanut kuitenkaan (eikä mieskään malttanut :) odotella pidempään, vaan ostin apteekista Aconin early detection -testin. Siinä se hormonipitoisuus näkyy 10 mlU/ml.
Aamulla testattiin ja plussa tuli! Vähän himmeä viiva, mutta ihan selkeä kuitenkin, ja ilmestyi nopeasti.
Huh, en vielä ihan uskalla uskoa, mutta kyllähän se siihen tuntuisi viittaavan, että vauvaprojektin kakkosvaihe on käynnistynyt. Kaikkihan on vielä tässä vaiheessa mahdollista, mutta toivon sydämestäni, että asiat sujuu hyvin. Teen varmaan viikon päästä varmistustestin vielä.
Missä vaiheessa teillä yleensä alkaa pahoinvointi? Meidän äidillä on ollut kaikissa raskauksissa järjetöntä pahoinvointia, mulla toistaiseksi ei mitään.
Valtavasti plussaonnea muillekin!
Minulla alkoi oireet tosi aikasi. Rinnat kipeyty tosi pahasti, hipaisukin sattui. Mahan löi ihan umpeen. Ummetusta kestikin sitten loppuun asti.Alavatsan nipistelyä. Aamulla ei ollut paha olo, mutta puolenpäivän jälkeen sit alkoi.
Munkin liityttävä tänne, kun ennen joulua tuli keskenmeno.
Vihdoin kuukautiset alkamassa ja sen jälkeen päästään taas yrittämään pikku kakkosta. Esikoinen meillä 1v6kk.
Tämän aamun on ollut törkeän paha olo mutta epäilen että olen onnistunut saamaan töistä noro-viruksen eikä tämä ole mitään raskauteen viittaavaa. Tosin oviksesta ei ole mitään tietoa eli se on saattanut olla aikaisemmin kuin mitä luulin (piti olla 18-20 päivien tienoilla) mutta saa nähdä.
Huomasin että plussaajat ovat lisääntyneet, onnea teille :) Toivottavasti meitä muitakin seuraa teidän mallikasta esimerkkiä!!!
Hyvää alkuviikkoa kaikille, minä jatkan taas töitä :)
-Doodels kp 19/30(?)