Mielipiteitä
Ajattelin ihan vaan kysellä mielipiteitä tästä. Että ollakko vai eikö...
Viimeiset menkat alkoivat torstaina 19.10. Tai se oli pientä vuuotoa ja kunnolla vuoro alkoi 21.10 lauantaina. Lopetin pillerit 3kk sitten. Kuukautiset alkoivat ekalla kerralla pillereiden lopettamisesta 0pv myöhässä ja seuraavalla kerralla 2pv myöhässä.
Menkkojen olisin pitänyt alkaa viime torstaina, tai ainakin viime lauantaina. Harrastin seksiä juuri ovipäivinä eli pe-la ja sunnuntaina. Tosin pe-la kerroilla mies ei " laskenut sisään" . Tein testin eilen eli maanantaina. Näytti negaa. Tosin näin kävi ensimmäisen raskauden kanssakin, näytti vielä 8vk negaa. Ekan kanssa sain 7 positiivistä ja 5 negaa ( Tiedän, että oli aika monta testiä... En vaan uskonut plussaan kun tuli niin monta negaa.)
Milloin kannattaisi tehdä seuraava testi? odottaa vielä viikko? Mitä oireita pitäisi olla jo? En muista ekasta raskaudesta juuri mitään. Alkuun kun en kiinnittänyt asioihin huomiota kun testit näyttivät negaa.
Kiitos
Kommentit (6)
Nyt on sitten menkat viikon myöhässä. Toissa iltana tul tippa limaista rusehtavaa vuotoa. Luulin jo et menkat alkaa. Eilen tuli 5 tippaa. Tänään ei tipan tippaa. Juoksen vessassa koko ajan, olen varma et menkat alkaa. uutta testiä en osta ennen ensi viikkoa. Mutta ahdistaa ja ärsyttää ihan älyttömästi. Alkais nyt jos on alkaakseen.
Käy ihmeessä terveyskeskuksessa teettämässä testi, että saat mielenrauhan.
ja on edelleen nega. käytin tällä kertaa Predictor- merkkistä ( muuta ei apteekista löytynyt, apteekin oman lisäksi). Menkkojen olis pitänyt alkaa viikko sit torstaina. Enpä taida olla raskaana...Tosin lämpöä ja pinetä kuumetta on ollut nyt 2 viikkoa. Normaalilämpö on 36C ja nyt on 37C.
En vaan haluaisi tehdä turhaa reissua terkkariin... Kun olen kuitenkin yksin, enkä halua tuhatta kysymystä " tutuilta" terkkarin ihmisiltä..
joillakinhan on menny jopa parikin viikkoa menkkojen yli ennenku testi on plussan antanu......semmonen siis mahollista....
toivotaan parasta ;):) itellä vasta päivän myöhässä mutta silti jo iahn hermona!! mutta kun ei oo ikuna myöhästyny;)
Minulla oli myös edelliset kuukautiset 19.10 ja ovulaation luulen olleen sitten kp 16 (eli pe 3.11). Tein useita herkkiä (Acon10) testejä kp 28-30 ja kaksi mainitsemaasi Prediktoria.. Herkkiin ilmestyi haalean haalea viiva (eli hormonia erittyi hyvin vähän vielä tuolloin) ja Prediktoreihin selvä nega. Kyselinkin täältä silloin noiden testien herkkyyksiä, ja selvisi, että tuon P-testin herkkyys on 50 (mikälie yksikkö), kun taas Acon10:ssä herkkyys siis 10 (samaa yksikköä).
Voisiko olla niin, että sinulla juuri tuo hormonipitoisuus kohoaa hitaasti ja siksi nuo vähemmän herkät eivät näytä plussaa? Minkä testin teit ensimmäisellä kerralla?
Itse menin sitten neuvolaan testaamaan ja siellä varmistui plussa! :)
Onnea ja pidän peukkuja teille!!!
marsipaani ja mörssäri 5+2
Tai sitten voit käydä terveyskeskuksessa ottamassa verestä raskaustestin, jos pissatestit ei sulle näytä heti plussaa. Saat ainakin varmuuden.
PEUKKUJA!!! :)