Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

SUURPERHEKUUMEILIJAT KESKIVIIKOSTA PERJANTAIHIN...

06.09.2006 |

hahaa sainpas kerrankin aloittaa uuden pinon,,mukavaa keskiviikkoa teille kaikille. Palailen myöhemmin paremmalla ajalla !



T: Isotikru

Kommentit (37)

Vierailija
1/37 |
06.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Misti oli eilisessä pinossa (nyt rupes epäilyttämään että meniköhän nikki oikein?) kysellyt tuosta kahdenkeskisestä ajasta miehen kanssa. Täytyy sanoa että meillä on tosi harvinaista kahdenkeskiset ajat kodin ulkopuolella. Kesällä käytiin miehen kanssa syömässä ja elokuvissa kahdestaan, sitä edellistä kertaa en edes muista. On aika vaikeaa saada tämän kokoista porukkaa hoitoon, sitten täytyy ripotella lapsia sinne tänne, joten ei kovin usein viitsitä edes yrittää. Iltaisin usein köllötellään kaksistaan sohvalla ja jutellaan rauhassa kun lapset on jo nukkumassa. Ollaan ajateltu asia niin että elämä on nyt tätä ja kunhan lapset ovat isompia niin sitten helpottaa.



Levinialle piti sanomani että ne poliisisarjat joista mainitsit on juuri tuo CSI jota aika moni meistä tuntui seuraavan. Grey' s Anatomy alkaa suomessa tänä iltana!



Mitäs sitä tänään tekisi? Siivousta, siivousta ja siivousta. Siinä tämän päivän ohjelma. Ajattelin aloittaa kolmosen vaatekaapista, siinä on tekemistä...



Medison

Vierailija
2/37 |
06.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eilinen päivä olikin touhua täynnä. Tuli leivottua oikein urakalla sämpylöitä ja lapsille niitä iki-ihania marenkeja...(mitä sokerimössöä) piti ihan rajoittaa, kun olisivat syöneet hetikerralla kaikki =)



Sitten oli ohjelmassa ruokakaupassa käyntiä ja muuta mukavaa.



Illalla neiti sitten alkoi itkemään päänsärkyä ja oksensikin useaan otteeseen..nyt jo reippaana, mutta pidän silti vielä kotona.



Tänään onkin pitkä päivä " yksin" lasten kera, kun mies menee suoraan töistä harrastuksen pariin.

Jospa sitä sitten itsekin kävisi lenkkeilemässä vielä illalla.

Olen yrittänyt sen kolme kertaa viikossa käydä kävelemässä reippaalla vauhdilla sellaisia tunninmittaisia lenkkejä. Yleensä ystävättären kanssa, kun se kävely on yksin niiin tylsää!



Niin,,,siitä yhteisestä ajasta: MITÄ SE ON? =)))

No ehkä joskus tulevaisuudessa...



Lähden laittamaan pyykkejä, palaan taas!



mamma2006 ja mukelot

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/37 |
06.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Istahdin " rankan" työpäivän jälkeen tähän koneelle juomaan mukillisen kaffetta ja sitten mietin, että mitä teen. Isukki höpisi jostain autokaupoille lähdöstä mutta en tiiä jaksaisinkos innostua. Meillä kun on kaks viidenhengen autoa ja isompi tila-auto jo tälläkin porukalla tarvittais, ei silti oli meillä aiemmin kaksikin erilaista maasturia mutta ne olivat sellaisia rahasyöppöjä että sitä ei talous kestänyt kun toinen vaan siihen aikaan kävi töissä.



Kahdenkeskisestä ajasta oli kyselty ja meillä se on tosi harvinaista herkkua, mikäli ei lasketa kahdenkeskisiä ruokakaupassakäyntejä he heh..viimeksi ollaan yhdessä oltu juhlissa vappua edeltävänä perjantaina,,eikä nyt ihan heti ole edes suunnitelmissa mitään kahdenkeskistä juttua..pitäis varmaan välillä repästä ja lähteä mutta kumpikin meistä on niin perhekeskeisiä ettei edes kaivata sillälailla omaa aikaa kun sitä saatiin ihan reilusti hillua ja heilua ennen perheen perustamista niin yhdessä kuin erikseenkin.

Vuodenvaihteessa mellä onkin peräkkäisinä päivinä juhlia tiedossa kaksin kappalein kun on yhdet 30.set ja 40.set ja sitten saa taas miettiä minne muksut hoitoon vai tulisikos joku meille hoitaa tätä klaania.



Nyt menen tekee jotain " järkevää" esim katsoo emmerdalea hah haa..



Isotikru

Vierailija
4/37 |
06.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vettä sataa... syksy taisi tulla kertarysäyksellä.. Meillä oli koulussa yleisurheilukilpailut, saas nähdä paljon huomenna lapsia kipeinä, kun kastuivat moneen kertaan.. Itse olen lähdössä nyt isompien tyttöjen vanhempainiltaan, muutoin ei kummempia.



Levinialle, yritin ilmottautua ehdokkaaksi yahoon listalle, en tiedä tuliko yritys perille?



T. Mittumaari, tytsit ja Helmi rv 19+0

Vierailija
5/37 |
06.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

sunt on mun kasittaakseni JO HYVAKSYTTYkin sisalla, ainakin meilla sun sahkis nakyy; tule pian vaan sinne ja kirjoita itestas enempi tietoja, kovin ollaan jo odoteltukin; meitin ' emantana' toimii Rolli.



Vierailija
6/37 |
06.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


tuosta omasta ajasta.

etta valilla oli hiukan vaikeempaa lahtea mihinkaan ja saada muksuille paikat minne menna, enimmakseen mun miehen sisko olikin meilla hoitajana, mutta nyt on esikko jo niin ' vanha' etta huoletta voi jattaa koko illakskin hanelle, anoppihan mulla on viereisessa talossa, vaikka enemman luotankin omaan likkaan...Ruuan jatan valmiiks etta vaan mikrossa lammittaa, ei tuossa mitaan. Ollaan miehen kanssa myos ' livahdettu' kahden kesken kavelyretkille illansuussa, silloin pystytaan jutteleen asioista ilman ylimaarasia korvia! Ennen voitiin puhua englanniks etteivat ymmartaneet, mutta esikko osaa sita jo liian hyvin ja kakkonenkin tulos perassa... Omaa rauhaa on sekin etta painuvat pehkuihin omia aikojaan (nyt loma-aikana) ja me mennaan omaan koppiin ja ovi kiinni! Eivat paljon kolkuttele kuitenkaan.. Sitten tarkistus ennen omia unia ja kaikki on mennyt hirmu hyvin, onnellisena saan todeta etta kaikki mun lapset on ihanan omatoimisia aivan pienesta!

Kouluaikoina tulee lahdettya vahemman minnekaan, kun muutenkin lapsosilla on raskasta. En lisaa enempaa esikon harteille.

Omassa navassa ei muutosta: kp 36 ja ei punaisen vilaustakaan...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/37 |
06.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko siihen enää mahdollista päästä mukaan?

Meitsi on ollutkin tänään taas reippaana,,leivoin kaura-omenapiirakkaa ja rieskoja.. slurps!



Kuopus heräsi iltapäikkäreiltä, täytyy mennä syöttämään,

Palailen pian!



mamma2006 ja mukelot

Vierailija
8/37 |
07.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kylläpä on pihalla kylmää ja ankean näköistä!

Ihanaa, kun illat pimenee ja saa poltella kynttilöitä. Minä taidan olla sellainen romantikko kun nautin hämyisistä illoista, hyvästä ruoasta ja kynttilöistä =)



Kuopus ryömii pitkin kotia, ja inisee,,(pistää kädet korville), taitaa olla jo väsymystä ilmassa. Äsken se jo nukahtikin, mutta annappa kun menin vahingossa siirtämään sitä omaan sänkyyn, niin johan heräsi!



Kohta lähetään kyläilemään, vähän piristystä tähän päivään.



- Kertokaahan hieman itsestänne minkä tyylinen olet? mm.meikkaatko,

miten pukeudut jne?



itse: Pukeudun aika klassisesti; kotona päällä yleensä mukava maripaita ja velourihousut tms. Ulos tai kauppaan lähdettäessä kiinnitän enempi huomiota ulkonäköön, yleensä farkut tai mustat housut, siihen sitten yläosia vaihdellen tilanteen mukaan. Meikkaan AINA hillitysti ja pidän hiuksia yleensä kiinni.

Tällaista pinnallista höpötystä. =)



Pkko mennä, palaan taas!



mamma2006 ja mukelot



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/37 |
07.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

aikast hiljainen pino on ollut tosiaan. Kakkossivulta meidät löysin.



Mulle tuli ja kova hinku leipomaan kun luin noita mamma2006:n tekemiä herkkuja. Laitoinkin jo sämpylätaikinan tulemaan ja mitähän muuta hyvää sitä tekisi, hm.



Eilen siivosin isojen tyttöjen (kuudes- ja kolmasluokkalaiset) vaatekaapit. Siinä hurahti tunti jos toinenkin kun käytiin vaatteita läpi. Otin kaikki pieneksi jääneet pois ja laitettiin tilalle, varsinkin kolmoselle, sellaiset vaatteet jotka jo on sopivia. Kaikki t-paidat ja shortsit ja mekot otin myös jo pois kun ei nyt varmaan enää helleilmoja tule. Tänään tarttis tehdä sama asia kahden pienimmän kaapeille. Hommaa riittää. Rupesin myöskin siivoamaan meidän makkaria, tekis mieli vähän järjestellä huonekaluja uudestaan, mutta katsotaan miten pitkälle mun siivousintoni piisaa.



Muuten ei mitään uutta. Touhuilut pitäisi pikkuhiljaa aloitella mutta ei ole ihan vielä ovisaikakaan. Tosin nyt olen päässyt sen hirmuisen vauvaintoilun yli, ja olo on aikast " seesteinen" sen suhteen että vauva tulee kun on tullakseen. Me touhutaan kun siltä tuntuu ja yritän jättää kp:n laskemisen vähemmälle.



Medison+5 ja kp9/28

Vierailija
10/37 |
07.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eipa ole paljoa kommentoitavaa, edelleen paitsiossa ollaan...kp 37!

Ulkonakogalluppiin: lyhyet, tummat hiukset; meikkaan vaan lahtiessa juhliin, kotona kun olen niin yleensa jossain trikoissa/sortseissa heilun; mutta on mulla iltapukujakin, heh hee... Noin yleisesti oon huomannu etten valilla muista ees peiliin katsoa ennen lahikauppaan menoa, kun Suomessa asuessa samassa tilanteessa meikkasinkin, heh, laiskuus ja ikakysymys sitten kai? Yleisin vaatetus on farkut. Mita vahemman silitettavaa sen parempi -on mun motto!

Mutta nyt pitais lahtea hoitaan asioita. Voi kun viittis vaan... myohempaan!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/37 |
07.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on takana kurja viikko jossa kaikki mistä olen ajatellut positiivisesti on kääntynyt todella negatiivikseksi. Vetää mielen maahan :(



Väsyttekö te muut säännöllisesti tähän kotiäidin arkeen? Itse olen luonteeltani vähän erakko ja parisuhteessakin " ei tarvii auttaa" - tyyppiä, mikä ehkä edes auttaa sitä että masis iskee. Kotona viihdyn ja kotitöistä tykkään mutta sitten tulee välillä ihan totaalinen stoppi: mitään kotityötä ei saa aloitettu, lasten touhut ahdistavat ja ihan konkreettisesti kurkkua kuristaa. Tämä menee ohi jos pääsen päiväksi ihan yksin touhuilemmaan omani eli joko mies lähtee lasten kanssa johonkin ja saan olla kotona yksin tai voin lähteä yksin kaupungille tms. Tällöin en kaipaa kenenkään muun seuraa vaan olen mieluiten ihan yksinäni. Juuri nyt ahdistaa ja paljon eikä nämä viimeisen viikon ajan pyllylleen menneet asiat ole yhtään ainakaan helpottaneet oloa. Valitettavasti meillä on autotallin rakentaminen sellaisessa vaiheessa että miehen on pakko painaa kaikki vapaa aika sen kimpussa jotta talli olisi kunnolla säältä suojassa ennen ensilumia.



Ulkönäöstäni: olen pikkuinen pallo :) eli lyhyt ja leveä. Tyylini on luonnollinen ja aika naisellinen, mutta yksin kertainen. Tykkään hameista jo ihan siitä käytännön syystä että persjalkaisille ei helpolla istuvia housuja löydy. En meikkaa arkena. Hiukset puolipitkät. Vaatteisiin en juuri rahaa törsää vaan tulen toimeen aika minimaalisella määrällä vaatteita. Kun kerran lähden vaateostoksille, uusin kerralla suurin piirtein koko vaatevaraston.



Miksi 2-vuotiaiden pitää kuvitella että he eivät tarvitse enää päiväunia!?!



t.m

Vierailija
12/37 |
07.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt on taas työpäivä takana ja toinen täällä kotona edessä huh huh kun tietäiss mistä aloittais vai makaisinkos kerrankin sohvalla katsomassa töllöö, tänään onkin mun lemppariohjelman ilta kun tulee kotikatu.

Ulkonäöstä oli galluppia, mä olen aikas lyhythiuksinen blondi yllätys yllätys,,tosin maantienväriset hiukset ois luonnostaan,silmälasit omaava, keskimittainen, tukeva, ja tykkään ennenkaikkea pukeutua niin töissä kun vapaa-aikana rennosti..farkut, verkkarit, t-paita, neulepaita linjaa .. meikkaan vaan jos on juhlat tai tosi tärkeä meno, enkä edes ihan oikeasti osaa tälläytyä.

Töiden puolesta ei enään nykyisessä ammatissa tarvii laittautua ja oishan se noloa kun päivänmittaan meikit valuis jne..



Oiskohan jotain muuta viel kyselty, noh enpä muista, katsos ammattitautina dementia...vai sanoisinkos valikoiva muisti???



Täällä on kerrankin hiljaista kun muksut ovat pihalla ja toi ukkokultakaan ei meteli saa aikaseksi..



Olin iltapäivällä koulutuksessa ja nyt ajatus tökkii monen tunnin istumisen jälkeen, mä en ole tottunut tollasen istumiseen ja kuuntelemiseen.Hyvät sapuskat kuitenkin meille tarjoiltiin.



Nyt taidan lähtee happihyppelylle jospa aivotoiminta vilkastuisi...



T: isotikru



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/37 |
07.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja hedelmöitys kuitenkin tapahtunut...

Tai sitten hyvillä mielin kesäkuun junaan=)



Täällä ollaan ja voidaan hyvin.Pahat olot jääneet historiaan.



Taidan kuitenkin vetäytyä hiljaiseloon.Muistatteko kun kerroin henkilöstä joka kesän alkupuolella bongasi minut täältä?

Hän lukee yhä tekstejäni ja KERTOILEE niitä ympärinsä!!

Kaikenlaista ihmistä mahtuu tähänkin junaan=)

Nimimerkin vaihto tuskin onnistuu,kyllä mut senkin takaa tunnistaa jos vaan haluaa!



Mutta oikeen hyvää jatkoa teille kaikille!!!Paljon plussia ja onnellisia odotuksia!!!!

Kyllä mä tulen vielä ja kirjoittelen mutta tosiaan hetken vietän poissa palstalta josko tilanne rauhoittuisi!



Leanna +5+sissi rv 11+

Vierailija
14/37 |
07.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olin mukana tällä palstalla viime kesänä ja syksynä kun kovasti kuumeilin meidän kuudetta vauvaa. Nyt on tämänkin kuumeilun tulos tänään tasan 3 kk. Olen yrittänyt etsiä vauva ym. sivuilta suurperheen arjesta kertovia ketjuja, mutta ei tunnu vaan löytyvän. tuntuu niin koomiselta lukea yhden lapsen todella väsyneestä äidistä, kun itse yrittää selvitä arjesta näiden neljän kolululaisen, yksi vuotiaan ja vauvan kanssa. Sen tähden olisin mielelläni mukana teidän touhuja seuraamassa vaikka en nyt kyllä kuumeile. Välillä vaan kutkuttaa ajatus seitsemästä veljeksestä(meillä kaikki kuusi lasta ovat poikia).



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/37 |
08.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi kurja Leanna, tollanen tyyppi on sitten ärsyttävä! Täytyy olla oma elämä kurjaa kun täytyy toisen juttuja käydä lukemassa ja vielä kertoilla niistä eteenpäin. Hankkisi oman elämän! Että pisti kiukuksi. Toivottavasti pääset tyypistä eroon ja palaile pian, kaipailemme sinun kuulumisiasi.



Levinia, mikä on tilanne??? Täti kylässä vaiko gynelle matka?



Mä luulen että mun täytyy ja hiukan tuota vauvayritystä jättää taka-alalle kun mies alkaa vetämään puihin taas. Varattiin meille ihan kahdenkeskinen risteily ja se on kolmen viikon päästä. Nyt huomaan että mies ei halua pupuilla kun pelkää että sitten mä oon just risteilyn aikaan raskaana. Plääh. Vitsi noi miehet osaa olla rasittavia. Mutta, jos ei tässä kierrossa anna, niin eipä mun auta kuin odottaa että josko sitten seuraavassa saisi...



Viimeisen kaapin siivous tänään edessä. Sitten huokaisenkin helpotuksesta kun on vähäksi aikaa ainaskin kaapit siistit ja vaatteet järjestetty taas. Ihania sämpylöitä leivon eilen. Lapsetkin oli aivan innoissaan kun tulivat koulusta kotiin ja täällä oli uunituoreita sämpylöitä odottamassa. Niin että mamma2006 mitäs tänään leivottais? Täytyy mennä kaupassa käymään samalla kun haen nelkun kerhosta ja ostaa kaappiin vähän kuivahiivaa valmiiksi. Ehkäpä jopa jotakin eri jauhojakin voisi hankkia. Täytynee tutkia reseptikirjaa...



Mukavaa viikonloppua kaikille, jos en enää tänään ehdi kurkkimaan.



Medison

Vierailija
16/37 |
08.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huomenta kaikille!

Meillä on yritetty pikkuvitosta ja nyt on käynyt niin että menkkoja ei vaan kuulu testit näyttää negaa ja pahoinvointia on jonkin verran.

Koskaan ei ole menkat paljonkaan heittänyt ja nyt en oikein tiedä kauanko odottelen et jotain selviää?

Antakaa jotain vinkkiä!!

Vierailija
17/37 |
08.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä nopeaan, ennen kuin koulu kutsuu :) Näin perjantaisin mulla alkaa tunnit vasta klo 11.25, joten aamusta ehtii kivasti olla ja touhuta kotona. Meillä eskarilainen pitää ainakin tämän syksypuolen aina perjantait vapaata, eli ei ole edes hänen viemistään ollut ohjelmassa.



5xmamma, meillä ei myöskään tällä hetkellä varsinaisesti ole yritys päällä, vaikkakin ajatus siitä viidennestä kutkuttaa välillä kovastikin. Mutta kuten itsekin totesit, näin monen lapsen äitinä nämä suurperheisten pinot tuntuvat niiltä omimmilta. Minusta on ainakin mukavaa, jos en ole se ainoa, joka ei vielä edes tosissaan yritä.



Medison, me olemme myös lähdössä kahdestaan risteilylle miehen kanssa. Meillä syynä on 10v hääpäivä. Aluksi arvoimme kovasti jonkin kaupunkiloman ja risteilyn välillä, mutta koska hiljattain juuri olimme koko perheen voimin pari viikkoa ulkomailla, enkä minä ole mikään lentämisen ystävä, niin päädyimme yhdistämään nuo kaksi. Siis risteilyn ja kaupunkiloman :) Eli me menemme laivalla Tukholmaan, jossa vietämme 2 päivää ja yhden yön ja sitten taas laivalla takaisin. Lähtö on meillä 4 viikon kuluttua, eli te ehditte ensin :) Mutta ihan mukavan breikin sitä saa noinkin ja aina se, että ollaan ihan kahdestaan, oli se sitten missä tahansa, on mukavaa vaihtelua. Vaikkakin minusta on aina jotenkin sääli jättää lapset reissusta pois, kun tiedän, miten hekin matkoista nauttivat. Mutta jos nyt tuollaisen merkkipaalun vuoksi " uhraudun" , heh.



Jaaha, nyt on 2v ottanut kaikista kaukosäätimistä patterit irti, joten mentävä on. Mutta hyvää perjantain jatkoa kaikille!



Misti ja nelikko



Vierailija
18/37 |
08.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eilen oli ihana ilta, kävimme miehen ja ystäväpariskunnan kanssa ulkona syömässä, voi että oli IHANAA!

Minun äiti tuli lyhyellä varoitusajalla hoitamaan lapsia. Iltapalat oli syöty ja lapset olivat jo sängyssä kun tulimme,wau =))

Kyllä se näköjään kummasti piristää mieltä!



Jaa, mitäköhän sitä tosiaan tänään leipoisi?..Vois vaikka jättää väliin, kun alkaa tuota makkaraa kerämään tuohon alavatsalle, heh!

Meilläkin lapset nauttii, kun tuoksuu pulla tms. kun nälissään tulevat koulusta/eskarista.



Leanna: Voimia! voi, että ärsyttää tuollaiset idi....t kyttääjät!!!!



Lähden tästä kahville, kuopus nukkuu vielä, joten saa rauhassa hörppiä ja lukea aamun lehden, Palaan taas!



mamma2006 ja mukelot ja alavatsakipu????!

Vierailija
19/37 |
08.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja vaikkei kuumeilisikaan just nyt, niin taman monen lapsen-perhehassakka on kaikille tuttu! Siitahan me taalla eniten keskustellaankin ; ihan tavallisesta arjesta!



Omaan napaan sita samaa, uudelle (sori nikki unohtui) etta tervetuloa tahan samaan junaan!! Eli mulla kp 38 ja kaks negaa oon tehny ja olokaan ei oo raskaanaolevan... joten gynelle taman mamman tie johtaa. Eli hormoonit heittelee taas miten huvittaa, siihen auttaakin sitten terokuuri etta kadonneet tatoset tulis takaisin... Suomessa taitaa olla tapana etteivat anna teroja ennenkuin tadit on kadoksissa 60pv??

Ja sitten vaan keskuisiin pain tama haaveilu.



Muuten ei viela mitaan uutta, hiukan olisi viela asioita hoidettavana, mutta akkiahan nuo viela tan aamun aikana! Tytot haaveilee jo koulusta, viikko enaa siihen h-hetkeen!

Mutta nyt takamus ylos tuomlista ja lounaan keittoon, tulen myohemmin takaisin

ps. tulevat 2viikkoo voivat olla mun osalta hiukan hiljaisempaa kun tulee vieraita... lueskelen kuitenkin.

Vierailija
20/37 |
08.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka oonkin viettänyt palstailussa hiljaiseloa hetken,ootte olleet ajatuksissa kuitenkin!



Leanna:Voi kun ikävää,ettet tänne enää aio kirjoitella...Itsekin vetäydyn samasta syystä täydelliseen nettipimentoon,tiedän varmuudella 2 ihmistä,jotka lukee juttujani täältä ja toisaalta,six en kirjoita mitään,jotta hekin voi hankkia oman elämän.



Mäkin oisin enemmän kuin kiinnostunut tuosta postituslistasta,teidän seurassa on ollut niin ihana kuumeilla,mut nyt haluisin kuumeilla ja kertoa perheemme kuulumisia ilman ulkopuolisia " ystäviä" Eli jos siihen on yhä mahd. liittyä,tahdon ehdottomasti mukaan.Toisessa paikassa pakoilimme näitä palstakyyliä perustamalla suljetun ringin yahoolle,minne ei ulkopuolisilla ole ikinä mitään asiaa.



Ulkonäkögalluppiin vastaan kuitenkin:lyhyt ja kropan malli on kaiketi atleetttinen,eli yläkroppa v-mallinen,takapuoli hartioita huom. kapeampi.Ripsiväriä käytän päivittäin,ihan vaikka vain kotona ollessa.Tykkään pukeutua farkkuihin ja huppareihin tai lämpimällä suosin narutoppeja.



Niin ja risteilyllä oli aivan ihanaa,muulloin hoidetaan parisuhdetta muutamia tunteja joka ilta lasten käytyä nukkumaan,saunoen,hieroen jutellen tai telkkua katsellen.



Levinialla onkin jännät paikat!Kunpa teillä ois tärpännyt!



Lumina