~Haahujen maaliskuu~
Haahuilijat on keskenmenon kokeneiden kuumeilijoiden oma ryhmä.
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~ *~*~*~*~*~*~*~
annika1973 Ikää minulla 34 ja miehellä 37, 2 poikaa 2/99 ja 11/02, keskenmeno 9/07 ja kohdunulkoinen 1/08. Pohjanmaalta, yritys aloitettu 8/07.
buam 26 vuotias, mies 28 ja toinen lapsi haaveissa.
8 km:ää takana. Kolme vuonna 2002 (6-8 vko) ja nyt nämä 5, 12/06-04/07 (alkuraskauden keskenmenoja) Eli käytännössä testin jälkeen, vuoto alkoi näillä viimeisillä.
Pohjois-pohjanmaalla asustellaan ja haaveena tosiaan tuo toinen lapsi.
Enni-Maija minä -78 mies -65 1. km 2002, 2. ja 3. km 2003, poika 2004, 4. km 2006, poika 2007. keski-suomessa asutaan, ja pco:n takia raskaudun vain lapsettomuushoidoilla. nyt toivotaan 3. lasta.
Essi78 Vauvalle annettiin lupa tulla 12/2006, plussa 01/2007, km 02/2007 Vauvakuume jatkuu edelleen!
fiiu77 Olemme siis mieheni kanssa molemmat kolmikymppisiä ja ensimmäistä lasta yritetään. Km tuli rv 11+3 noin kuukausi sitten.
hobe69 Olen 38v, mies 34v. Meillä on poika vm.-06, asumme Etelä-Pohjanmaalla. Tuulimuna 11/04 km. 05/07
Jellonamami Ikää 40. Neljä km välillä tammikuu - marraskuu 2006 (viikoilla 2 - 8). Onneksi lohtunani on 2,5 vuotias pieni prinsessamme. Häntä ennen ei yhtään km, joten tämä on ihan uusi tilanne.
Jokejoke Olen 31-v., koettiin alkuraskauden km ensimmäisessä raskaudessamme. Kierukan poiston jälkeen tulin onnellisesti melkein heti raskaaksi, kunnes raskausviikolla 11 menin päivystykseen niukan vuodon takia ja ultrassa näkyi 8 viikon ikäinen sikiö ilman sykettä. Keskeytynyt km hoidettiin kaavinnalla.
kangasmaitikka Minä ja mieheni 38 vuotiaita, lapset 3- ja 5-vuotiaat. Keskenmenoja 2 kpl 2001 ja yksi 08/07. Hoito keskenmenosta edelleen kesken.
_kenguru_ Minä 20 ja mies 19 vuotta. Yritystä takana 9/06 lähtien, ensimmäisen kerran testi näytti plussaa 9/07 ja samassa keskenmeno. Tulevien kuukausien toiveet korkealla! :)
Liliane Minä ja mies molemmat 24-vuotiaita ja asumme Lounais-Suomessa. Toiveissa oleva pienokainen olisi mulle toinen (tyttö 5/01) ja miehelle eka. Spontaani keskenmeno 01/2006 rv 7+2, odotin ilmeisesti kaksosia.
maipi Olen kolmekymppinen kahden lapsen (tyttö-99, poika-01) äiti Etelä-Suomesta. Km viime kesäkuussa rv8+, yritystä raskautumiseksi on riittänyt, muttei ole vain napannut...
m.a.m Keskenmenoja nyt kaksi peräkkäin, 9/07 ja nyt 12/07, molemmat viikoilla 8-9, toiseessa edittiin nähdä jo sykkivä sydänkin:( Olen 27v ja meillä on kaksi lasta (99,06) Yritys kolmoselle aloitettu 4/07
Mariia83 Keskeytynyt km 03/2007 rv 6+4
marza79 Ikää on kertynyt 28 v ja täällä Itä-Suomen läänissä asustellaan miehen kans. Meillä on 9 kk ikäinen poika ja toista tässä nyt sitten yritetään puuhastella. Heti ekalla yk:lla tärppäs ja nyt tuli viime viikolla eka km rv 4+6.
Menier Esikoinen toiveissa, 4 keskeytynyttä raskautta.
miukkeli75 Olen 31-vuotias ja ensimmäistä lasta odottamassa yhdessä miehensä kanssa. Koin keskenmenon 12/2006.
Moila Olen 26-vuotias, mies 28. Meillä on 1,5-vuotias poika. Toukokuussa annoimme toiselle luvan tulla. Heinäkuussa sain plussa. Viime tiistaina kävin yksityisellä rv9+0. Sikiön todettiin kuolleen rv8+4. Torstaina mulla oli kaavinta. Putosin kovaa ja korkealta, vaikka osasin olla varuillani.
Pirpsu Olen 22v, mies 24v. Km.03/07, ensimmäistä kuumeillaan.
Riesa
Rilla-ma-rilla Minulla oli keskenmeno heinäkuun lopulla rv 18+ meillä on tyttö 6 vuotta ja poika 4 vuotta. Ja me vanhemmat olemme noin 30 vuotiaita. Viimeisin raskautuminen kesti reilusti kaksi vuotta ja senkin takia jo rankka juttu meille
Susuliinu
toivoilmari Olemme molemmat 38 ja yritämme neljättä. Minulla on 17,14 ja meillä 3v lapset. Sain km 04 vkolla 11 ja 05 viikolla 15 (Np ultrassa kaikki oli hyvin).
Vacsuli75 Olen 32v ja mieheni 29v. Koimme juuri kesken menon ja uutta yritellään heti kuin on lupa. Ennestään meillä ei ole lapsia ja " meidän poika" oli 10 kuukautis kierron yrittämisen tulos, mutta valitettavasti asia valkeni meille 3 päivää sitten. Haikein mielin vielä täällä mutta tulevaisuuteen katsoen.
Viiputin Olen 33v, 2 vuotiaan ihanan tytön äiti. Mies on 34v ja asumme Länsi-Suomessa. Alkuraskauden km 3/07.
-äitsy05- Kolmas alkuraskauden keskenmeno tuli heti vuoden alkajaisiksi eilen. Meillä on 2-vuotias ihana poika ja kakkosta haaveillaan. Ei vaan tunnu onnistuvan millään. Raskaaksi kyllä tulen, mutta kesken ovat menneet 07/07 5+0, 08/07 5+3 ja nyt 01/08 5+3.
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~ *~*~*~*~*~*~*~
ex-haahut eli jo plussanneet!!
Puddinghinu plussa 26.7.2007, la?
Trappa plussa ?, la ?
Passionate plussa 20.8.2007, la 27.4.2008
Elisabeth72 plussa ?, la 9.4.2008
Eppuliini plussa 24.10.2007, la ?
Sanelma plussa 31.01.2008, la ?
murunmamma06 plussa 29.02.2008, la ?
Kommentit (8)
...Olenko ainoa täällä? En voi kommentoida kuin omaa napaa, kirjoitelkaa.
Kävin tänään gynellä, eilen oli kauheat oviskivut päällä, mutta en kuulemma ovuloi. Ensi kierrosta uusi käynti. Epäili prolaktoosin (tuliko oikein?) liikatuotantoa, jos ei ole sitä saan clomeja käyttöön.
Oli oikein luottavainen, että saan vielä toisen lapsen... En vaan malttaisi odottaa odotusta ;)
-Viiputin, vähän hämmentyneenä-
Kovin on tosiaan hiljaista tässä ketjussa...
En ole tänne aiemmin itsestäni kirjoitellutkaan. Eli nopea esittely: 29-v vauvakuumeilua monta monituista vuotta takan. Yritystä vajaa vuosi ja yksi iloinen plussa alla. Ilo muuttui suureksi suruksi rv 11+ kun km yllätti. Alkoi tihkuvuodolla ja ultrassa todettiin sikiön kuolleen jo huomattavasti aiemmin. Koskaan mulle ei kerrottu että millon. Tuli onneksi itsestään kokonaan pois, eikä tarvittu kaavintaa. Nyt siis kuumeillaan taas ja odotellaan niitä kahta viivaa =)
Itse olen enemmän taustaillut tällä palstalla viime aikoina. Nyt olen kai virallisesti palautunut kohdunulkoisen leikkauksesta koska ensimmäiset menkat nyt menneillään. Vauvakuume tällä hetkellä ei ole kovin paha, olemme päättäneet pitää taukoa yrittämisessä ainakin kolme kiertoa, sitten mietitään asiaa uudestaan. Pelko uudesta menetyksestä on tietysti mielessä, miten jaksaa jos niin käy taas? Perheessä on kuitenkin uusi tulokas, meille tuli collie-pentu muutama viikko sitten. Ihana pieni karvapallo! Hauskaa pääisiäistä kaikille Haahuille!
Taas alkoi uusi kierto ja fiilikset ovat sen mukaiset.
Tuntuu että tässä on mennyt koko puol vuotta ihan hukkaan vain tätä vauvaa toivoessa ja odottelussa, joko odotetaan että menkat loppuu, sitten odotetaan ovista ja sitten että alkaako ne menkat vai eivät.
Juurikaan mikään muu ei kiinnosta kuin että tulis raskaaksi.
T:Vacsuli kp2/28-40, yk6, km 08/07
Lueskelin teidän jutut lävitse ja hiljaista on on on... Siitä on kohta vuosi kun tulin raskaaksi ja jo 8 kuukautta kun oli keskenmeno, niin se aika lentää eteenpäin.
Mulla on tässä kierrossa kaksi clomia ja sitten uutena joku verikoe siinä kp 21-22-23 (muistaakseni) päivänä. Osaako jok kertoa mitä se meinaa koko verikoe?
Mutta kiirettä on pitänyt jopa niin, että unohdin aloittaa clomit kp3, aloitin sitten seuraavana päivänä, ja toivon, etten tehnyt suunnatonta virhettä =O
Ihanaista pääsiäistä kaikille!
Rilla-ma-rilla
en ole täällä ehtinyt/jaksanut kirjoitella..
aika hiljainen tuntuu tämä palsta olevan muutenkin. 2006 oli tosi aktiivista sakkia liikenteessä.
meidän tilanne onkin nyt seuraavanlainen..
tammikuussa tehtiin IVF, ja alkionsiirto oli tammi-helmi-vaihteessa.
nyt meillä kasvatellaan massua, ja kaksi pirpanaa on kyydissä =).
olen viivytellyt ilmoittautumista tänne plussanneeksi, jotenkin taikauskoa kai.. kyllähän tässä voi vielä vaikka mitä sattua, mutta yritän olla hermoilematta ja positiivinen.
ultrattu on neuvolassa useaan otteeseen tiputtelujen takia, mutta otso ja into ovat aina voineet mainiosti. nt-ultra on 8.4. jännittää..
kiitos mahdollisuudesta palstailla täällä. toivottavasti kaikki sujuu, enkä tarvitse vertaistukea keskenmenoon tällä kertaa.
plussatuulia kaikille haahuille!
-ennis- + otso ja into rv10+4
plussa 16.2.08 ja la on 22.10.08.
tuplat kyllä luultavasti pyrkivät ihmisten ilmoille ennen sitä..
Uutta pinoa pystyyn, ja reippaasti kirjoittelemaan...
Onnea Murunmamma, ihanaa saada kirjoittaa uusia nimiä plussanneiden listaan =) Ota meitä muita mukaasi.
Vacsulille tätipahoittelut.
(.) kp 1/26-28, joten ei ihmettä tapahtunut, huokaus. Huomenna tilaan sen gyne-ajan, jos saisin jotakin selvyyttä tähän tilanteeseen.
Aloitan tässä pian työelämän uudelleen hoitovapaan jälkeen, vie vähän ajatuksia muille raiteille. Kovasti olen jo ensi kesää suunnitellut, ja tehnyt jo ensimmäisiä istutuksia ikkunalaudalle, toivottavasti edes ne alkavat itämään... Piristäisi kovasti nähdä jotain vihreää.
-Viiputin-