Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

SYYSTOIVEET-06, viikon 19 pino!

08.05.2006 |

No niin, eka viikkopinomme saa nyt alkunsa.



Mitäs teille kuuluu? Pitäiskö tässä esittäytyä... olen 30-vuotias äiti Kanta-Hämeestä. Perheeseeni kuuluu mies 32-v sekä pikkuneiti 10 kk. Töihin palaan kuun lopussa. Toista vauvaa kuumeilen jo kovasti ja toiveissa olisi, että syksyllä voisi yritys alkaa.



Ihanaa, kun on jo niin kesäistä. Perjantaina olimme koko perhe risteilyllä Tallinnassa. Reissu meni ihan mukavasti. Olimme Tallinkin upouudella Galaxy-laivalla, joka olikin tosi siisti. Pikkuneidillä riitti paljon ihmeteltävää.



Nyt annan puheenvuoron muille Syystoiveille, olkaa hyvä! =)

Kaunista päivän jatkoa!

T. Sanjuska

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
08.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli olen 28-vuotias äiti Helsingistä. Poika täytti juuri vuoden! Olen hoitovapaalla, jota onkin tarkoitus jatkaa sinne seuraavaan äitiyslomaan.. Toivotaankin, että syksyllä tärppää sitten nopeasti!



Vaikka jo aikoinaan ollaan puhuttu parin vuoden ikäerosta lasten välillä, niin silti luonto kyllä hoiti tehtävänsä ja vauvakuume on kevään myötä kasvanut koko ajan. Ja varmasti asiaa edesauttaa useat raskaana olevat ystävät..



Eka vuosi meni niin nopeasti ja kaikki tosi mukavasti raskausaikaa myöten. Joten ei ihme, että sen kaiken haluaa kokea uudelleenkin. Tuntuu, että vasta toinen oli ihan pieni nyytti ja nyt jo touhutaan hiekkalaatikolla ja " keskustellaan" kovasti.



Meillä on kesäkuun alussa lähtö Tukholmaan laivalla myöskin. Varmasti siellä onkin tämän ikäiselle paljon ihmeteltävää! Ihana päästä reissuun!



Aurinkoisesti,

katie

Vierailija
2/10 |
08.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli siis mies on 30v. Meinas ihan unohtua tässä.. Mutta ihana mies onkin! Ja häät on tulossa syyskuussa :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
09.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

toivottavasti riittää ahkeria pinoutujia. Varmasti viimeistään syksyn lähestyessä aktiivisuus lisääntyy..



Olen 30v eteläsuomalainen 11 kk:n ikäisen pojan äiti. Mies on muutamaa vuotta vanhempi. Syksyllä olisi siis tarkoitus palata töihin ja sitten samoihin aikoihin aloitella pikkukakkosen yritystä. Ei kovin kiitollista työnantajalle, mutta näin on kuitenkin päätetty. Ehtiihän noihin töihin sitten taas joskus panostaa jos nyt muutaman vuoden panostaa perheen perustamiseen..



Poika roikkuu nyt jatkuvasti näppäimistössä ja hiiressä joten jatkan paremmalla ajalla..



Kirjoitellaanhan ahkerasti niin tutustutaan, yritän itsekin..

Jondeliini

Vierailija
4/10 |
09.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

On taas tosi kaunis päivä. Ja lämmin. Ihanaa!!



Mulla olis viel 2½ vkoa lomaa jäljellä ja sit työt alkaa. Toisaalta ihan kivaakin. Kesä pyörähtää töissä nopeaan. Elo-syyskuun vaihteessa olis sitten kolmen viikon kesäloma ja sitten toivottavasti alkais uuden vauvan yritys. Tunnustan, että olen vauvalehden mukana saanutta raskauskiekkoa jo pyöritellyt, et jos vikat menkat olis tuolloin ja tuolloin, niin laskettu aika olis tää ja tää...



Onko teillä millaisia suunnitelmia kesäksi? Matkoja, kenties? Meillä ei oo kummempia. Päivän reissuja kai tehdään Korkeasaareen tms. Ja sit ollaan varmaan mökillämme Kymenlaaksossa niin paljon kuin mahdollista. Mutta aika lailla töiden merkeissä menee meidän kesä.



Mä lähden tästä syömään. Nyt onkin rauhallista, kun neiti on päikkäreillä.



Mukavaa päivän jatkoa!

T. Sanjuska

Vierailija
5/10 |
09.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huh huh.. taas on ollut niitä päiviä, jolloin ihmettelen, että miksi vielä kuumeilen toista lasta kun tuon yhdenkin kanssa on välillä helisemässä. Poika 11 kk on tosi vilkas tapaus, liikkeessä koko ajan, joten vauhtia ja vahtimista riittää. Tänään ei taas ollut kovinkaan aurinkoisella tuulella vaan viihdyttämässä sai olla lähes koko päivän..

No, onneksi nämä päivät ovat kuitenkin harvassa ja normaalisti poika on ihan iloinen ja tyytyväinen tapaus, siis kunhan toimintaa riittää. Kotona ei kyllä koko päivää viihdytä juuri koskaan vaan actionia pitää olla!



Sanjuska kyseli kesäsuunnitelmista: Me lähdetään kesäkuussa viikoksi Bulgariaan, anoppi lähtee mukaan, joten ehkä saadaan olla vähän miehenkin kanssa kaksin.



Jatkan taas huomenna..

Vierailija
6/10 |
09.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja mies työmatkalla alkuviikon. Näinä YH-päivinä ja viikkoina tuntuu päivät pitkiltä (onneksi matkoja vain silloin tällöin). Poika on kyllä iloinen ja tyytyväinen, mutta kovasti tietysti touhuaa ja tutkailee paikkoja. Ja nyt kun viikko sitten siirryttiin yksiin päikkäreihin, tuntuu päivä heti paljon pidemmältä. Puhumattakaan siitä, kun mieheni on tosi tiivisti pojan kanssa illat ja minulle jää siinä aina omaa aikaa. Mutta mukavasti on alkuviikko mennyt, kun ohjelmaa on sopivasti!



Meillä on kesäksi suunniteltu laiva+hotellireissu Tukholmaan, josta jo taisinkin mainita. Heinäkuun lopulla kierretään mummit ja papat Oulussa ja The Loma on sitten häiden jälkeen, kun lähdemme häämatkalle Koh Samuille romanttisesti kolmestaan ;) Mutta voitte vaan kuvitella miten ihana on päästä sinne aurinkoon..



Millaiset fiilikset teillä on töihin paluusta? Itsellä on jotenkin niin työelämästä irtaantunut olo, vaikka vasta reilu vuosi on mennyt. Hassua: silloin kun on töissä, jonkun äitiyslomapoissaolo tuntuu aina tosi lyhyeltä ja nyt kotoa päin katseltuna se on ikuisuus. Mutta mullakin on sellainen olo, että nyt satsataan perheeseen- Se on se mikä merkkaa sitten joskus kun taaksepäin katsoo. Siksi ajattelin olla kotona nyt molemmat putkeen.. Jos sitten ei tärppäile kohtuu ajassa, täytyy miettiä uudelleen. Loputtomiin näillä huikeilla hoitovapaaliksoilla ei pärjää.



Taidanpa itsekin lähtä tästä unten maille!



Huomiseen,

katie

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
11.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kotiuduttiin juuri uimahallista, jossa käytiin nyt toista kertaa pojan kanssa polskuttelemassa. Poika tykkää tosi paljon ja onhan se ihan mukavaa äidillekin. Ajattelin, että kun ei olla oltu vauvauinnissa niin pitää totuttaa pojua veteen ennen kesää, jos sitten pääsisi vaikka uimaan.



Katie kyseli töihinpaluusta. Olen ollut nyt reilun vuoden kotona ja aika on kyllä mennyt ihan huimaa vauhtia, vaikka alunperin ajattelin, että en ole mikään kotiäitityyppi tai kotona viihtyvää sorttia muutenkaan. Nyt on jo vähän haikea olo syksystä kun joutuu kuitenkin noin pienen lapsen hoitoon jättämään. Kuitenkin toisaalta haluan mennä töihin muistuttamaan heitä siellä minun olemassaolostani, jotta sitten joskus ehkä toisen lapsenkin jälkeen on vielä työpaikka jäljellä..Ja ehkä jossain takaraivossa on se, että kun on kuitenkin opiskellut korkeakoulussa niin muka pitäisi sitten töissä olla..Kauhean ristiriitaiset ajatukset siis. Mutta toivon tietysti, että toinen lapsi saataisiin mahdollisimman pikaisesti alulle kun yritykseen ryhdytään ja sitten voisin taas olla kotona molempien kanssa. Sitten on taas toinen tilanne viitsiikö kahta viedä hoitoon vai jääkö usemmaksi vuodeksi kotiin..



Pitänee lähteä ulkoilemaan vielä kun aurinko paistaa..

Jondeliini





Vierailija
8/10 |
11.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huh! Just sain siivottua ja lakanat vaihdettua. Taas on siivous tehty ja on ihan kiva, kun koti on (hetken) siisti. Kukahan sen aina sotkee? Ja kuka käy levittämässä pölyä meille? ;)



Töihinpaluufiiliksiä: Toisaalta ihan kivaa ja mukavaa. Mä jäin raskausaikana sairaslomalle jo rv 22 ja olinkin äippäloman alkuun asti, joten onhan sitä kotona jo oltukin. Mut toisaalta kurjaa viedä näin pientä hoitoon ja kyllähän töihinpaluu hiukan jännittääkin. On sitä niin vieroittunut työkuvioista. Mä toimin hoitoalalla, mites te muut?



Jondeliini: Mä oon kans aatellu tytön kans uimahalliin menoa, mut hiukan mietityttää, et kuinka siel sujuis... siis lähinnä kuinka peseydyn, kun pitäis tyttö olla sylissä? En oikein voi uimahallin lattialle jättää istumaan. Toisaalta oon miettinyt, et menisin vasta sitten, kun tyttö osaa itse seisoa ja kävellä. Me käytiin vauvauinnissa, kun neiti oli pienempi, mut nyt ei olla moneen kuukauteen käyty. Vauvauinnissa oli turvakaukalo mukana, jossa tyttö oli peseytymiseni ajan. Oisko sul hyviä vinkkejä, kuinka selviää uimahallireissuista?



Ulkona on niin ihana ilma, et täytyy lähteä neidin kans pihan hiekkikselle istumaan.



Iloisin terkuin, Sanjuska

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
12.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli aikaa hiukan kirjoitella! Ollaan siirrytty yksiin päikkäreihin reilu viikko sitten, mutta välillä vähän tuntuu sinnittelyltä aamupäivän valveillaolo.. Mutta eiköhän se tästä! Helpompaa ainakin päivän ohjelman kannalta, jos on vaan yhdet unet.



Työhommista vielä: mullakin korkeakoulutus (olen rahoitusalalla) ja tavallaan olen uraihmisiä itsekin. Mutta jotenkin tiesin jo raskauden alusta, että olen nyt kotona useamman vuoden. Ehkä se vaikuttaa, että aion hakea uusia haasteita palatessani töihin. Helpompi, että lapset on jo tehty ja ei heti tarvitse jäädä kotiin.. Onhan se 31-vuotias kahden lapsen äiti heti uskottavampi kuin 27-vuotias lapseton ;) Nyt tuntuu kuitenkin iisiltä, ettei vielä tarvi miettiä hoitoasioita ja töihin paluuta. Toisaalta, kuten jo sanoin aiemmin, tämä vuosi on mennyt nopeaan, mutta silti sellainen olo niinkuin olisin ollut ikuisuuden töistä pois. Tiesin kyllä jo äitiyslomalle jäädessäni, että varmaan tulee vähän epävarma olo oman osaamisen suhteen, kun on pitkään kotona - ja näin tässä taisi käydä.



Mutta hei, teillä taitaa molemmilla olla eka äitienpäivä tiedossa? Onko mitään suunnitelmia? Minulla jo toinen, viime vuonna sitä vietettiin hormonimyrskyn keskellä 4 päivää synnytyksen jälkeen ;) Mies on nyt jotain vissiin viritellyt, en kyllä yhtään tiedä mitä on luvassa.. Perheen kesken kumminkin.



Ihanaa kun on niin keväistä jo ja voi olla ulkona. Jotenkin maailma avartuu sekä äidiltä että pojalta, kun pääsee hiekkikselle!



Ja vähän kuumeiluja: en muista kumpi teistä oli jo laskenut lasketut ajatkin valmiiksi, mutta niin minäkin!! Jos tuossa jätän pillerit ja sitten tärppää niin.. Hehheh, tuttua hommaa jo viime kerrasta :) Tulee jos on tullakseen - just joo sanon minä! Kalenterit esiin vain ;) Kauanko te yrititte esikoista, ennen kuin tärppäs? Meillä meni 6 kk.



En varmaan ehdi viikonloppuna koneelle, kun on vieraita tulossa ja kaikenlaista, mutta minun osalta jatkamme ensi viikolla.



Sunnuntaina nojataan taaksepäin ja annetaan toisten passata, eikö?



Aurinkoisesti,

katie



Vierailija
10/10 |
13.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huomenta!



Ilmoittelin silloin siihen aiempaan pinoon, että tulen mukaan syksyllä yrityksen aloittaviin, mutta niin vaan tekemistä on enemmän kuin tarpeeksi ja tuntuu, ettei missään välissä ennätä tulla tänne kirjoittelemaan..



Mutta aloitetaan siis pienellä esittelyllä..Ikää minulla 23, miehellä 24 ja esikoispojalla 8kk. Tampereen lähistöllä asustellaan. Minulla opinnot loppusuoralla (opinnäytetyön palauttaminen kahden viikon kuluttua,huh!), joten tekemistä riittää..Naimisiin mennään kesän lopulla ja silloin tarkoitus aloittaa toisen pienokaisen yritys. Kumpikin halutaan, että lapsilla olisi n.2 vuoden ikäero.



Tosiaan siis tuo opinnäytetyö (ja luonnollisesti pikkumies) vie aikani melko tiiviisti vielä parin viikon ajan, mutta yritän ennättää välillä tänne kirjoittelemaan tai ainakin lukemaan teidän muiden kuulumisia!



Niin ja hyvää äitienpäivää huomiselle!!!



Aurinkoisin terveisin,

Piipikkä