Miten reagoisit, jos lapsesi (alaikäinen) tappaisi jonkun?
Kyllä, tästä Seinäjoen jutusta tuli mieleen. Kuinka olla enää oman lapsen kanssa tekemisissä, jos se olisi tappanut tai murhannut jonkun?
Kommentit (5)
Rakastaisin lastani siitä huolimatta, vaikka en tekoa hyväksyisikään.
Tietysti rakastaisi, mut eikö yhtään pelottais olla tekemisissä? Jos lapsella ei erityistä syytä ollut tappoon, eikä se katuisi.
Ap
Olisin aika murtunut kaikin tavoin. Huolestuisin ja varmasti myös syyllistäisin itseäni, että miksi en ole huomannut mitään mahdollisia merkkejä sosiopatiasta/väkivaltaisuudesta/mielenterveysongelmista/päihteiden käytöstä tai yleensäkin noin huonosta olosta (tarkoitan siis yleensäkin jotain viitteitä, että mistä on johtunut ja tuollaiseen olisi kykeneväinen).
Totta kai yrittäisin parhaani mukaan olla tukena ja turvana edelleenkin, vaikka tekoa en hyväksyisi missään olosuhteissa.
Jos olisi 15-17 niin kieltäisin kokonaan ja kun pääsee ulos sellistä niin ei olisi takaisin tulemista. Olen itse 18-vuotias joten todellakin muistan millaista oli olla 15-vuotias. Ei tullut mieleenikään tappaa ketään.
Tappaisin sen lapsen