Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko tää avioliitto kuollut?

Vierailija
20.06.2015 |

Mä yritän aina järkätä yhteistä aikaa. Laittaa lapset ajoissa nukkumaan. Lämmittää saunan. Länmittää kylpytynnyrin jotta voitaisiin olla kahden. Rupatella. MUTTA miestä ei kiinnosta. Aina väsyttää, on maha kipeä, on pää kipeä, töissä raskasta. Ja menee nukkumaan. Mä istun tynnyrissä ja saunassa yksin. Ja itken. Mitä mun pitäs tehä? Onko tämä normaalia?????

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
20.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
2/8 |
20.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yritä puhua asiasta. Aika kuolleelta kuulostaa :(
Pariterapiaa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
20.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miehelläsi on toinen nainen

Vierailija
4/8 |
20.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Surullista. Mä olisin otettu moisesta. Entinen ei pahemmin panostanut parisuhteeseen vaan keskittyi omiin harrastuksiinsa. Kuulostaa siltä että menee hyvä nainen ihan hukkaan. Juttele miehesi kanssa asiasta. Jos häntä ei kiinnosta niin sittenhän asia on selvä, jatkat elämässäsi eteenpäin ja hankit kumppanin joka on kiinnostunut jakamaan aikansa kanssasi. Toivottavasti homma kääntyy parhain päin. Terv. Mies.

Vierailija
5/8 |
20.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiedän tunteen. Tuossa tilanteessa kannattaa mielestäni tehdä selväksi mahdollisimman rautalangasta vääntäen ja omista tunteista puhuen, miltä tilanne ja käytös tuntuu sinusta ja mitä kaipaisit. Sen jälkeen voit katsoa miten hän tuohon suhtautuu. Yritä välttää ilmaisuja, joiden avulla hän voi edelleen vedota työhön yms, eli sellaista "kilpailutilannetta". Tsemppiä.

Vierailija
6/8 |
20.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

On.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
20.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole musta normaalia, tai ainakaan hyvä. Kuinka kauan on jatkunut? Hoitaako mies lapsia? Jos et tekiskään mitään noista hetkeen, vaan sanoisit itse olevasi väsynyt, laittaisit miehen osallistumaan enemmän esim. lasten iltahommiin ja muuhun kodinhoitoon, tekisit ite muita hommia.. Älä tee miehen puolesta mitään, mutta ei erotakaan mun mielestä kannata liian helposti, varsinkaan kun on lapsia. Minkä ikäsiä ovat? Aika kauan voi myös elää "rinnakkain" ilman varsinaista avio-onnea, mutta jos tilanteen haluaa korjata niin täytyy puhua asiat selviksi.. Mitä jos miehellä on joku isompi syy käytökselleen, mahdollisesti myös toinen nainen.. Ei tuo mun mielestä kuitenkaan kuulosta vielä toivottomalta tilanteelta, mutta vaatii varmasti paljon työtä jos haluatte vielä jatkaa yhdessä.

Vierailija
8/8 |
20.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä, miten teillä homma toimii, tai miten yleensä käyttäydyt jos olet laittanut jotain valmiiksi miestä varten. Itse jos näkisin kaiken vaivan ja mies olisi aina "väsynyt" tai "kipeä" niin ymmärtäisin ehkä muutaman kerran, mutta sen jälkeen sanoisin, että nyt tulet tänne ja jutellaan. Taluttaisin sinne paljuun ja laittaisin kaljan käteen. Ei olis tietty tietoakaan sellasesta illasta, minkä toivoit tekeväsi teille, mutta sanoisin suoraan kaikki asiat niinkuin ne on. Ja siellä paljussa ja kalja kädessä ensinnäkin siksi, että se olisi keskustelulle rauhoitettu tilanne, ja toisekseen siksi, että jos mies ei oikeasti ole huomannut miten olet nähnyt vaivaa, niin voit antaa konkreettisen esimerkin - tämän oli tarkoitus olla kahdenkeskinen hetki, olin ajatellut vähän aikuisten juttuja jne.. mutta olet viimeaikoina ollut poissaoleva..