Pettyisittekö synttäritarjoiluihin?
Kyseessä 2v-synttärit.
ajattelin tarjota täytekakkua, itsetehtyjä tuoreita munkkeja, simaa ja jotain suolaista, en ole vielä päättänyt mitä mutta ehkä joku piirakka.
Sitten vielä jotain karkkeja ja suolaisia tikkuja ja/tai sipsejä/poppareita.
Tulossa sekä lapsia (1-7v) että aikuisia.
Kommentit (20)
Kuulostaa kivalta, mutta suolaista tarjottavaa voisi olla vaikka kahta sorttia. Esim piirakka ja ihan vaikka salaatti? Kevyempää, kun on kuitenkin täytekakku ja munkit. Ja se mahdollinen piirakkakin. Suolaiset tarjottavat menee yleensä paremmin.
Vaikuttaa hyviltä tarjoiluilta! Etenkin itsetehdyt munkit on kiva "sesonkilisä". :-)
Hyvältä kuulostaa :)
Varsinkin sima ja munkit, nam!
Hyvät on. Suolaiseksi leipoisin pizzaa. Maistuu lapsille ja aikuisille.
[quote author="Vierailija" time="29.04.2015 klo 22:40"]
Kuulostaa kivalta, mutta suolaista tarjottavaa voisi olla vaikka kahta sorttia. Esim piirakka ja ihan vaikka salaatti? Kevyempää, kun on kuitenkin täytekakku ja munkit. Ja se mahdollinen piirakkakin. Suolaiset tarjottavat menee yleensä paremmin.
[/quote] Salaattia ajattelin kyllä itsekin, se kyllä maistuu aina piirakan kanssa, mutta ajattelin skipata sen tänä vuonna kun minulla on aina salaattia tarjolla kun juhlitaan synttäreitä meillä =D
Mutta harvemmin sitä kyllä on jäänyt...
Suku on vain tottunut siihen että yleensä on ollut vähän liikaakin kaikkea, viime synttäreillä (tais olla esikoisen 3v.) oli täytekakkua, juustokakkua, marjapiirakkaa, marenkia, keksejä (itsetehtyjä) pizzapaloja, salaattia ja suolaisia tuulihattuja =D (kolme erilaista, aurajuusto, kylmösavulohi, ja kinkku).
Nyt ei vain millään jaksaisi niin paljon väsätä, odotan kolmatta rv34+4 =D
Saanko tulla extra-aikuisena mukaan? Maistuisi! :)
[quote author="Vierailija" time="29.04.2015 klo 22:44"]
Namnam, saanko liittyä seuraan?
[/quote] Yleensä innostun leipomaan enemmän kuin tarpeeksi, tervetuloa =D
missä vesimeloonikookoskakku? missä raakasuklaakakut? missä chiavanukas?
xD
vitsivitsi. tosi hyvät tarjottavat ja kaikki maistuisi mainiosti! minulle, lapsille ja miehelle :3
[quote author="Vierailija" time="29.04.2015 klo 22:47"]
missä vesimeloonikookoskakku? missä raakasuklaakakut? missä chiavanukas? xD vitsivitsi. tosi hyvät tarjottavat ja kaikki maistuisi mainiosti! minulle, lapsille ja miehelle :3
[/quote] Vesimelonikookoskakku saa jäädä, mutta nt iski ihan hirvittävä vesimelonihimo joten ehkä pitää laittaa joku hedelmätarjoilukin, johon ehdottomasti kuuluu vesimeloni (mikä sattuu olemaan synttärisankarin suurinta herkkua.....) =D
[quote author="Vierailija" time="29.04.2015 klo 22:51"]
ilman coocosta pliis ;)
[/quote] Lupaan ja vannon =D Tai no.... munkit ajattelin kyllä paistaa kookosrasvassa....
Kai aikuisille on jotain drinksua?
[quote author="Vierailija" time="29.04.2015 klo 22:53"]
Kai aikuisille on jotain drinksua?
[/quote] En tiedä miten paljon prosentteja simaan on muodostunut, saattaa olla että täytyy jotain lantrinkia hankkia lisäksi.... Sprite toimis varmaan?
Mä en pety koskaan synttäritarjoiluista oli tarjolla sitten sen seitsemää sorttia tai vain Marie-keksiä. Että oikein hyvältä kuulostaa!
Kiitos kannustavista viesteistä ja ideoista, näillä mennään vaikka tuntuu että laitan liian vähän tarjolle verrattuna aikaisempiin tarjoiluihin =D
Hyvältä kuulostaa! Mutta tee kahta eri suolaista, kuten tossa aiemmin onkin sanottu. Ihan vaikka coctailpiirakat ja munavoi on hyvä ja helppo. Pakkasesta uuniin ja tarjolle, ei vie vaivaa ja ihmiset tykkää :)
[quote author="Vierailija" time="29.04.2015 klo 22:40"]
Kuulostaa kivalta, mutta suolaista tarjottavaa voisi olla vaikka kahta sorttia. Esim piirakka ja ihan vaikka salaatti? Kevyempää, kun on kuitenkin täytekakku ja munkit. Ja se mahdollinen piirakkakin. Suolaiset tarjottavat menee yleensä paremmin.
[/quote]
Ei, synttäreille ehdottomasti enemmän makeaa, ei suolaista. Ei kukaan tule synttäreille ruokailemaan.
Pettyä kahvitarjoilusta? Millaisia vieraita sulla oikein on?
Pettyisin tarjoiluun, jos käsketään tulla nälkäisenä kun tarjolla on 7 lajin illallinen alkudrinkkeineen hovimestarin tarjoilemana ja lopulta kuitenkin emäntä kävelyttää minut snagarille ja pitää vielä maksaa emännänkin ruuat.
En pettyisi, kuulostaa hyvältä :)