Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Missä vaiheessa raskautta olette alkaneet ostella tavaroita vauvalle?

Vierailija
06.05.2015 |

Esimerkiksi turvakaukalo, vaunut, pinnasänky, vaatteita, tuttipulloja...?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
06.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensimmäiset vaatteet ostin rakenneultran jälkeen. Vaatteita ostelin sitten kirppikseltä kun hyviä löysin. Vaunut, turvakaukalo, pinnasänky ym. ostettiin loppuraskaudesta, ehkä noin 4 viikkoa ennen laskettua aikaa, jos oikein muistan.

Vierailija
2/4 |
06.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varmaan joskus viikolla 35 alettiin hankkimaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
06.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaatteita varmaan viikolla 8, kalliita tavaroita viikolla 20, jolloin alkaa jo olla toivoa, että mahdollisesti ennenaikaisesti syntyvä lapsi jäisi pian jo  henkiin. Ja kyllä, tiedän, että keskenmeno on mahdollinen, mutta tämä on mulle sopinut. Nautin raskauksistani. Siihen kuuluu ihanien vauvanvaatteiden hankkiminen. Olen ostanut myös leluja ja kirjoja syntymättömälle. 

Vierailija
4/4 |
06.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

En muista juurikaan ostelleeni mitään. Turvakaukalo hankittiin hieman ennen synnytystä. Kaupungissamme on (tai ainakin silloin oli) liike, josta niitä sai lunastaa käyttöön ja viedä sitten takaisin, kun lapsi pian siitä ulos kasvoi. Vaunuja ja pinnasänkyjä aloimme jossain vaiheessa loppuraskautta kysellä tuttavilta, tai oikeastaan niitä meille taidettiin tarjota jo ennen kuin hoksasimme kyselläkään. Vaatteita ja muuta pienempää tarviketta saimme äitiyspakkauksesta ja lahjoituksina tuttavilta. Vauvamme ei siinä mielessä maksanut meille juuri mitään, koska emme ostaneet juurikaan mitään uutena kaupasta. Tästä on jo aikaa pian 20 vuotta, mutta sen muistan, että jotenkin luontevasti ne hankinnat tapahtuivat ilman mitään stressiä. Vaikka asuimme kaukana sukulaisista, niin laaja ystäväpiiri huolehti siitä, että meillä oli kaikkea mitä tarvittiin.