Raksystems - luotettavaa kuntotarkastusta
KÄRÄJÄOIKEUS ihmettelee myös Raksystemsin kuntotarkastajan toimintaa. Oikeus toteaa, ettei se tarkastajan kuulemisen perusteella ”saanut vakuuttavaa kuvaa” tämän ammattitaidosta.
Tarkastaja muun muassa jätti raportistaan pois olennaisia kosteudenhallintaan liittyviä puutteita ja hyvän rakennustavan vastaisia ratkaisuja, eikä kirjannut raporttiin kodinhoitohuoneessa mittaamiaan kohonneita kosteusarvoja.
– (Tarkastaja) ei ole kyennyt oikeudessa esittämään syytä menettelylleen, käräjäoikeus kummastelee.
Oikeudenkäynnissä kävi ilmi, että asunnon myyneen pariskunnan vaimo tuntee Raksystemsin johtoa ja oli järjestänyt tarkastuksen sitä kautta.
http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-1432949629530.html
Kommentit (2)
Sustera Oy jatkaa samaa linjaa. Myötäilee rakennusteollisuutta eli asunnon myyjiä. Vältä!
Kuntotarkastajissa on eroja. Toiset tekee huolellisempaa työtä kuin toiset. Huolimattomuus aiheuttaa ongelmia ostajalle. Tarkastajalta voi vaatia korvausta jälkeenpäin, mutta max. työn arvo eli vähäiseksi jää versus minkäsuuruisista ongelmista on kyse, home, kosteus....Välittäjän ehdottama kuntotarkastaja voi tehdä tarkastuksen myyjää suosien. Paras apu asunnon tutkimiseen on ammattitaitoinen raksamies.