Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

5 minuuttia/koodirivi. Normaalia?

Vierailija
10.05.2015 |

Eli onko normaalia että käyttää Javan kanssa keskimäärin viisi minuuttia yhden koodirivin tuottamiseen, kun ohjelmasta tulee suhteellisen yksinkertainen muttei oikein tiedä miten sen toteuttaisi?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
10.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

No ei sitä noin kannata ajatella. Kun mietit ensin mitä teet, niin koodaus on paljon nopeampaa.

Vierailija
2/4 |
10.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jaa-a. Minä kirjoitan koodin nopeasti, mutta määrittelyyn ja suunnitteluun voi mennä moninkertaisesti se aika, kun lopulta kirjoitan. En ole koskaan laskenut aikaa per koodirivi, sen sijan lasken aikaa per toteutettava kokonaisuus.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
10.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niinhän sitä pitäisi....
Javan yksi haittapuoli on että aikaa menee muutenkin aivan älyttömästi. Olenko yksin sen ajatuksen kanssa?

Vierailija
4/4 |
10.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei varsinaiseen koodaamiseen kauaa mene, viidessä minuutissa kirjoittaa jo kohtalaisen kokoisen osan. Vianetsintään ja testaukseen voi mennä kauemmin. Kokemus nopeuttaa kun osaa noi vakiorakenteet miettimättä. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kahdeksan seitsemän