Sain tietää, että mulla on 4 sisarpuolta eikä vaan 3
Tuntuu oudolta. Oon 17v ja koulussa pitää tehdä "sukututkimus". Muista oon tienny, mutta tosta yhdestä lapsesta en oo tienny. Äiti oli 17v ja antoi lapsen heti pois. Mun isä syntynyt ennen 70-lukua. Ällöttää ihan helvetisti.
Kommentit (7)
[quote author="Vierailija" time="07.03.2015 klo 18:16"]
Mikä sinua ällöttää?
[/quote] Se, että mun isän ikäinen henkilö on menny nusasemaan mun ikäistä tyttöä. Itse en koskis pitkällä tikullakaan niin "vanhaan" mieheen. Ei nyt varsinaisesti vanha, mutta silti. Ap
Minä en nyt oikein ymmärrä, mikä sinua ällöttää, sekö että "löytyi" yksi uusi sisarpuoli vai sekö, että isäsi on kai noin viisikymppinen? Mitä ällötystä siinä on? Eikö ole hienoa, että äitisi on rehellinen ja kertoo, että on nuoruudessaan (samanikäisenä kuin sinä nyt) saanut lapsen, jonka on antanut pois. Harva 17-vuotias pystyy ottamaan vastuun vauvasta, joten hän teki kunnioitettavan teon. Kuvittelepa itsesi samaan tilanteeseen. Olet melkein täysi-ikäinen jo, joten suhtaudu asioihin aikuismaisesti. Se ei ole sinulta mitään pois eikä ole sinun syysi, mitä edellinen polvi on ennen sinun syntymääsi tehnyt. Kunnioita äitiäsi hänen rehellisyytensä takia. Moni nainen peittää menneisyytensä. Mutta asiat tulevat yleensä jossakin vaiheessa päivänvaloon. Se että sait vasta nyt tietää sisaruksestasi, on varmaan harkinnan tulos, nyt olit äirisi mielestä riittävän kypsä kuulemaan asian. Osoita sinäkin kypsyyttä äläkä ällöttele, änkyröi tai kiukuttele. Ole iloinen!
Milloin tämä tapahtui eli minkä oli ikäero tapahtuman aikaan?
Jos mä nyt oikein tulkitsin tuon sun juttus, niin kyse ei siis ole sun äidistäs. Sun isäs (melkein 50v) on käynyt nusasemassa sun ikäistäs tyttöä. Tapaus on ilmeisesti melko tuore juttu?
[quote author="Vierailija" time="07.03.2015 klo 18:36"]
Jos mä nyt oikein tulkitsin tuon sun juttus, niin kyse ei siis ole sun äidistäs. Sun isäs (melkein 50v) on käynyt nusasemassa sun ikäistäs tyttöä. Tapaus on ilmeisesti melko tuore juttu?
[/quote] Kyse ei ole äidistäni. Äiti on kuollut vuosia sitten, kuulin isoäidiltä tämän jutun. Isäni (lähes 50v) on käynyt nusasemassa silloin 17v tyttöä (nyt 21-22v) ja siitä syntyi lapsi. Ap
Jaaha