Onko jonkun synnytys alkanut johonkin muuhun aikaan kuin illalla tai yöllä? :)
Omat synnytykset on alkaneet alkuyöstä. Tykkääkö ne vauvat alkaa syntyä yleensä pimeän aikaan?
Kommentit (33)
Juu, mulla meni lapsivedet 8 aikaan aamusta.
[quote author="Vierailija" time="07.03.2015 klo 16:28"]Synnytys alkoi aamulla.
[/quote] tosin syntyi sitten yöllä
Sinänsä alkoi lapsiveden menolla aamulla, mutta syntyi aamuyöllä vasta.
Klo 5 iltapäivällä alkoi, ennen puoltayötä syntyi
Mulla on mennyt näin:
1. Supistukset alkoi aamupäivällä, syntyi seuraavana aamupäivänä.
2. Vedet meni illalla klo 22, syntyi seuraavana päivänä sektiolla
3. Vedet meni aamulla kun nousin sängystä, syntyi illalla klo 20 aikaan
4. Supistukset alkoi illalla 21 aikaan, syntyi yöllä klo 2 aikaan.
5. Supistukset alkoi iltapäivällä, syntyi yöllä 4 aikaan.
Joo, 07:30 meni vedet, mutta syntyi vasta 02:50. Antibioottitipassa oltiin muutama tunti ennen kuin syntyi, infektioriskin takia kun kesti niin pitkään.
Synnytys voi siis alkaa myös aamulla tai päivällä ;) Nro 8 myös havainnollisti sen, että saman ihmisen synnytykset voi alkaa eri aikaan vuorokaudesta.
T:ap, joka toivoo että kolmannen lapsen synnytys alkaisi ns. ihmisten aikaan
Päivällä alkoivat supistukset ja neljältä iltapäivällä tyttö oli maailmassa.
Mä olen kahdesti aamulla heräillyt n kuuden maissa siihen kun supistuksia alkaa tulla ensin harvakseltaan, niin että en kovin nopeasti ole kunnolla tajunnut miksi selkää välillä sattuu ja olen jatkanut torkkumista jonkun aikaa. Molemmat syntyneet sitten iltapäivällä, n. 14-16.
Pikasynnytykset keskipäivällä. 3 lasta syntyneet 12.15, 12.20 ja 12.42.
Synnytysten kestot 1h20min, 1h15min ja 42min (onneksi olin valmiiksi sairaalassa)
1. Supistukset alkoivat 11:24. Vauva syntyi 18:10.
2. Supistukset alkoivatn. klo 15, vauva syntyi 19:58
Supistukset alkoi aamulla noin klo 5, mutta laantuivat päiväksi. Säännölliset supistukset alkoi noin klo 17-18. Klo 20 oltiin sairaalassa. Syntyi juuri ennen puolta yötä.
Mulla alko 8 maissa aamulla. Klo 13.00 aikaan vauva syntyi. Toinen taas alko 7 pintaan aamusta ja 12 kieppeillä päivällä syntyi.
Ensimmäinen synnytykseni tosiaan alkoi yöllä (puoliyön jälkeen). Vauva syntyi iltapäivällä. Toinen synnytys alkoi varhain iltapäivällä ja vauva syntyi heti puoliyön jälkeen.
Melatoniin vahvistaa oksitosiinin vaikutusta, sen takia synnytykset (supistukset) ilmeisesti useasti käynnistyvät öiseen aikaan.
Mulla alkoi supistukset aamusella, sopivasti aamupalan jälkeen. Vähän ennen ilta seitsemää oli valmista.
Mulla meni näin: eka käynnistyi klo 13 (noin), syntyi seuraavana aamuna klo 6. Toka käynnistyi klo 16, syntyi yöllä 1.30. Kolmas käynnistyi klo 6, syntyi 10.50. neljäs käynnistyi 8.30, syntyi 14.30. Ei mulla ainakaan mitään säännönmukaisuutta tuossa tuntuisi olevan.
Ekan kanssa suppareita oli koko päivän, mutta muuttuivat säännöllisiksi siinä iltapäivästä, toka ja neljäs käynnistyivät molemmat kuin napista painettuina heti säännöllisillä supistuksilla. Kolmannen kanssa supistuksia taisi olla kyllä jo yöllä, mutta siinä kuuden aikaan aamulla tajusin niiden olevan säännöllisiä.
Aamulla alkoi ja ulkona olivat viiden maissa. Sama molemmilla.
Eka syntyi talvella keskipäivällä. Valoisana kesäaamuna meni vedet ja toinen vauva syntyi kahdeksan maissa aamulla. Nuorinta lasta synnytin aamupäivästä iltapäivään, valoisa kesä oli silloinkin :) Väliin mahtui yksi lapsi joka syntyi syksypimeällä aamuyöstä.