Ystäväperhe tuli kutsusta istumaan iltaa - ja toi mukanaan pari omaa ystäväänsä!
Siis niin vaivaannuttava tilanne. Ei edes etukäteen kysyneet haittaako meitä, vaikka tuttavaperhe tiesi että heille tulee pitkämatkalaisia yökylään samana iltana kuin on kutsu meille. Tuttuja ja tutun tuttuja ei tilanne näyttänyt vaivaavan lainkaan joten onko meissä nyt joku vika kun koko ajan toivoimme vain yön tulevan ja vieraiden jo lähtevän?
Kommentit (16)
En tykkäisi yhtään, ymmärrän sinua ap.
[quote author="Vierailija" time="01.05.2015 klo 22:57"]
No mikäs siinä sitten oli kamalaa?
[/quote]
Ap:n kotiin tuli kutsumattomia vieraita. Kaikki ei sellaisesta tykkää.
Siis wtf?? Todellako on jollain pokkaa, ja näköjään on, että raahaa mukanaan kylään ylimääräisiä ihmisiä kysymättä illan isännältä/emännältä lupaa? Voi pyhää päivää, mitä moukkia!
Olivatko sitten jotenkin epämiellyttäviä?
No jo on outoa taas. Mistä näitä moukkia riittääkin!
Sanot, että oot lähdössä baariin. Tuli muutos juttuihin. Pyydät mukaan heidätkin. Soitat vielä muitakin kavereita mukaan. Improvisointi on trendikästä ja tilanteet, henkilöt ja tapahtumat vaihtuvat.
Voihan olla että tutut on sanoneet tuttujen tutuille että on ihan ok että tulevat, eivätkä tuttujen tutut sitten osanneet olla vaivaantuneita tietenkään. Mutta tutuilta todella outoa käytöstä. Riippuisi illan suunnitelmista että haittaisiko asia minua, yleensä en pistäisi pahakseni, mutta todella törkeää tehdä noin kysymättä.
Menette sitten vastavierailulle muutaman ystäväpariskunnan kanssa.
Ymmärrän sua, ap. Häiritsisi muakin, ellei kävisi niin että yllytysvieraat olisivatkin hauskaa seuraa.
Me ihmiset nyt vaan ollaan erilaisia, ja arvaan että tuttavaperheenne on itse sen tyyppinen, ettei heitä haittaisi tuollaiset vieraat, joten eivät vaan ajatelleet toimivansa tökerösti.
Siis palstailet vaikka sulla on vieraita? Melkosta käytöstä sekin.
Mua ei olisi häirinnyt ylimääräiset vieraat, etenkin jos heitä yhtään tunnen.. Meilläpäin kyllä etukäteen varotellaa, että saattaa ollakin enemmän vierailijoita tulossa.
[quote author="Vierailija" time="01.05.2015 klo 23:41"]
Siis palstailet vaikka sulla on vieraita? Melkosta käytöstä sekin. Mua ei olisi häirinnyt ylimääräiset vieraat, etenkin jos heitä yhtään tunnen.. Meilläpäin kyllä etukäteen varotellaa, että saattaa ollakin enemmän vierailijoita tulossa.
[/quote]Lueppa aloitusviesti uusiks.
Me tultiin just kylästä, eikä sitäkään oltu mitenkään suunnitetu. Oli siellä muitakin ja ne toiset vieraat just meidät soittivatkin sinne. Minä vein mukanani kaikenlaista tarjottavaa ja emäntä pyysi että toisin lisää juotavaa, siis limpparia ja kolaa. Oli oikein mukavaa ja lapsilla oli kivaa kun saivat seuraa vappuleikkehin.Samalla porukalla me yleensä vietetään juhlia ja ollaan kuin kotonamme. En nyt oikein ymmärrä tuommosta pingotusta. Relaa nyt vähän. Meillekin tuodaan usein juhliin kutsumattomia vieraita. Mutta niitä suunniteltuja juhlia nykyään harva perhe jaksaa järjestää, siis on kai kiva, että sentään vieraita riittää.
Jos olen kutsunut jonkun kylään, yhden ihmisen tai monta, tiedän kenet olen kutsunut, mutta jos ovesta tulee heidän lisäkseen täysin tuntemattomia tai vain joitain jotka tunnen ulkonäöllisesti mutten ole koskaan vaihtanut sanaakaan niin kyllä tunnelma käy vähän kireäksi. "Otettiin toi Matti/Maija mukaa, ajateltiin et ei sua haittaa". Kyllä haittaa, mun koti on mun oma Koti, isolla! En halua sinne ihan kaikkia, se on epämiellyttävää. Pidän moukkamaisena tuoda kenet vaan ilman lupaa ja ilmoittamatta toisen tykö.
[quote author="Vierailija" time="01.05.2015 klo 23:46"]
[quote author="Vierailija" time="01.05.2015 klo 23:41"]
Siis palstailet vaikka sulla on vieraita? Melkosta käytöstä sekin. Mua ei olisi häirinnyt ylimääräiset vieraat, etenkin jos heitä yhtään tunnen.. Meilläpäin kyllä etukäteen varotellaa, että saattaa ollakin enemmän vierailijoita tulossa.
[/quote]Lueppa aloitusviesti uusiks.
[/quote]Eihän tuossa kerrottu. Yö alkaa vasta klo 12->
No mikäs siinä sitten oli kamalaa?