Kun sairastuminen "pilaa elämän" - keskustelua
Tuli sellainen olo, että voisi tehdä hyvää aloittaa jonkinlainen vertaistukikeskustelu. Uskon vakaasti, että on varmasti muitakin samanlaisessa tilanteessa eläneitä tai eläviä tai ihmisiä, jotka osaavat kannustaa, neuvoa tai rohkaista.
Olen tällä hetkellä tilanteessa jossa koen ja pelkään, että oma tulevaisuuteni on pilalla sairastumiseni takia. Olen vielä nuori. Pääsin pari vuotta sitten ensimmäisellä yrittämällä opiskelemaan alaa, johon koen suurta intoa ja paloa. Alalla on hyvä työllistyminen ja opiskelu oli huippu kivaa. Ilmeisesti kuitenkin poltin itseni loppuun hirveällä suorittamisella ja perfektionismilla. Ilmeisesti jotain on vinksallaan päässäni ja toimintatavoissani. Nyt tilanne on se, että tarkkaa diagnoosia en ole vielä saanut, mutta olen lääkityksellä, koska oireilen hyvin vahvasti pakko-oireisen häiriön, yleistyneen ahdistuneisuushäiriön ja mahdollisesti myös jonkinlaisen lievän persoonallisuushäiriön tyyppisesti. Olen hyvin tunnelukkoinen, hillityn ja tyynen oloinen, masentunut ja tänä syksynä kärsinyt myös ensimmäisistä kunnon paniikkikohtauksistani, joissa todellisuuden taju hämärtyi, sain hengenahdistuskohtauksia, kasvoni puutuivat kokonaan ja olo oli surrealistinen.
Olen aina jollain tavalla halveksinut kotona lorvivia mielenterveysongelmaisia ja nyt pelkään, että päädyn itse sellaiseen tilanteeseen. En osaa lopettaa opintoja tai töitä sairasloman vuoksi, mutta tällä hetkellä tuntuu ettei opinnoista tule mitään, enkä koe enää mitään intoa alaani kohtaan. Ala on sellainen, etten voi tulevaisuudessa työskennellä, ellen parane. Minulla oli unelmia tällä alalla työskentelystä ja alalla etenemisestä. Minun piti valmistua vuoden päästä ja alkaa kerryttämään säästöjä, jotta voisin toteuttaa toisen unelmani, vanhan talon oston, remontoinnin ja sisustuksen. Nyt tuntuu siltä, että kaikki on mennyt pilalle ja en koskaan tule saavuttamaan elämässäni mitään mitä halusin jos en nyt parane. En näe mitään mieltä elää elämääni jos minustakin tulee sellainen kotona lorviva ja valtion tuilla elävä loinen.
Miten tällaisesta tilanteesta voi selvitä? Onko jollakulla muulla ollut vastaavanlainen tilanne? Haluaisin niin paljon vertaistukea ja jonkun joka sanoisi, että toivoa on vielä.
Olen melko järjestelmällisesti pitänyt kaikki ongelmani salassa läheisiltäni, asiasta tietää täysin vain avopuolisoni. Kukaan ystävistäni ei tiedä, ei vanhempani, eikä myöskään kukaan koulustani. Vastaavalle opettajalleni olen kertonut ylisuorittamisen aiheuttamasta väsymyksestä, mutta kaiken muun olen jättänyt kertomatta. Nyt tuntuu, että kulissi alkaa lahoamaan käsiin, enkä pysty pitämään kaikkia naruja enää käsissä kun ongelmat on paisuneet näin pahaksi. Kynnys kertoa tilanteestani on kuitenkin ihan liian suuri.
En oikein osaa käsitellä näitä tunteitani, enkä kokea tai kertoa tunteitani edes psykologille. Tuntuu, että juuri nuo paniikkikohtaukset ovat sitten ne ainoa väylä milloin tunteet ja ahdistus ryöppyävät väkisin holtittomasti ulos. Kohtausten jälkeen on ollut yleensä tavattoman väsynyt, uupunut, mutta rentoutunut olo.
Kommentit (6)
Hei. Ite oon ollu samankaltaisessa tilanteessa. Nyt hoidat ensiks itses kuntoon! Puhut lääkärille, lähete psyk. Polille (ellei siis ole jo!!!). Oot sairaslomalla niin kauan kun tarve vaatii. Mä olin pari vuotta, sit vasta pystyin jatkamaan arkea. Kysy psyk. polilta onko jotain toimintapaikkoja joissa voisi käydä, ettei ihan eristäydy kotiin. Mä olin päiväsairaalassa puoli vuotta ja sit kävin jonkun yhdistyksen tiloissa (mt-potilaille, vertaistukea ja ajanviettoa). Tärkeetä on sekin että on joku paikka missä voi aina joskus käydä. Ettei toimintakyky häviä kokonaan.
Tsemppiä, oikeesti. Sieltä suolta pääsee kyllä pois, mutta aikaa se vie.
Lakkasin lukemasta ja välittämästä kohdassa "kotona lorvivia".
Lisäys edelliseen viestiini: sulla ei oo mitään hävettävää! Ja opiskella ehtii sitten kun olo on parempi, mäkin ehdin jatkaan koulun loppuun sitten sairasloman jälkeen. Nyt tosin opiskelen jo uutta ammattia taas. Varmaan löydät innon opintoihinkin kun olo paranee :)
[quote author="Vierailija" time="09.09.2014 klo 17:53"]
Lakkasin lukemasta ja välittämästä kohdassa "kotona lorvivia".
[/quote]
Oliko sanavalinta tai kieliasu jotenkin ei sinun mieleinen, vai miksi se alkoi hiertää?
Vai oliko se sen takia, että myönsin aiemmin halveksineeni sellaisia ihmisiä? Nyt minä nimittäin nimenomaan itse opin kantapään kautta, että se voi napsahtaa ihan kenen tahansa niskaan se sellainen tilanne ja sairaus ja ihan kuka tahansa voi päätyä sellaiseksi "koti luuseriksi". Nolottaahan se, että joskus ajatteli niin mustavalkoisesti ja ylimielisesti. Sinällään se varmasti oli ihan "oikein" ja opettavaista, että se olin juuri minä, joka tähän tilanteeseen päädyin.
Pitäisiköhän tämä yrittää nostaa takaisin etusivulle.
Ap