Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jurppii rekrytyyppien tyhjät lupaukset työhaastatteluiden jälkeen!

Vierailija
08.09.2014 |

Nojuu. Kävin viime ti aamuna keskisuuren kotimaisen firman työhaastattelussa ja tämä rekrymies selosti mulle työtehtävästä ja kyseli muutamat kysymykset. Suurinosa ajasta kului työnkuvan ja työpäivien kuvailemiseen. Olen valmistumassa AMKsta ja tiedustelin hyvissä ajoin harjoittelumahdollisuutta kys. firmasta ja kutsuivat käymään (eli ei yleistä hakua menossa). Haastattelu meni ok, kesti n. 20 min ja heppu sanoi ilmoittavansa lisää loppuviikosta. Eipä mitään kuulunut ja koko vkl meni reisille kun murehdin asiaa. Tänäänkään ei mitään. Ilmeisesti en ollut niiden hakema tyyppi mutta tsiisuskraist voisivat ilmoittaa jos lupasivat ja olin ainoa (?) haastateltava. Aluksi ajattelin haastattelun menneen hyvin, mutta nyt tuntuu että se menikin päin -settä.

Haistakkee shaisse koko tuuba. Muilla tämmöisiä kokemuksia rekryistä? Sposti olis riittänyt. Tai kirjekyyhky. No, eteenpäin sanoi mummo lumessa. 

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
08.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuohon saa tottua, useimmat firmat ei ymmärrä rekryviestinnästä hevon p...tä.....

Vierailija
2/4 |
08.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="08.09.2014 klo 22:21"]

Tuohon saa tottua, useimmat firmat ei ymmärrä rekryviestinnästä hevon p...tä.....

[/quote]

 

En vaan jotenkaan käsitä tollasta käytöstä. Just kuten sanoit, ei voi mitään jos eivät tajua rekryviestintää. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
08.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mullakin myös tosi paska kokemus paikasta, jonne hain harjoitteluun. Lupasivat ilmoittaa mulle lisätietoja jonain tiettynä päivänä. Olin ihan romuna, kun odotukset oli suuret ja tekivät toisin, tai siis miksi nyt ees luvata mitään, kun ei ole edes pakko. Sitten jonkin ajan päästä myöhemmin paikka otti yhteyttä ja kertoivat, että siellä oli tullut jotain muutoksia, joku oli irtisanoutunut yms. ja eivät sen vuoksi voineet ilmoittaa mulle mitään. Mulla oli sitten jo toinen paikka hommattu.

Vierailija
4/4 |
08.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tätä on työelämä tänä päivänä. Pelkäävät varmaan oman työpaikkansa puolesta niin että puhuvat kaunisteltua hevonpaskaa, jotta edes oma työpaikka pysyisi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme neljä