Varattu työkaveri ihastunut...
Hankala tilanne. Naimisissa oleva työkaveri on ihastunut minuun. Olemme jutelleet paljon viimeiset 1,5 vuotta. Hänellä suhde ei kuulemma enää kukoistaa ja viettävät paljon aikaa erillään. Itse en ole kertonut hänelle, että erosin pitkästä suhteessani pari kuukautta sitten. Viime aikoina välimme ovat lähentyneet entisestään. Mitään fyysistä ei ole tapahtunut, mutta jutellaan puhelimessa tosi paljon ja lähetetään viestejä.
Nyt mies on alkanut varovasti ehdotella yhteisiä menoja. Työreissuja, mökkiviikonloppuja ja muuta. Mikä pahinta taidan itsekin olla vähän ihastunut... Kehuu paljon itseään ja mitä hänellä olisi tarjota. Mies ei ole hyvännäköinen enkä halua seksiä hänen kanssaan tai ainakaan vielä ajattele sellaista mutta mietin häntä aika paljon. Joudutaan tekemään paljon töitä yhdessä ja pelkään että joku huomaa. Muutama on jo huomannut eli se juna meni jo. Oikeastaan.
Tavallaan huvittaisi piristää itseäni mutta mies on naimisissa. Ehkä hänkin vain piristää itseään mutta nyt alkanut ehdotella niitä matkoja. Tähän saakka vietetty aikaa yhdessä vain juhlissa. Mitä ihmettä teen... En haluaisi miettiä häntä mutta ei näytä tahdonvoimalla onnistuvan!!
Kommentit (8)
Pysy kauempana! Välttele ja pidättäydy keskusteluista. Vetäydy! Sano, ettet halua rikkoa kenenkään parisuhdetta ja perhettä! Varo. Miehen ihastuminen sinuun on se syy, miksi hänen parisuhteensa voi huonosti, jos edes voi. Hän saattaa valehdella, kuten moni pettämistä miettivä mies, eikä parisuhteessa oikeasti ole mitään ongelmaa ... vielä! Älä riko perhettä! Please! Liian monta hirveää tragediaa oen nähnyt läheltä! Ole viisas ja väisty sinä! Kylmästi päätä keskustelusuhdekin, jos se ei enää pysy asiallisena! Ei ole oikein vastakkaisen sukupuolen edustajalle kertoa omasta aviosuhteensa ongelmista!
Miehen toiminta on minusta henkistä pettämistä, todellakaan vaimoa ei saisi haukkua vieraalle naiselle. Töiden takia ollaan yhteydessä monta kertaa viikossa. Tiedän kuitenkin että nois selitykset parisuhdeongelmista on tosi tyypillisiä. Tosin kuulin muuta kautta jo aikoja sitten että hänellä on suhdeongelmia, jo silloin kun minulle väitti rakastavansa kyllä vaimoaan. Ihmettelin vähän miksi se piti mainita mutta ajattelin että hyvä, tyyppi yrittää pidätellä käytöstään. Nyt sitten myöntänyt ettei asia ole ihan niin. Kaikki selitykset on kuitenkin mahdollisia ja oli tai ei, työkaverinkyseessä ja asemani takia olisi huono jos ihmiset epäilisivät jotakin. Mietin miestä kuitenkin ihan liikaa ja tunne on molemminpuolinen... Tätä veivaamista on jatkunut tiiviimmin vikan. Vuoden ja vähemmän tiiviisti reilu 1,5 v ja homma ei osoita laantumisen merkkejä, ihan päin vastoin.
t.ap
Varattu mikä varattu! Ei kai tuollaiseen mieheen kannata sekaantua, joka ensinnäkin puhuu suhteestaan työkaverille ja toiseksi ei eroa, ennen kuin alkaa ehdottelemaan yhteisiä reissuja. Ei ole kunnon mies!
Lähdette yhteiselle mökkireissulle. Lämmitätte saunan ja menette parin kaljan mukana rentoutumaan. Kyllä asiat selviää omalla painollaan :)
Suosittelen pysymään varatuista erossa. Se on leikkiä tulella...voit polttaa näppisi ja hajoittaa samalla perheen. Teitä kaikkia ajatellen :) Ja sitäpaitsi, jos hän vaimon selän takana alkaa suhteeseen kanssasi (vaikka ero tulisikin), niin mikä estää häntä aikanaan tekemästä sinulle samaa?
Mitä ihmettä haluat miehestä joka ei edes viehätä sua?
Jotain sairasta egobuustia? :(
Ei noin. Ei ei ei. Mies eroaa ensin.
En ole ehtinyt ajatella, mitä haluan! Olen miettinyt johtuuko siitä kun ollut molemmilla parisuhdeongelmista ja tullaan hyvin juttuun... Olen vasta viime aikoina huomannut itsekin ihastuneeni vähän. Olen ihan sekaisin mitä tehdä. :(
t.ap