Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miehen peli ongelma, mitä tehdä?

Vierailija
15.09.2014 |

Mieheni on nyt pelannut lainalyheksemme rahat kokonaisuudessaan tältä kuulta. Mitä voin tehdä hänen ongelmansa eteen? Otanko pankkitunnukset pois? Yhteisen tilin ilman hänen käyttö oikeutta? Eron? Miten saan hänet ikuiseen pelikieltoin nettipokereita pyörittävissä yrityksissä?

Meillä on kaksi lasta ja suunnitelmissa omakotitalo, tuleivuus tuntuu nyt kuitenkin mahdottomalta kun mieheen ei voi luottaa... :_(

 

 

 

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
15.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

No sellainen vaihtoehto esim, että lopetatte sen tilin ja avaatte uudet omat tilit, eli tästä lähtien laittaa tilipäivänä koko palkkansa sinun tilillesi ja sinä hoidat laskut. Miten se lainanlyhennys menee, yhteiseltä tililtä? Sinä siirrät miehelle rahaa bensaan ja käyttömenoihin. Kohta ovesta alkaa kuitenkin pursuta pikavippejä sun muita luottolaskuja. Pian on miehen luottotiedot mennyttä. Omakotitalosta ei kannata tämän miehen kanssa haaveilla.

Oletko todella valmis olemaan miehesi lastenhoitaja ja kantamaan yksin vastuun kaikesta, myös kaikista laskuista? Tulevaisuus on todella mahdoton, jos miehellä on peliongelma. Suosittelen pikaista avioeroa, jos mies ei suostu avun hakemiseen. Peliongelma on ihan alkoholismiin verrattavissa oleva.

Vierailija
2/4 |
15.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ekana miehen pitää tietysti myöntää ongelmansa ja hakea siihen apua. Sitten teette järjestelyn, jossa miehen palkkapäivänä hänen tililtään siirtyy suoraan sun hallinnoimalle tilille lyhennykset ja yhteisiin menoihin sovittu summa. Lopun hän voi sitten pelata tai vaikka polttaa. Kannattaa tosin varmistaa, ettei mies ota salaa lisävelkaa pelaamiseen esim. luottokorteilla tai pikavipeillä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
15.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

kehoitat miestäsi hakeutumaan peliongelmaisten hoitoon, erotat rahanne toisistaan, ja jos se hoito ei kiinnosta tai tehoa (koska miehesi ei omasta mielestään sitä tarvitse mutta käy siellä sinun mieliksesi) niin suosittelen lähtemistä. Muuten saat lopun ikääsi rahoittaa miehesi sähläämistä. Toisten on käytävä ns. pohjalla ennen kuin nuo hoidot rupeaa kiinnostamaan, joten tavallaan se on parempi molemmille.

Vierailija
4/4 |
15.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei täällä toinen joka painii saman ongelman kanssa!!
Minulla on miehen kortit ja tunnarit mutta kyllä se keinot keksii pelaamiselle silti :/
Stressiä päivästä toiseen! itsekin tein viime vkolla tänne ketjun tästä kun mies pelasi koko palkkansa taas ja vuokrat maksettavana jne..