Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko työnantajasi ottanut sinut " puhutteluun" kun olet ollut sairaana usein?

Vierailija
27.12.2006 |

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
27.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

en joutunut... tosiaan olen tunnollinen työntekijä eli sairastan lomalla :) (näin on ollut myös koulussa eli jos olin kipeä niin sitten olin kipeä lomalla) eli ei poissaoloja=ei puhutteluja

Vierailija
2/8 |
27.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näin kävi minulle -4

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
27.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla kanssa ei vain uusittu määräaikaista työsopimusta, vaikka olin ollut silloin talossa jo 6 vuotta. Uusimattomuuteen oli yhtenä syynä äitiyslomani, mutta varmasti sekin, että sairaspoissaolot olivat lisääntyneet. Olis ollut ihan reilua päästä kertomaan, että ne sairaudet lisääntyivät ihan sitä tahtia, kun työnantaja lisäsi mulle töitä. Niitä oli lopulta jo ihan poskettomasti.

Vierailija
4/8 |
27.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos ei ole sairaana niin ei taida joutua puhutteluun... nykyään vaan ihmiset on niin laiskoja että eivät aina jaksa mennä töihin, soitetaan että olen nuhassa, lapsi on kuumeessa yms. ja minusta on ihan oikein että määräaikaisia sopimuksia ei jatketa jos ollaan paljon sairaana.

Vierailija
5/8 |
27.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

On ilmeisen tavallista ottaa asia puheeksi jos sairaspoissaoloja on paljon. Taustallahan voi olla myös muuta kuin ihan rehellistä sairastelua. Esim. työympäristö ahdistaa, ihminen on masentunut, yksityiselämän puolella stressiä tms. Minusta ko. keskustelut ainakin ensitsellä työpaikallani, jossa sellaiseen osaa otin, olivat enemmänkin työnantajapuolen välittämistä kuin ahdistelua.

Vierailija
6/8 |
27.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ambulanssin viemänä. ja jouduin olemaan sairaalassa vuodepotilaana 5 päivä ja saikulla vielä kaksi päivää. Näistä neljä päivää oli työpäiviä. Työnantajan kommentti kun tulin takaisin:



Täällä ollaan huhkittu kuin hullut ja on ollut tosi paljon töitä, kun olet ollut poissa.

Mitään pahoitteluita sairauteni vuoksi ei tullut.



Näin suuressa keskushallinnon yksikössä, jossa tehtäväkenttänä terveydenhuolto ja hyvinvointi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
27.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

että onko kipeänä. Ja sitten ihmetteli, että jos on sairas pitäisi olla sängyssä makaamassa.

Ja ei ymmärrä myöskään raskaanaolevia, jotka ovat pois töissä pahoinvoinnin yms. takia. Sillä onhan entisaikanakin naiset suoraan menneet heinäpellolta synnyttämään, miksei nytkin.

Vierailija
8/8 |
27.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olin siis ollut todella tunnollinen työntekijä, mutta jalkani alkaessa reistailemaan jouduin olemaan todella pitkiä jaksoja pois töistä. Kävelin osan ajasta kepeillä ja jalkaani laitettiin usein kortisonia. Jalkani turposi ja särki jatkuvasti. Muistan kerran, kun pillahdin itkuun, kun lääkäri kirjoitti 2 viikon sairasloman, koska töissä oli kiire ja minä vielä poissa ja luonnollisesti, ilman sijaista.



Kuulin vasta vuosien päästä, että työnantajani oli epäillyt minun vain lusmuilevan ja, että kyse oli hänen mielestään vain viitsimisestä. Juupa juu, uudelleen koulutukseen jouduin, koska jalka ei koskaan tule kestämään edellistä työtäni. Kyllä harmitti ja mielelläni tästä ex-työnantajalleni vielä mainitsen jos satun näkemään.



Tuo työnantaja teetti minulla myös 12 viikonloppua putkeen töitä ja usein tein näitä 9 pvä:n putkia ja kiitokseksi saa paskaa niskaan. Ja kuvitella, en ollut kolmeen ensimmäiseen vuoteen päivääkään poissa... Ikäni puolesta hän kuitenkin epäili lintsausta. (olin 18, kun aloitin)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä yhdeksän