Kenelle kelpaa kierrätyskumppani?
Tuossa lueskelin pikku paikkakunnan kumppaninhausta ketjua ja tuli mieleen, että pistetäänppä gallupia, kenelle kelpaa jo useaan otteeseen tuttavapiirissä kierrätetty kumppani? Eli siis kaveri, joka on sinun lastesi kaverin isä/äiti, työkaverisi entinen, ystäväsi entinen, kuntosalikaverin entinen JA johon tulet törmäämään eksineen ja sukuineen oletettavan parisuhteen aikana. Ja kuvioissa on oltava lapsia eli näitä lapsipuolia näet koko ajan. Olet heidän opettajansa, kerho-ohjaajansa, jalkapallotreeneri, tanssiopettaja, terveydenhoitaja tms., että et pääse (tai lapset eivät pääse) heitä pakoon koskaan. Ja tän jannun pitää siis olla pari kertaa nyt ainakin käynyt nämä kuviot läpi. Gallupia, kenelle kelpaa!
Mulle ei kiitos.
Kommentit (16)
Minulle, kunhan ei asuta siellä pikkupaikkakunnalla. Sellaiselta olen lähtenyt pois, enkä sinne palaa pysyvästi.
Riippuu toki ihan miehestä, että kelpuuttaisinko hänet.
ystävien entisiin en mielelläni koskisi, mutta lasten keveredin vanhemmat ym vieraammat kyllä kävisivät.
Jos ei ole neitsyt, ei ole asiaa meikäpojan lompakolle.
2, samalla paikkakunnalla pitää asua ja pysyä. Koko ideahan romuttuu muuten.
[quote author="Vierailija" time="21.07.2014 klo 16:08"]
Jos ei ole neitsyt, ei ole asiaa meikäpojan lompakolle.
[/quote]
Sama. Mitä vittua: jonkun muun kulli ollut samassa reiässä :X
En mä muutenkaan hiero vehkeitäni toisten miehen mulkkuihin!
Haha... Mä seurustelen sellaisen kanssa ja olen itsekin sellainen. Eksät ja niiden suku samalla paikkakunnalla... Nykyinen entisen kaverini eksä ja ystäväni ystävä. Olemme kuitenkin töissä toisella paikkakunnalla eli niitä lapsipuolia emme näe kuin kotioloissa (edes kaupassa en ole törmännyt), joten taisi tämäkin kuvio nyt vesittyä.
Mieheni on minun kanssani ja entiset kuuluvat entiseen elämään. Piste.
[quote author="Vierailija" time="21.07.2014 klo 16:06"]
Nej tack ; )
[/quote]
Ja tack!
Olen naimisissa ruotsalaisen muusikon kanssa.
Jokunen mimmi sillä on nuorempana ollut...
Ei haittaa yhtään :)
Yhden kerran olen kaverin exän kanssa seukannut muutaman kuukauden ajan. Kaverille asia oli ihan ok, no hard feelings. Koska juttu ei sen pidemmälle kantanut, en kokenut mitään vaivautumisjuttuja missään vaiheessa. Nykyiseni exiä en edes tunne ja hyvä niin.
Tuon takia välttelen pikku kyliä kuin ruttoa.
Onhan noita paljon. Pakko vaan valita kun ei ole muita. Ja on hankala muuttaa pois kun on tukiverkot yms. Sitten pitää vain kestää, että siellä kevätjuhlassa on tosiaan kaksi perhettä, joiden kanssa mies on leikkinyt perhettä. Onhan se vähän noloa, jos rehellisiä ollaan.
[quote author="Vierailija" time="21.07.2014 klo 17:11"]
[quote author="Vierailija" time="21.07.2014 klo 16:06"]
Nej tack ; )
[/quote]
Ja tack!
Olen naimisissa ruotsalaisen muusikon kanssa.
Jokunen mimmi sillä on nuorempana ollut...
Ei haittaa yhtään :)
[/quote]
Ai sulla on kanssa oma pikku horatsu :)
Mun piti kyllä aikoinaan vähän miettiä, että otanko oikeesti tommosen jokapaikanhöylän.
Siis kun niitä entisiä panoja on joka nurkalla Helsingistä johonkin Lapin perukoille eikä vaan jossain pikkukylässä.
Otin sitten.
up