Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsettomuustutkimuksesta tietävät hoi !

Vierailija
19.08.2014 |

Paljonko lapsettomuustutkimukset maksaa julkisella puolella. Olemme vuoden yrittäneet lasta ja nyt saadaan lähete tutkimuksii. Tiedän että voi tulla maksamaan useamman tuhannen euroa. Mutta haluaisin tietää vähän tarkempia summia ! Kiitos asiallisista vastauksista :)

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
19.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tutkimukset maksavat poliklinikkamaksun verran, eli meillä se oli jotain 27 euroa kerta. Kertoja tulee kyllä jonkun verran riippuen tutkimuksista/hoidoista. Ensin käytte ensikäynnillä, siitä molemmille tulee lasku, sen jälkeen menet aukiolotutkimukseen. Sperma- ja veritestit eivät erikseen maksa. Sitten alkaa varsinaiset hoidot.

Esim yksi inseminaatio vie yleensä noin 3 kertaa. Poliklinikkamaksujen päälle tulee tietysti lääkkeet, toki suurin osa niistäkin kerryttää lääkekattoa, joka on n.600euroa vuodessa. Meille tuli plussa yllärinä IVF-jonossa, mutta se hoito olisi kaikkineen tullut maksamaan noin tuhat euroa (lääkärin mukaan).

Vierailija
2/2 |
19.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tutkimukset ei maksa paljoa, klinikkamaksujen ja labrakäyntien verran.

Hoidot sen sijaan voivat tulla maksamaan nelinumeroisen summankin, mutta sun ei tässä vaiheessa kannata sitä murehtia. Odota rauhassa tutkimusten alkua ja sitten asioiden edetessä lääkäri kertoo mitä kannattaa tehdä ja paljonko siitä tulee itselle kuluja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yhdeksän kaksi