Kokemuksia leikkipuistoista
Olen päättänyt aloittaa leikkipuistossa käynnin 1-vuotiaani kanssa. Toivoisin, että lapseni näkee siellä muitakin lapsia ja ehkä itsekin löytäisin silloin tällöin juttukaveria muista äideistä. Ensimmäisenä päivänä leikkipuistossa näin 3 äitiä lapsineen. 2 heistä tuli juttelemaan kanssani ja toisen kanssa juteltiin pitkään niitä näitä lapsista ja omanikin uskaltautui muiden seuraan. Kolmas äiti ei edes tervehtinyt.
Toisena päivänä leikkipuistossa oli enemmän vilskettä, mutta ei tullut juteltua juuri tervehdystä enempää kenenkään kanssa. Millaisia kokemuksia muilla on leikkipuistoista ja tutustumisesta muihin äiteihin?
Miten muut pukeutuu leikkipuistoon? Itse laitoin tuulipuvun päälle. Jotkut äidit näyttivät pukeutuvan samoin, mutta toisilla oli viimeisen päälle trendivaatteet päällä.