Milloin testamentti tai viimeinen tahto on pätevä?
Jos nyt kirjoitan sen wordilla, niin miten sen saan lainvoimaiseksi? Jos vaikka kuolen yht'äkkiä liikenneonnettomuudessa.
Kommentit (6)
Löydät netistä valmiin kaavakkeen, josta voit vaikka kopioida kaikki "viralliset" osuudet ja sen lisäksi todistajien allekirjoitukset ja myös oma allekirjoituksesi on pakko olla (joskus on unohtunut, vaikka uskomattomalta kuulostaakin!).
Kaksi todistajaa ja kaikilta allekirjoitukset. Päivämäärä ja muistaakseni paikka vaaditaan. Itse testamentin ei tarvitse olla millään virallisella kaavakkeella (vaikka se on tietysti helpompi laatia niin), vaan ihan ruutupaperille lyijykynällä kirjoitettu raapustuskin on pätevä. Jos olet sen laatimishetkellä kykenevä päättämään omista asioistasi, etkä holhouksenalainen dementti.
Todistajien pitää myös olla samaan aikaan paikalla allekirjoittamassa sitä.
en ole lainoppinut, mutta epäilen tuota lyijykynää. Ruutupaperi käy kyllä, mutta luulen, että kynän pitää olla mustekynä, koska lyijykynäteksti on aika helposti muutettavissa jälkeen päin kenen hyvänsä toimesta.
Todistajien ei tarvitse nähdä testamentin sisältöä. He todistavat vain, että allekirjoitus on sinun kirjoittamasi. Teidän pitää siis olla samaan aikaan paikalla ja allekirjoittaa paperi peräjälkeen.
Tarvitset kaksi esteetöntä todistajaa.