Pitääkö ostaa äitiysuikkari, vai selviäisköhän jonkinlaisella tankinilla?
Onko kellään kokemusta? Olin just uimassa ja oma uikkari tuntui epämukavalta päällä. Kurkkasin Bebesin sivuilta, ja Boobin äitiysuikkari maksoi 65 e...
Kommentit (10)
Jos meinaat useamman lapsen saada, ja käydä uimassa usein raskausaikana, silloin varmasti äitiysuimapuku on hyvä sijoitus. Minä en siihen sijoittanut, bikineillä ja tankinilla menin uimaan silloin harvoin kun menin uimaan.
Mulla on rv 26 menossa ja ihan normiuikkari käytössä, on ollut aina ihan loppuraskauteen asti.
Minulla raskausviiko 34 ja vielä menee tavallinen uikkari. Entä jos ostat jostain jonkun edukkaan ja tavallista kokoasi yhtä kokoa isomman? Kyllähän ne venyy, ja jos on sellainen mammaleikkaus, ettei nouse liian korkealle reisistä niin ihan hvyältä näyttää.
Mä suosittelen kanssa bikineitä. Vähän löysempi oma alaosa meni mulla koko raskausajan, ostin vain uuden isomman bikiniyläosan, tämäkin tyyliin H&M. Tuo äitiysuimapuku ei edes välttämättä riitä koko raskaudeksi, jos maha paljon kasvaa.
Tämä on mun viimeinen lapsi. Edellistä odottaessa täällä ei ollut uimahallia.
En tykkää uida bikineillä, mun mielestä ne ei ole uimiseen hyvät. Aina jostain lepsottaa. Mä en usko, että mun kannattaa ostaa tavallista uikkaria isommassa koossa, koska mulla on sen verran pienet rinnat, että yläosasta tuskin sitten istuu. Ja oma uikkari tosiaan tuntuu jo epämiellyttävältä.
Tuo Boobin uikkari, jota katselin, on säädettävä, joten sen pitäis mahtua raskauden eri vaiheissa. Tietty yksi vaihtoehto on se, etten käy ollenkaan uimassa, oon pärjännyt muutaman vuoden ilman uimahallia, joten enköhän pärjää muutaman kuukaudenkin.
Ap
Mulle riitti raskausajan ihan vaan tavallinen uikkarini. Uin viikossa 5 tuntia ja ostin 2 äitiysuikkaria, jotka oli loppuun asti aivan liian isoja.
Painoa tuli koko raskausaikana 6 kg lisää, lapsi oli 3,2 kg painoinen.
[quote author="Vierailija" time="16.01.2014 klo 18:09"]
Mulle riitti raskausajan ihan vaan tavallinen uikkarini. Uin viikossa 5 tuntia ja ostin 2 äitiysuikkaria, jotka oli loppuun asti aivan liian isoja.
Painoa tuli koko raskausaikana 6 kg lisää, lapsi oli 3,2 kg painoinen.
[/quote]
Jos tämä viesti oli suunnattu mulle, niin aloituksessa jo kerroin, että uikkari tuntuu jo päällä epämukavalta.
Ap
[quote author="Vierailija" time="16.01.2014 klo 18:11"]
Mikä ihme on tankini?????
[/quote]
http://www.blogcdn.com/www.thatsfit.com/media/2008/04/robin-piccone-mandalay-tankini.jpg
Ap
Mä vaihdoin vaan bikineihin mahan kasvaessa. Se äitiysuimapuku on turhan kallis käyttöikään nähden. Tankini on varmasti parempi sijoitus.