Ihana Anuliisa Uotila
Kiva katsoa nyt taitoluistelua. Ei tarvita todellakaan muita höpisemään jonnin joutavaa. Sitä ääntäkin on niin ihana kuulla ja asiantuntemus.
PS. tänään tulee miesten luistelua pari tuntia, ihanaa! Harmi etten alkuun töistä ehdi, mutta onneksi on areena. Luistelijamiesten pakaralihakset...kannattaa katsoa ainakin miesten luistelua vaikkei muuten fani olekaan.
Kommentit (16)
Kamala tyyli puhua. Teeskentelevä.
Laura Lepistö pois kommentoimasta ääni on niin kärsivä ja unisen kuuloinen on kärsimystä kuunnella hänen komenttejaan. Anu -Liisa on selostaja paikallaan.Lepistön ääni ei sovi selostukseen eikä kommentoimaan.T Marjukka Hämäläinen
Anu-Liisa Uotila on paras selostaja ikinä! Rauhallinen ja asiallinen. Uotila on taitoluistelun suola :)
Minä taas ajattelin, että en kaipaa ollenkaan Suomista takaisin. Lepistö ja Uotila toimivat hyvin yhdessä.
Anuliisa Uotila on ehdottomasti paras selostaja, ja miesten taitoluistelu ihan paras urheilulaji. Laura Lepistöä ei kyllä kestä kuunnella hetkeäkään.
Näin on! Ihan kaaaaamean teeskentelevä ääni ja tekohieno. Osaahan hän asiansa kun on entinen luistelija, mutta tuo ääni ja tyyli, KAMALAA!
Mielestäni Kaj Kunnaksen tulee jatkossa ottaa myös taitoluistelu selostusohjelmistoonsa. Näin Uotila voisi siirtyä jääkiekkoon ja kommentaattoriksi sopisi Jorma Uotinen.
Katson mieluummin ruotsinkielisellä selostuksella, koska en kestä ärsyttävää Anuliisa Uotilaa. Kukaan muu urheilukommentaattori ei ole päässyt lähellekään ärsyttävyydessään. Uotila pois televisiosta!
Olen sitä mieltä, että Anuliisan puhetyyli on liian sievistelevää, mutta asiantuntevuus huippuluokkaa. Vaikka sitä asiantuntemusta on, en oikein pysty kuuntelemaan häntä. Ääni ja puhetapa ärsyttää sen verran.
Kukaan selostaja ei saa karvoja nousemaan pystyyn miten Uotila!Ihan lapsesta saakka. Rakastaisin katsoa luistelua, mutta Uotila... Huoh!
Uotila saa kyllä suupielet ylös puhuessaan naisluisteijoiden, esim. Kiira Korven fäneistä. Brittienglannillahan tuo tarkoittaa pillua (fanny) eli aikas hauskaa. Suomeksihan ne on ihan faneja.
Onpa taas mukava kuunnella Kakkosella Uotilan lajin sielun tavoittavaa positiivista selostusta jonkun Virkkusen aivottoman mölinän sijaan, mitä joutuu kuuntelemaan futispuolella ellei kaiva ulkolaisia striimejä netistä.
Uotila ja luistelu kuuluvat ehdottomasti yhteen! (Samalla lailla kuin kesän "ympäriajot" ja Selin). Kiitos Uotilan rauhallisesta ja miellyttävästä selostuksesta, tällä kertaa yhdessä Laura Lepistön kanssa. Asiaan sen paremmin perehtymättömälle "luistelunautiskelijalle" on miellyttävää kuulla asiaan vihkiytyneen asiantunteva selostus.
Vierailija kirjoitti:
Mielestäni Kaj Kunnaksen tulee jatkossa ottaa myös taitoluistelu selostusohjelmistoonsa. Näin Uotila voisi siirtyä jääkiekkoon ja kommentaattoriksi sopisi Jorma Uotinen.
Paras kommentti! Kuvitelkaa Anuliisan sievistelevää, pikkutyttömäistä, "huikeaa" ääntelyä jääkiekkoselostmossa. Mua naurattaa ajatus. Jorma Uotinen olisi parasta "antia" selosstaessaan pariluistelua. Saispa todella nauraa.
Minäkin rakastan miesluistelua! Anuliisan ääntä on rauhoittavaa kuulla kun saa kaksospienokaiset päiväunille. Toisella on korvatulehdus... Onneksi on Anuliisa ja taitoluistelu!