Sattuuko syntyminen
Eli huom, ei synnytys, vaan syntyminen. Eli sattuuko se vauvaa. Mitä mieltä olette mammat?
Kommentit (15)
Mietippä tätä: Syntyvän vauvan kallon luut menevät jopa limittäin ja kallo muotoutuu pitkulaiseksi. Ruhjeet ja nirhaumat ovat tavallisia. Joskus luita menee poikki tai raajoja sijoiltaan.
Syntymän täytyy siis olla yksi elämän kivuliaimmista hetkistä!
Eiköhän tuo satu, mutta kukapa meistä omaa syntymäänsä muistaa.
No ihan varmasti sattuu. Voi myös tuntua ihan "mielenkiintoiselta" vetää ekan kerran keuhkot täyteen ilmaa...
Tuli siis vain mieleen kun se vastasyntyneen parkuminen on aina niin kivuliaan kuuloista.
Kiitos hyvistä vastauksista :-)
Juu se lohduttaa ettei siitä muistoja paljoa jää (ainakaan tietoisia)
Taitaa molemmat, syntymä ja kuolema olla sangen epämiellyttäviä tuntemuksia. Jotain mitä jokainen meistä saa kokea.
Tulin keisarileikkauksella.. Olenkohan selvinnyt siis vähemmillä kivuilla.. o.O
no lääkäri sanoi että vauvan pää on niin pehmeä että aikuisen ei kestäisi syntymää, joten oletan ettei sa tu, tietenkin jos luu menee poikki tms. meidän eka vauva ei itkenyt kun vasta vähän ajan päästä. onhan sanottu että vauvojen kipukynnys olisi eri kuin muiden. ett äei kunnolla tiedetä mitä ne tuntee ja miten.
Ei ne ainoastaan kivusts itke. Keuhkot pitää täyttää ja kylmäkin on ja todella valoisa outo ympäristö.
Huutaako minkään muun eläimen lapset syntyssään? Ainakaan meidän kissanpennut ei päästäneet inaustakaan. Vois kuvitella, että syntymään liittyvä huutaminen olisi luonnossa typerä temppu. Toisaalta kyllähän kanakin pitää karmean kaakatuksen munan saatuaan, mikähän järki siinäkin on ilmoittaa kaikille munarosvoille, että nyt ois tuoretta herkkua.
[quote author="Vierailija" time="22.09.2013 klo 09:42"]
Ei ne ainoastaan kivusts itke. Keuhkot pitää täyttää ja kylmäkin on ja todella valoisa outo ympäristö.
[/quote]
Jep, shokki laittaa parkumaan
Ihmisen vauvan synnyttäminen on keskimäärin vaikeampaa kuin muiden eläinten pentujen. Naisen lantion aukko ei pysty enää (evoluution avulla) suurenemaan kävelyn vaikeutumatta, mutta aivojen kasvamiselle (iso pää syntyessä) olisi paineita. Evoluutio on ratkaissut ongelmaa niin, että ihmisvauva syntyy huomattavasti kehittymättömämpänä kuin vaikkapa muiden kädellisten poikaset. Ihmisvauva ei pysty kannattelemaan päätään eikä roikkumaan omin käsin äidissään. Tästä muutoksesta huolimatta synnytykset ovat vaikeita, niihin tarvitaan toisten yksilöiden apua ja ilman lääketieteen hoitoja äitien ja vauvojen kuolleisuus olisi todella suurta.
Itseasiassa tilanne pahenee vauvojen kannalta tulevaisuudessa. Länsimainen lääketiede on mahdollistanut suvun jatkamisen myös niille, joiden biologia ei olisi sitä mahdollistanut (lantio on ollut liian kapea jne.). Ominaisuudet periytyvät lapsille ja jos lääketieteen keinoja ei jonkin katastrofin jälkeen ole saatavissa tulee entistäkin suurempi joukko äitejä ja vauvoja menehtymään synnytykseen.
Hui, empä ole moista ikinä ajatellutkaan että syntyminen sattuisi. Toisaalta, miksi ei.
niin tai keisarinleikkaukset yleistyvät.
Siinäpä oiva tutkimuskohde. Kyllä sen varmaan pitäisi sattua kun kerran joutuu aika kovaan puristukseen :/