Tyttöni amputaation jälkeinen elämä
Tytölleni joka on 14 v. Tehtiin amputaatioleikkaus. Häneltä amputoitiin kädet ja jalat meningokokki- bakteerin aiheuttaman aivokalvontulehduksen seurauksena. Molemmat kädet menivät n.10 cm kyynärpäänivelestä eteenpäin. Molemmat jalat vähän ennen polvia. Pistää kyllä oikein kunnolla mietteliääksi tämä juttu: mitä tyttöni vielä pystyy tekemään ja mitä ei?! Miten tämä vaikuttaa perheeseemme perheenä?!
Kommentit (8)
Onko tämä siis ihan tuore juttu? Kun varsinainen kuntoutus alkaa, kysy sopeutumisvalmennuskursseista ja vertaistukiryhmistä, tarvitsette näitä varmasti koko perhe.
lastasi on ilmeisesti hoidettu Lastenklinikan teholla?
Eikö ne proteesit ole tosi hyviä nykyään? Ja lapset on niin sopeutuvaisia. Luulen, että löytää omat juttunsa ja harrastukset aikanaan. Toivon että hänellä on hyviä ystäviä, jotka osaavat tsempata. Ja kannustavat vanhemmat.
Voih kyllä Suomen terveydenhoito on huonoa, lääkärit ja hoitajat eivät kerro mitään potilaan omaisille vaan heidän on kysyttävä aaveepalstalta kaikki mieltään askarruttavat kysymykset! Tsemppiä!!!!!!!
[quote author="Vierailija" time="21.09.2013 klo 09:45"]Voih kyllä Suomen terveydenhoito on huonoa, lääkärit ja hoitajat eivät kerro mitään potilaan omaisille vaan heidän on kysyttävä aaveepalstalta kaikki mieltään askarruttavat kysymykset! Tsemppiä!!!!!!![/quote] Eiköhän ap tarkoittanut enemmän sitä henkistä puolta..
Hei sinä äiti,
Meillä on perheessä samanlainen tilanne, joskin meidän tapauksessa kyse on mun miehestä.
Varmaan aika samoja kysymyksiä pyöritellään, jos luet tämän niin ehdotatko jotain muuta tapaa jutella. Asutaan pääkaupunkiseudulla.
Voimia sinulle!
Etkö ole saanut mitään tietoa tai keskusteluapua terveydenhuollon ammattilaisilta?