Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mies miettii; sukupuolikuoleman välittyminen arkielämään

Vierailija
27.11.2013 |

Olen huomannut tulevani joka vuosi sentimentaalisemmaksi ja jotenkin lapsellisemmaksi, vaikka ikää on enemmän. Toisaalta opin kyllä uusia asioita, saan viisautta ja taitoja jne. mutta tunnetasolla tietynlainen kuohunta lisääntyy; itkuisuus lisääntyy, elämän perusasioiden pyöriminen mielessä lisääntyy ja jollain tavalla itsekritiikki ajatusten suhteen vähenee. Tietynlaista pehmeisiin arvoihin pyrkimistä esiintyy enemmän.

 

Osittain se voi olla ikuisen nuoruuden kaipuuta, osittain se on varmaa sukupuolikuolemaa. Sukupuolikuolema on siis sukupuolielämän vastine, jota esiintyy useimmilla ihmisillä. Suutelin kyllä 6,5 vuotta sitten mutta siinä ei ollut rakkautta eikä hellyyttä. Sukupuolikuolemassa jatkuvasti tukahdutetut tunteet vuotavat pinnan läpi muihin asioihin liittyvänä ylitunteellisuutena, platoniseen läheisyyteen liittyvänä dramaattisuutena ja tietynlaisen hormonaalisen pehmeystilan jatkuvana toistumisena. Jotenkin keho tai koko olemus jotenkin yrittää toteuttaa sitä omaa tarkoitustaan edes yksipuolisesti, tuottamalla niitä kahdenkeskeiseen kanssakäymiseen ja luottamukseen liittyviä tunnetiloja ja ajatuksia, vaikka ne kohdistuvat pelkkään tyhjyyteen.

 

Sukupuolikuolema ei ole yleensä tappava sairaus vaan verrattavissa esim.kilpirauhasen vajaatoimintaan; aiheuttaa jatkuvaa jähmeyttä ja verkkaisuutta, masennusta, turvotusta ja masennustakin. Elämä jatkuu, mutta tauti vaikuttaa jokaiseen soluun. Keskustelemalla ja positiivisella asenteella sairaus ei häviä.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
27.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta jos nimimerkki "mies miettii" kaipaa aitoa hellyyttä ja välittämistä, niin ei kai säälistä saatu pillu silloin lohduta? Vai ovatko miehet näin kaksinaismoralistisia?

Vierailija
2/8 |
27.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="27.11.2013 klo 14:13"]

Mutta jos nimimerkki "mies miettii" kaipaa aitoa hellyyttä ja välittämistä, niin ei kai säälistä saatu pillu silloin lohduta? Vai ovatko miehet näin kaksinaismoralistisia?

[/quote] Pistit kyllä aika vaikean kysymyksen, ainakin joltain kannalta. Mietin lähinnä että mikä on kaksinaismoralismia. Voihan seksin antaminen säälistä olla hellyyttä ja välittämistä, kun taas himoon perustuva seksi ei ole samalla tavalla herkkää, vaan pikemminkin eläimellistä ja perustuu naisen puolelta enemmän itsetunnon kohotukseen kuin sääliseksi, sikäli kun sääliseksiä on edes olemassa.

Toki jos ajatellaan, että rakkauden ja hellyyden kaipuulla tarkoitetaan molemminpuolista viehättyneisyyttä (niin kuin on ihan ymmärrettävää tai jopa loogisinta ajatella) niin sääliseksin haluaminen olisi kaksinaismoralistista.

 

Jos nyt realiteetteja ja käytäntöä ajatellaan, niin en luultavasti pystyisi tuollaiseen sääliseksin 'vastaanottamiseen' koska en pysty oikein himoseksinkään vastaanottamiseen niin lyhyellä varoitusajalla. Yksistään se sulkee pois sellaisen skenaarion tavoittelun.

 

-MM mies-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
27.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaisko sun ap harkita hormonikorvaushoitoa? Käsittääkseni testosteroninpuutoksesta kärsiville miehille on sellaista saatavilla, vähän samaan tapaan kuin hormonikorvaushoito vaihdevuosi-ikäisille naisille.

Vierailija
4/8 |
27.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Anteeksi, olen niin yksinkertainen etten ymmärtänyt aloitustasi. Ethän sinä puhu sukupuolikuolemasta, vaan ihmisenä kasvamisesta. Kaikki noi kuvailemasi tunteet, herkkyyden lisääntyminen, hellyyden kaipuu ja tarve olla yhteydessä toiseen ihmiseen, ovat paitsi jokaisen ihmisen perustarpeita, myös se mekanismi joka sitoo ihmiset seuraavaan sukupolveen, herättää halun suojella ja hoivata lapsia ja ylipäänsä heikompia. Ne on parhaimpia puolia ihmisessä, miehessä ja naisessa, ja läheisten ihmissuhteiden perusta. Meidän kulttuuri on niin pinnallinen ja kovien arvojen kyllästämä, että jos sieltä pikkuisen pilkahtaa ihmisyyttä ja inhimillisyyttä jostain, niin se ei ole heikkoutta vaan aitoa ihmisenä olemista.

 

Minusta sun pitäisi ap olla vähän kiltimpi itsellesi. Ja nainen - sen hommaat heti. Hyvänen aika, sinähän olet oikea helmi jollekulle, joka myös on miettinyt asioita ja elämää.  

Vierailija
5/8 |
27.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Enpä tiedä onko niin erikoista. Oletko minkä ikäinen? Olen huomannut että noin 30-vuotiaana miehet monesti ns. pehmenevät ja jotkut piirteet saattaa muistuttaa jo naisellisuutta.

Vierailija
6/8 |
27.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oikeasti, nyt pois koneelta  ja huomenna meet naisten pariin. Älä täällä netissä tilitä vaan toimi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
27.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä ehdottaisit ratkaisuksi sukupuolikuolemaasi? Jos kerran positiivinen asenne ei auta? Pitäisikö jonkun naisen antaa sinulle säälistä? Tuntuisiko se hyvältä, jos sekään ei olisi lähtöisin aidosta välittämisestä? Et voi pakottaa ketään naista pitämään sinusta, ja synkkämielinen vatvominen ei ainakaan lisää viehätysvoimaasi naisten silmissä.

t. sinkkuN27

Vierailija
8/8 |
27.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Naisen puute sairastuttaa miehen eli pillu on lääke. Siitä on tilastotietoa kuinka parisuhteessa olevat miehet elävätkin pidempään.