Äidin oma aika
Kuinka paljon tarvitset omaa aikaa? MInkä ikäisiä lapsia sinulla on? Oletko töissä vai kotona? Jakautuuko oma aika tasaisesti sinulle ja miehellesi? Minkä ikäinen itse olet?
Ihmettelen erästä henkilöä joka kertoo että heillä käy perhetyöntekijä koska hän tarvitsee apua. Kuitenkin kertoo myös että saa aina tarvittaessa lapsenvahdin.
Kommentit (10)
Olen aina tarvinnut paljon omaa aikaa, x mies samoin (molemmat treenattiin paljon). Nyt lapset isoja jo, ja uuden miehen kanssa yksi 10v. Itse vähän päällä 40v. Tarvitsen vieläkin omaa aikaa - käyn kaffilla ystävien kanssa, treenaamassa edelleen jne. Töissä olen. Lapsenvahtia ei olla usein kuitenkaan hankittu vaan toinen kotona jos toinen lähtee jonnekin.
4-8 tuntia päivässä, josta väintään tunti yksin olemista. Minulla ei ole lapsia. Olen 32. Puolison tarpeet ovat samaa luokkaa.
En osaa sanoa paljonko tarvitsen omaa aikaa mutta se mitä minulla on:
-2x viikossa 1,5-2,5h illalla kun käyn kuntosalilla
-perjantai-illasta-sunnuntaipäivään kun lapsi on isällään
Opiskelen, lapsi on tarhassa noin 7h/päivä.
Mulla on kaksi lasta, 2 ja 4v. oon kotiäiti, ja mulla on pari kertaa viikossa pari tuntia omaa aikaa mutta tarvisin selvästi lisää, välillä on aika ahdistunut olo. Se on varmaan luonnekysymys paljonko tarvii.
Lasten isä on paljon töissä. Pelastukseni on kuntosali jossa on lapsiparkki. Perhetyötä käytin silloin kun olin tpoipumassa sektiosta eikä ollut ketään joka olisi voinut viedä esikoista puistoon.
buahhahhaa.. ootahahn kun sulla on lapsia niin oo tyytyväinen murto-osaan tuosta
buahhahhaa.. ootahahn kun sulla on lapsia niin oo tyytyväinen murto-osaan tuosta
Neljä lasta ja koko ajan vietän omaa aikaa :) Lapset nukkumassa ja minä rentoudun sohvalla.
Lasken omaksi ajaksi myös tämän hiljaisuuden kun ei tarvitse "passata" ketään. :)
Korkeintaan siirrän pyykit kuivuriin, mutta siinä se :)
Yksi lapsi, ikää lapsella vuosi ja itse olen 24. Kotiäitinä olen ja yleensä hyödynnän "vapaa aikani" silloin kun lapsi on jo illalla käynyt nukkumaan. Muutoin oma aika on, kun käyn viikonloppuna salilla jo päivällä, ja samana pv ohjaan itse liikuntaseurassa.
Jotenkin hirmu vaikeaa lähteä omille menoilleen, poden ainakin vielä siitä huonoa omaatuntoa. Toivottavasti pääsen tunteesta pois.
No mitä sitten jos ystävälläsi käy perhetyöntekijä? Hyvähän se on jos saa siitä itselleen voimaa! Se on, saatat yllättyä perhetyön tarkoitus!!
Itsekin olen joskus käyttänyt perhetyötä kun oli vaikeaa. Silloin oli vähemmän lapsiakin ja olin kotiäitinä enkä töissä mitä nyt.
Ei ongelmia voi mitata järjessä, kyllä se voima on miä ihmisessä on. Vaikka olisi terve nuori yhden lapsen äiti niin hänellä voi olla tarvetta että joku auttaa, eikä siinä ole mitään vikaa!