Kohtutulehduksen oireet (synnytyksen jälkeen)?
Onko kellään ollut kohtutulehdusta/emätintulehdusta synnytyksen jälkeen? Millaisia oireita siinä on, tuleeko aina kuumetta? Itselläni alkoi vuoto uudelleen ja se on melko hyytynyttä. Lisäksi alapäässä ihmeellinen kouristava kipu ja alamaha aristaa painelua, on kyllä aristanut synnytyksestä lähtien.
Kommentit (5)
tk:n päivystyksessä nuori hoitaja-poika nauroi ja sanoi, että kuule ei pahanhajuinen alapää ole päivystysasia...sit oltiinkin jo tiputuksessa sairaalassa! Ei ollut mitään kipuja tms.
Muistatteko mitä antibiootteja saitte? Yhtä vai useampaa? Saiko imettää niiden aikana?
t. ap
Äippäpoli ei ottanut vastaan, koska kuumetta ei ollut. Sanoivat, että johtuu omasta huonosta hygieniastani. Noh, menin yksityiselle, sain kohtua supistavaa lääkettä (methergin tms.) sekä kahta erilaista antibioottia. Niiden aikana sai imettää.
imettää sain vaikka pakkauksessa lukee muuta, mutta imetys loppui siihen kun lapsi sai allergiset reaktiot maidosta eikä sen jälkeen oikeen huolinut tissiä.
tulehdus selvisi vasta jälkitarkastuksessa