Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Te joilla oli menkat raskaanakin?

Vierailija
04.12.2013 |

Tilanne on nyt tama, etta menkat olivat myohassa neljatta paivaa ja paatin tehda raskaustestin, testiin ilmestyi hyvin hyvin hyvin hentoinen viiva jota en ihan heti edes huomannut. Mitaan raskausoireita ei ole ollut ja en voinut millaan uskoa etta olisin raskaana. No melkeinpa heti sen raskaustestin jalkeen alkoikin menkat, pari paivaa sellaista outoa tuhruttelua ja sitten parin paivan kestaneet kunnolliset menkat, kyllakin niukemmat kuin normaalisti ja jonkin verran alavatsakipujakin etta piti ihan sarkylaaketta ottaa.

Nyt menkat loppui ja mielenrauhan takaamiseksi tein viela yhden raskaustestin ja se nayttikin jo vahvempaa testiviivaa ettei sita enaa voinut olla edes huomaamatta :O

 

Miten teilla muilla joilla on ollut menkat raskauden alussa? 

1. Alkoiko menkat odotettuun aikaan vai aiemmin/myohemmin?

2. Oliko menkat mitenkaan erilaiset, niukemmat, runsaammat?

3. Oliko minkaanlaisia menkkakipuja? Alavatsan kouristelua?

 

Kiitos jo etukateen!

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
04.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ollut mitään poikkeuksellista. Testi näytti negaa menkkojen jälkeen ja itse asiassa sain negatuloksen noin 5 viikkoa hedelmöitymisen jälkeenkin.

Vierailija
2/7 |
04.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Testi on ollut plussa, vaikka niukkaa vuotoa onkin ollut. Testin olen tehnyt muiden raskausoireiden takia.

 

2. ja 3. kierto ovat olleet edelelen kuin niukempaa kuukautisvuotoa noin 3 päivää. Loppunut sitten rv 12 jälkeen. Melkein normaalia menkkakipua, yhdessä raskaudessa luulin keskenmenon alkaneen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
04.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi sua meidän menkat kiinnostaa? Olet raskaana, onnea!

Vierailija
4/7 |
04.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="04.12.2013 klo 23:29"]

Miksi sua meidän menkat kiinnostaa? Olet raskaana, onnea!

[/quote]

 

No hiukan huolestuttaa vaan koska en osaa uskoa todeksi etta olen raskaana ja voiko tallaiset menkat olla ihan normaalia alkuraskaudessa?! varsinkin kun vatsakin oli sen verran kipee etta piti ottaa sarkylaaketta. Kun noi menkat tuli niin en todellakaan uskonut olevani raskaana, mietin vaan etta se hailakka plussa loytyi vasta parin tunnin paasta kun tarkastelin raskaustestia roskiksesta uudelleen ja varmaankaan ei ollut siina tapauksessa ihan oikeasti plussa.

 

Vierailija
5/7 |
05.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tsekkaa parin päivän päästä uudelleen miltä testi näyttää. Plussa + menkat voi tarkoittaa myös että olis ns kiinnittymisyritys eli varhaisraskauden keskenmeno. Mulla oli niitä useita. Syynä keltarauhashormonivaje. Epätodennäköisempi vaihtoehto voisi olla kohdunulkoinen.

Toivottavasti asia selviää ja uutiset sinun kohdallasi olisivat iloisia. :) On niitäkin joilla kuukautiset vaan tulevat vaikka olisi raskaana.

Vierailija
6/7 |
05.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minua kiinnostaisi tietää, että onko se vuoto oikeasti menkat vai "menkat". Miten lääkärit selittävät ilmiön? Kyllähän raskauden aikana voi vuodella muutenkin. Omituista jos kuitenkin säännöllisesti kuukausittain...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
05.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulla oli ihan normaalit tai runsaatkin menkat oikeaan aikaan ja kävin juuri ennen niitä kovien kipujen takia lääkärilläkin, testi tehtiin mutta negaa näytti.  Sitten alkoi rintoja särkeä ja tein uuden testin myöhemmin, se oli plussa. (raskaus oli alkanut ennen menkkoja koska miehen työkuvioiden takia emme tavanneet siinä välissä) Neuvolassa sitten varmistui ja terve lapsi tuli.